Skocz do zawartości

Słońce wrzesień 2012 - mój debiut


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

a jak się ma średnica teleskopu do jego możliwości obserwacyjnych?

 

Większa apertura to nie tylko więcej światła, ale też większa rozdzielczość obrazu (zależy liniowo od apertury). Zresztą w obrazowaniu naukowym zbieranie dużej ilości światła też jest ważne (zob. link); cykamy np. Słonko przez superwąski filtr H-alfa (lub inny) z króciutkimi czasami ekspozycji i okazuje się, że zaczyna się robić ciemnawo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i popatrzylem sobie icon_smile.gif.Powiem tak wszystko w wizualu jest uzaleznione jak zwykle od srednicy teleskopu. Obraz slonka w PST 40, luncie 35mm bardzo fajny widac protuberancje( ladna byla dzis ta na godz. 7), szczegoly na tarczy. Tylko jest jeden problem w postaci rozmiaru sloneczka w powiekszeniu 40x mysle ze optymalnym dla tych teleskopow, dla mnie jednak za male, zbyt przyzwyczailem sie do powiekszen ponad 100x z bino. Mozna oczywiscie wyjsc z powiekszeniem - lunt 35mm z zoomem lunta na 7,3 ogniskowej (powiekszenie okolo 70x), ale obraz juz jest nie ten niestety, nie ta szczegolowosc, ostrosc. Oczywiscie sprawe zalatwi wieksza srednica ale wiadomo cena czyni cuda.

 

Kiedyś napisałem coś takiego po spotkaniu w Tczewie na tranzycie. Dopiero obraz z 90-tki Pablita spodobał mi sie w wizualu, gdzie można dać power na powiekszeniu w okolicy 1mm zrenicy wyjsciowej (90x) co uwazam za maks. Reszta sprzetu w dół 60-40-35mm mają za małą średnice do wizuala.

Moim zdaniem ten mały cały sprzęt solarny ma najlepsze zastosowanie w foto, do wizuala liczy się jak największa średnica, aby przy duzych powiekszeniach (powiedzmy min.90x - 100x) mieć jasny, szczegółowy obraz.

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko niestety,nie ktorych nie stać na tak drogie sprzęty i muszą się cieszyć tym co jest dla nich dostępne.Ja posiadam Lunta35 i mnie wizual oczarował,a co tu mowa o 90-tce,to już wogóle musi być szok.Prawda,przy maksymalnym powiekszeniu w zoom luncie na 7,2 ogniskowej nie jest dobrze.13 i 21mm,to są dla mnie najlepsze ogniskowe.Wizualnie pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś napisałem coś takiego po spotkaniu w Tczewie na tranzycie. Dopiero obraz z 90-tki Pablita spodobał mi sie w wizualu, gdzie można dać power na powiekszeniu w okolicy 1mm zrenicy wyjsciowej (90x) co uwazam za maks. Reszta sprzetu w dół 60-40-35mm mają za małą średnice do wizuala.

Moim zdaniem ten mały cały sprzęt solarny ma najlepsze zastosowanie w foto, do wizuala liczy się jak największa średnica, aby przy duzych powiekszeniach (powiedzmy min.90x - 100x) mieć jasny, szczegółowy obraz.

 

Tak do końca się nie zgodzę. Tranzyt był wcześnie rano i rzeczywiście, obrazy z mniejszych teleskopów nie wbijały w ziemię. Ale jako użytkownik pięciu różnych teleskopów solarnych muszę powiedzieć, że nawet te najmniejsze dają radę na małych powerach i jak Słońce jest wyżej to już pokazują pazurki. Protki w LS35 są naprawdę ładne a mobilność tego teleskopu bije resztę na głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, czy Ty na pewno wiesz o czym mowa?

 

Masz kręcić kółkiem pokazanym na obrazku. Tym się zmienia ustawienie etalonu.

 

 

teleskop-sloneczny-lunt-ls60tha-b1200.jpg

 

Pablito,

 

U mnie (co potwierdził LUNT w Niemczech) w takiej samej konfiguracji, czyli etalon w wersji tilt, nie ma co regulować - skrajne prawe położenie daje zarówno największe protuberancje, jak i najlepszy detal na powierzchni. Te tilty tak są ustawiane - pasmo Ha zestrojone w skrajnym położeniu, a juz parę ruchów w lewo i wszystko blaknie - cała (de)regulacja to podobno 0.4 A. Co innego z compression tuner, gdzie środek regulacji pokrętłem to jest własnie to, co tilcie prawy skraj.

