Skocz do zawartości

Recenzja: C-8 Edge HD - wszechstronna supermaszynka?


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Odgrzebuję temat, bo muszę się podzielić własnymi wrażeniami - ten SCT to rewelacja!

Napiszę dla odniesienia, że wcześeniej miałem MC 11CA, posiadam również 80mm APO z TS.

Zamówiłem go już jakiś czas temu z TS, dotarł do mnie wczoraj.

Pierwsze wrażenia: ten sprzęt jest większy niż się spodziewałem. Jakość wykonania: bardzo dobra, ale na pewno nie topowa.

Wieczorne niebo nie było wolne od chmur, ale wystarczająco czyste, aby podziwiać z balkonu trzy widoczne obecnie planety.

Jowisz już chylił się ku zachodowi i mocno falował nad dachami, mimo wszystko z łatwością można było dostrzec cztery najciemniejsze pasy na jego tarczy. Widoczne były również wszystkie 4 galileuszowe księżyce. Najlepszy obraz dawał okular 21mm (ok. 100x). W porównaniu do 80mm APO czy MTO nie był to wielki skok w ilości dostrzegalnych szczegółów, ale obwiniam za to seeing.

Niedługo zza narożnika domu wyłonił się Mars - wspaniały! W kierunku południowym seeing był dużo lepszy, pozwalał na zastosowanie okularów 10mm (200x) a nawet 6mm (340x). Widok przypominał mniej więcej dzisiejsze zdjęcie Wojtka: http://astropolis.pl/topic/44196-mars-2014/?p=536263 , tyle, że w kolorze: widoczna była ciemna przerwa w czapie polarnej oraz ciemne obszary w okolicach Olympus Mons i Elysium Mons.

Czekając, aż pojawi się zza narożnika Saturn, postanowiłem zapolować na galaktyki. Nie liczyłem na wiele obserwując z centrum 50tys miasta. Gołym okiem mimo wszystko dostrzegałem gwiazdy 5mag. I znowu - totalne zaskoczenie. Trio w Lwie widoczne z łatwością w jednym polu widzenia okularu 21mm (100x) - fantastyczne!

Później przerzuciłem się na Pannę i tam trudno było o pole widzenia bez galaktyki :) Najsłabsza, jaką udało mi się dostrzec to NGC4647 - 11.4mag. Kolejny wspaniały widok, razem z M59, M60 i NGC 4638 w jednym polu widzenia.

I wreszcie - Saturn. Totalny opad szczeny. Okular 10mm (200x) pokazał wspaniały, kolorowy, trójwymiarowy obraz planety, z rozróźnieniem szczegółów i kolorystyki w atmosferze planety i licznymi księżycami (zidentyfikowałem Tytana, Rheę, Tethys i Dione) Przerwa Cassiniego wyraźna i szeroka. Słowem przepaść w stosunku do tego co widziałem w 80mm APO czy MTO. Zdjęcie kolegi zenon-priest najlepiej oddaje moje wrażenia: http://astropolis.pl/topic/44194-saturn-2014/?p=536278.

 

Czekam na więcej pogodnych nocy - obserwacje tym sprzętem to czysta przyjemność. Nie rozumiem jak mogłem przez lata męczyć się z MTO...

Edytowane przez swobodny
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recenzja, ja mam Celestrona SCT 6" XLT , z racji niskiej ceny zakupu, aczkolwiek bardzo fajnie mi się nim obserwuje całość wisi na iOprtron TowerPro wiec jest spory zapas do podwieszenia wiekszej tuby w przyszłości, sporo myślałem o okularach do tego zstawu bo poza planetami obserwuje sporo gromad i zdecydowałem się na coś długiego o wmiare szerokim polu - wyszło na TV Delos 16.3mm - bardzo ostry obraz mi z tego wychodzi, księżyc mieści się w tym setupie w całym polu okularu bez tła zupełnie, do planet troche mało powera ale detal i tak widać bardzo dobrze, widziałem na raz WCP księżyce Jowisza i naliczyłem sporo z 6 pasów przy dobrym seengu w lutym albo marcu nie pamiętam. Przy marsie poległem, muszę zakupić inny okular.

 

Długo biłem sie z myślami o zakupie właśnie tego Celestrona 8 cali HD ale akurat trafiłem na dobrą ofertę używanego XLT ciekawią mnie różnice, z jakimi okularami obserwujecie przez tego HDka poza wspomnianym ES. a do setupu mam kątówkę TS 2" dielectric

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.