Skocz do zawartości

Co lepsze do fotografii planet: kamerka MS Lifecam Cinema czy aparat kompaktowy?


simon_79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stawiam pierwsze kroki w astrofotografii i zastanawiam się nad zakupem kamerki MS Lifecam Cinema HD, ale nie wiem czy nie lepszy będzie posiadany już aparat Canon Power Shot A590 IS z matrycą CCD 1/2,5 inch, 8Mpix, zmodyfikowany soft CHDK. Kamerka co prawda CMOS ale nowszej generacji i w dodatku HD. Nie mam porównania co do możliwości.

Głownie chodzi mi o fotografowanie księżyca, planet i ewentualnie mgławic takich jak M42. Mam duże LP i o reszcie mogę zapomnieć.

Czy ktoś z forumowiczów ma podobne doświadczenie z kamerką tego typu i aparatem?.

Posiadam adapter do montowania kompaktu do okularu teleskopu, ale przy krótkoogniskowych okularach- dużych powiększeniach- jest "mały otwór" przez co obraz zajmuje małą powierzchnię na zdjęciu.

Czy zmodyfikowanie kamerki przez włożenie jej do obudowy starego okularu np 25 a potem np do barlowa x2 da lepszy efekt? Nie chciałbym wyrzucić ok. 200zl w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotografuję tą kamerką MS od dłuższego czasu i muszę przyznać, że spisuje się całkiem dobrze

nadaje się do fotografowania Księżyca i planet. Do DSO niestety nie. Brakuje długich czasów ekspozycji

 

aparatem kompaktowym też próbowałem fotografować ale efekty były słabe. Od biedy daje się fotografować szerokie pola fabrycznym obiektywem ale w projekcji afokalnej (teleskop+okular+obiektyw aparatu) były olbrzymie problemy z ostrością. AF małpki w tej konfiguracji zupełnie sobie nie radził

inne problemy to osiowość, prostopadłość płaszczyzny matrycy do osi optycznej oraz spore winietowanie. Lepiej kupić najprostszą lustrzankę (do DSO)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małpki Canona (a przynajmniej stara A510) w trybie Manual naciskasz dwa razy po sobie przycisk "makro" na kółku i masz ręczny focus + dodatkowo powiększony fragment dla dokładności. Można zoomem dojechać na maksymalne pole w projekcji okularowej (niejako wjechać w okular" i potem ostrość manualnie ustawić. Tak kiedys sie bawiłem.

Myślę że nowszy model A590 też to ma.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.