Skocz do zawartości

Od laika do astrofotografika: Część IV


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

"Im węższa szerokość pasma filtra podawana w [nm], tym oczywiście ciemniejszy filtr wymagający dłuższego czasu naświetlania, ale również szansa na uzyskanie na zdjęciu lepszego kontrastu pozwalającego na pokazanie większej ilości subtelnych szczegółów w oczekiwanym obrazie."

 

Czy faktycznie można mówić, że filtr jest ciemniejszy gdy jest węższy? Przecież jak coś świeci w danym wąskim paśmie, to dopóki to pasmo (a właściwie jedna długość) jest przepuszczane z taką samą sprawnością, to nie powinno mieć znaczenia jak wąski jest filtr (przy tych samych czasach powinno być tyle samo widać interesującego nas sygnału). Nie mówię o sygnale, który rejestruje się niejako przy okazji i bardziej naświetla zdjęcie. Rozumiem, że to swojego rodzaju skrót myślowy. Swoją drogą z chęcią zobaczył bym efekty naświetlania przy dwóch różnych szerokościach i tych samych czasach.

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im węższa szerokość pasma filtra podawana w [nm], tym oczywiście ciemniejszy filtr wymagający dłuższego czasu naświetlania

 

Generalnie to skrót myślowy. Zastosowanie (węższego) filtra liniowego nie tyle wymaga, co umożliwia stosowanie dłuższych czasów naświetlania.

 

Ale jest małe "ale". Bardzo blisko mocnych liniach widmowych OIII (501 nm) i H-alfa (656nm) znajdują się inne, nieco słabsze linie widmowe (OIII 496 nm oraz NII 658 nm). Będą one przepuszczane razem z główną linia widmową w nieco szerszych filtrach liniowych (> 10 nm), a blokowane w tych węższych (< 5nm). W przypadku pewnych obiektów mgławicowych może to mieć zauważalny wpływ na jasność rejestrowanego obiektu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr np.Ha ma przepuszczaść swiatło o teoretycznej długości fali około 656,3nm, ale filtry nie przepuszczają tylko 656.3nm, ale mają szerokość pasma gdzieś pośrodku 656.3nm. I tak filtr Ha 7nm średnio przepuszcza po +/-3,5nm w lewo i prawo od 656.3nm, fitr 12nm +/- 6nm itd. Te widełki zakresu przepuszczanego swiatła często nazywa się jasnością filtra.

Ale pomijając naukowe dywgacje testowałem kiedyś refraktorem 92/F5,5 i kamerą kolorową przed podjęciem decyzji o wyborze fitr Baadera Ha 35nm i 7nm (nie mogę niestety doszukac się tych klatek :icon_redface: )

I na tym samym czasie naświetlania (600s) pojedyncza klatka 35nm pokazała zarys sygnału obiektu, a 7nm praktycznie nic, gdy zwiększyłem przy 7nm do 1200s uzyskałem już jakieś ilości widoczengo sygnału obiektu, ale w zdecydowanie lepszym kontraście.

Przykład jaki udało mi się odszukać w sieci:

http://www.narrowban...st_sci_page.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek pisze do ludzi startujących w astrofotografię i używa słów, które są powszechnie zrozumiałe. I bardzo dobrze.

 

Przy zastosowaniu filtra wąskopasmowego do matrycy dotrze dużo, dużo mniej fotonów, jak przy "broadband", więc, jak najbardziej można użyć słowa "ciemniej" :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.