 

Pytanie do wszystkich użytkowników LUNT'ów: czy też macie tak jak opisane powyżej?

 

Coronado nie miałem w rękach (oczach).

 

Pozdrawiam Wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wbrew logice aby w jednym położeniu było i jedno i drugie najlepiej widoczne. Protki potrzebują szerszego pasma a detale na tarczy węższego. Jeśli masz i jedno i drugie w jednym to coś tu musi być nie tak. Pamiętam, że moim egzemplarzu LS60Tha skrajne pozycje nie dawały optymalnych obrazów

Mam Coronado tilt tuned i nie mam w jednym położeniu wszystkiego. Tak jak wspomniałem wyżej, i tutaj skrajne położenia są nieoptymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote z maila od LUNT Germany (detale osobowe na PW tylko):

 

"Do you have a LS60THa with Pressure-Tuner tuning, or with classical tilting tuning? You have noted that the H-alpha wavelengths should be visible at the middle of the tuning, this is correct at telescopes with the air pressure tuning system “Pressure Tuner”. But at the telescopes with classical mechanical tilting tuning the H-alpha wavelength will become visible at the end of the tuning range."

 

I tak mój egzemplarz właśnie się zachowuje (tilt). Na jakimś forum amerykańskim, ktoś potwierdził takie właśnie zachowanie tilta, ale nie mam do tego linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie w Luncie 35 jest oczywista i widoczna różnica ustawieniem etalonu.Jak mam rozkręcony na maxa w lewo to widzę tylko protki,jak przykręce w prawo,ale nie do samego końca,ujawniają się wtedy chłodniejsze miejsca :icon_biggrin: i powiem że nawet protki są ładneijsze.Ogólnie mówiąc,szczegółowość jest na dokręconym etalonie.

Edytowane przez Pietro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze powiedzcie z jakimi powiększeniami (okularami) to macie. LUNT zaleca o wąskim polu widzenia (nieszerokokątne), bo strefy resonansu etalonu (tilt'a) są wąskie - najlepiej to widać podobno w 35'ce, a ja ze swojego doświadczena to potwierdzam w 60'ce. Swoje uwagi powyżej odnosiłem do sytuacji, kiedy mam całe słoneczko w polu widzenia, chociaż nie mierzyłem dokładnie powiększenia/ogniskowej: LS60THa/B1200 + Barlow Vixen DL 2x + Bino WO + okulary EO RKE 21,5mm (najlepszą ostrość i transmisję mam w takim zestawie, połączoną z dużą wysokością oczną, czyli okulary nie parują od oczu w gorący dzień).

 

Pozdrawiam.

MPA_2019.jpg

Edytowane przez Admiral_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w swoim Mini Luncie taki okular (był w komplecie): TS Erlf 12mm. To jedyny jaki posiadam. Lecz te 12mm ogniskowej mi nie odpowiada. Z mini Luntem daje on powiększenie 33,3 x. Trochę za małe a z Barlowem to znowu jest pogorszenie obrazu. Planuję go zmienić na bardziej odpowiedni. Myślę, że z 10mm lub 9mm będzie lepiej. Coś z tej serii myślałem: TS HR Planetary 9 mm

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to przepraszam za off-top, ale skoro padło o strojeniu "etanolu", więc chciałem troche podrążyć temat... :astronomer2:

 

Pierwsze odczucia po popatrzeniu na Słońce miałem jak Pablito - przecież tu się coś powinno regulować. Poza tym, co napisałem wyżej nawet instrukcja do teleskopu podaje, że po ustawieniu optimum nie powinno być potrzeby dotykania pokrętła etalonu. Może to wszystko tyczy się single-stack'a, a w double jest jednak subtelna różnica?

 

Zawsze mam opcję wysłania do regulacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku pojawiło się pytanie jak wygląda Słońce (wizualnie) przez Etalony. Padła już odpowiedź, lecz w sieci znalazłem fotkę, która prawie na 100% pokazuje jak prezentuje się Słońe w okularze. Może Ktoś jest przed kupnem teleskopu słonecznego lecz się waha bo nie wie czego się spodziewać :). Więc o to ta fotka:

7720206854_28664095a0.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.