Skocz do zawartości

Słońce wrzesień 2012 - mój debiut


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

I inna wersja wyciągnięta z surówki:

 

Sun_L_102039_pp.jpg

 

Sądząc po strukturze tarczy (skórka pomarańczy), fociłeś na ustawieniu etalonu, którego osobiście unikam bo gubi się detal. Ale jak na pierwszy raz i tak dobrze wyszło. Jakbyś miał więcej czasu i pogody to byś mógł poeksperymentować z różnymi ustawieniami etalonu ;)

 

Może jeszcze raz wrzuć avika do obróbki. W "set aligment points" podaj punkty referencyjne w miarę daleko od siebie. Wybierz taką klatkę, która jest ostra, suwakiem można przelecieć cały avik. Klik w "align frames". Do finalnego stacku weź tylko klatki, które rozjeżdżają się o 1-2 piksele. Zwykle jest to od150-250 klatek nawet z 2tys. Suwak z lewej jak najniżej w dół i OK.

Set cutoffs - zostaw bez zmian (używam tylko do protek aby wyciąć pustą tarczę i tło)

Smoothing factor - 15

Minimum distance - 10

Search radius - 1 do 2 w zależności jaki rozjazd klatek odrzuciłeś (patrz wyżej)

Correlation area - 15

Frame extension - 0

 

Kliknij "set points" i zaakceptuj (będzie ich dużo)

Quality area może zostać bez zmian.

 

To tyle. Reszta już idzie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etalon regulujesz pokrętełkiem, które jest nad wyciągiem. Obra się wtedy zmienia ;)

 

Reszta dotyczy obróbki avika w Avistacku 1. Jak zrobisz jak piszę to powinno być lepiej

Ok, zmniejszyłem liczbę klatek, co do reszty parametrów to działam po omacku ;)

Składam w Avistacku2 nie wiem czy to lepiej - gorzej czy bez znaczenai

Obróbka w PSie kompletnie różna w stosunku do DSów :)

Jak mam sprawdzić co akuret reguluje czy środek tarczy czy na protuberancje (czy wtedy gdy tarcze mam prześwietloną czy może odwrotnie jeżeli chodzi o obraz na żywo ? )

 

Teraz wyszło tak:

Sun 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu przy pewnym ustawieniu protki są większe a przy innym mniejsze a w innym w ogóle ich nie widać. Kwestia wyczucia sprzętu.

Niestety tego jak na razie nie posiadam i nie weim czy zdążę się nauczyć w krótkim czasie :(

Dzięki Pablito za Twoja wersję - przy okazji zauważyłem, że obrobiłem tarczę "na płasko" ;) mam nadzieję, że teraz jest lepiej, jeżeli nie to czekam na uwagi, które uwzględnie przy razie następnym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Słońce obrabiam w RegiStax 6. Kosmetykę robię w Corel PS Pro X4. Spróbuj w RegiStax6.

Ok, dzięki za wszystkie rady, tym bardziej cenne , że sprzęt mam pozyczony więc jestem czasowo ograniczony.

 

 

Popatrz trochę na Słonko w wizualu i poobserwuj co dają zmiany ustawienia etalonu. To chyba najszybsza droga do wyczucia tego sprzętu.

Problem w tym, że mam tylko 2" ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, czy Ty na pewno wiesz o czym mowa?

 

Masz kręcić kółkiem pokazanym na obrazku. Tym się zmienia ustawienie etalonu.

 

 

teleskop-sloneczny-lunt-ls60tha-b1200.jpg

Myślałem, że mówimy o sprawdzaniu w okularze 2" (którego nie moge połaczyc, bo kątówka jest na 1.2" ) :( obrazu po zmianie obrazu tym pokrętłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaj mam takie laickie pytanie

czy wizualnie obraz jest taki sam jak na foto?

 

Kolor na zdjęciach często nieco odbiega od rzeczywistości bo w wizualu Słońce w h-alpha jest typowo czerwone, konstrast na zdjęciach jest często "podkręcany" aby lepiej uwidocznić szczegóły które w wizualu trudniej jest się dopatrzeć. Zauważyłem, że do h-alpha trzeba też przyzwyczaić wzrok, na pierwsze spojrzenie w okular zazwyczaj nie widać za wiele, dopiero po dłuższym wpatrywaniu się zaczynają być widoczne wszystkie dostępne w h-alpha struktury słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.