Jump to content
Sign in to follow this  
zbuffer

Cocoon Nebula

Recommended Posts

Witam!

Dość dawno nic nie wrzucałem. Parę razy zmagałem się z Pac Man'em i za każdym razem miałem problem z prowadzeniem albo z warunkami. Potem awaria bezpiecznika zmusiła mnie do focenia Księżyca a dopiero wczoraj udało mi się zebrać z trudem pierwszy materiał do LRGB.

Marzył mi sie kadr, w którym będzie widać jak najlepiej ten pyłowy warkocz, ale pomarzyć można jak się ustawia na głowicy kulowej. To jest astrofotografia ekstremalna :P

Ostatecznie padło na Kokon bo w miarę dobre miejsce na niebie zajmował a sprzęt w tej pozycji lepiej prowadził.

Jedno co poprawiło sie od moich poprzednich zdjęć to jakość gwiazd ze względu na zmianę flattenera na TeleVue 0.8x.

Materiał okazał się kiepski jak chodzi o kolory bo wystąpiło jakieś dziwne zjawisko wyglądające jak stopniowe zaparowywanie.

Problem polega na tym, że główna soczewka była podgrzewana i nie zaparowała....

Może jest jakiś inny powód?! Macie jakiś pomysł?

Jakość na tyle poleciała przez ten problem, że składanie tego było koszmarem. Zajęło mi to naprawdę wiele godzin żeby w ogóle przypominało zdjęcie LRGB. Zdaję sobie doskonale sprawę z gradientu, zielonych gwiazd i innych dziwnych rzeczy ale narazie nie mam siły tego jeszcze raz składać. Dlatego wrzucam też wersję mono.

Pierwsze koty za płoty....gorzej chyba już nie będzie :P

 

L: 50x60s, RGB: 22x30s bin2x2

 

P.S. Przytłoczyła mnie liczba gwiazd na tym zdjęciu...masakra...jakby robić jedną wielką gromadę kulistą ;)

lum.jpg

color.jpg

problem.jpg

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy dużej wilgotności może parować przednia szybka komory z sensorem. Nie wiem czy atik ma taką konstrukcję ( podobnie jak sbig) ale jest to znany problem. Ja mam w STL 11k zamontowane dwie dodatkowe grzałki a i to nie zawsze pomaga. No tyle że rozmiary fizyczne sensora stl są ciutkę większe....jak zwykle przesuszenie przed sesją pomaga. Można też ( przetrenowałem i działa ) założyć opaskę grzejną na wyciąg przed samym mocowaniem kamery.

Pozdrawiam

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

_Spirit_: Tak to z AT, dzięki!

 

wessel: Będę w takim razie monitorował dokładnie sprawę. Pierwszy raz tak długo używałem koła filtrowego przy duuużej wilgotności i najpierw myślałem, że to jego sprawka, bo na tym przykładzie są klatki przez filtry R->G->B. Wyglądało to na pierwszy rzut oka jakby każdy filtr inaczej winietował ale to raczej nie ma sensu, bo widać też mocne rozmiękczenie. Poza tym jak się przyglądnąłem kolejnym klatkom to ewidentnie ta czarna dziura rośnie z czasem. Po złożeniu kanałów był koszmar bo niebieski powodował straszne halo, zielony jakieś dziwne spajki i lekkie halo a czerwony był ok i wszędzie trzeba było najpierw wyrównać tło a potem kombinować z gwiazdami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to prawie na pewno zaparowała szybka..efekty które obserwowałem na STL były identyczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy dużej wilgotności może parować przednia szybka komory z sensorem. Nie wiem czy atik ma taką konstrukcję ( podobnie jak sbig) ale jest to znany problem. Ja mam w STL 11k zamontowane dwie dodatkowe grzałki a i to nie zawsze pomaga.....

Miałem 2 ST i poki co nie zauwayzlem takiego problemu sbiga..... pomimo ze reszta setupu spływała praktycznie wodą. Grzałke mam tylko na soczewce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tym samym czasie i ja próbowałem fotografować ic5146. Moja fotka składa się z ekspozycji 4x5 minut, 12 x 4 minuty, i 1x 10 minut. Stack w programie Deep Sky Stacker na standardowych ustawieniach. Sprzet: ED 80, Atik 314e,CG5GT,guider Orion, filtr IR cut.

Wilgoć w powietrzu spora, teleskop mokry, ale nie zauważyłem roszenia na matrycy kamerki.

Robiłem też próbne naświetlania koloru, ale składanie ich w IRIS nie przyniosło dobrego rezultatu. Dopiero zaczynam naukę obsługi MaxIma.

Frugoslaw

ic5146 .jpg

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poprawiłem luminancję bo coś wcześniej przesadziłem z męczeniem gwiazd. Koloru nie dam rady poprawić bo to zaparowanie kompletnie załatwiło materiał.

 

Swoją drogą w Jodłowie uzyskałem dowód na to, że zaparowaniu uległa szybka kamery od zewnątrz. Dokładnie na samym środku okna, nad matrycą, robi się taka zaparowana plamka. Wystarczyło pomachać kamerą i mgła ustąpiła. Będę musiał jakoś przesuszać komorę pomiędzy kamerą a kołem filtrowym przed włożeniem sprzętu do wyciągu, bo odkręcanie kamery byłoby bardzo niewygone.

final_bw.jpg

Edited by zbuffer
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 30 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 110 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.