Skocz do zawartości

C/2012 S1 (ISON) - bardzo jasna kometa za rok


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Kometa McNaught z 2007 roku miała w peryhelium 0.17 AU jasność -6 mag i wcale nie było łatwo ją wyłuskać na bardzo jasnym niebie koło Słońca, mimo dobrej przejrzystości powietrza.
Swoja droga niedawno przez przypadek odnalazlem w Wikipedii to zdjecie:

796px-McNaught_comet_at_Krakow_by_Andrzej_Sawow.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzucam trasę komety z SOHO kamery LASCO C3 i C2

 

Zewnętrzny okrąg to pole C3, środkowe to pole C2 i jednocześnie zasłonięcie Słońca dla C3, wewnętrzne to zasłona Słońca dla C2

 

 

Link:

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję również widok na Ziemię z komety ISON. Zrobiłem tę animację by wiedzieć z jakich rejonów świata kometa będzie widoczna podczas peryhelium (tj. 28 listopada 2013 r. ok 21:05 UTC) Właśnie w czasie najbliższego zbliżenia komety do Słońca zrobiłem w animacji krótką pauzę.

 

Obszar w centrum Ziemi oznacza, że w tych rejonach kometa jest akurat w zenicie. W pozostałych obszarach kometa jest odpowiednio niżej nad horyzontem.

 

Widać, że podczas peryhelium uprzywilejowane będą Ameryka Południowa a potem Australia.

 

Ale czy to właśnie podczas maksymalnego zbliżenia kometa będzie najjaśniejsza ? Zobaczymy !

 

 

Link:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Ale czy to właśnie podczas maksymalnego zbliżenia kometa będzie najjaśniejsza ? Zobaczymy !

 

Z dość dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że tak właśnie będzie. Sześć godzin przed i po peryhelium będzie ona znajdować się trzy razy dalej od Słońca niż w momencie przejścia przez peryhelium. Gdyby kometa świeciła jedynie światłem odbitym, byłaby w peryhelium o około 2.5 mag jaśniejsza niż 6 godzin przed nim i po nim. Oczywiście jasność komety zależy rownież od tempa produkcji gazu i pyłu, które z kolei zależy od odległości od Słońca i z reguły im bliżej Słońca tym jest ono większe...

 

Trzeba jednak zauważyć, że jeśli kometa nie przygotuje nam żadnej nieprzyjemnej niespodzianki, to najlepsze czeka nas dopiero kilka, kilkanaście a może nawet i kilkadziesiąt dni po peryhelium.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ostatnia wizualizacja. Tym razem warunki obserwacji komety z Ziemi (Białystok, Polska)

Czas zimowy.

 

Od 23 listopada 2013 do końca roku.

 

Podczas dołowania komety czas przyśpieszałem a od ranka 30 listopada dałem skok o dobę.

 

 

LINK do HD:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Pozwoliłem sobie wykonać symulacje widocznej komety. Taki widok byłby powalający dla miłośnika astronomii jeżeli jak dobrze pójdzie. Symulacja wykonana na podstawie z mapki stellarium,grafika komety w programie adobe photoshop B)

post-10327-0-61737400-1350658334_thumb.jpg

Edytowane przez astrodamian27
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astromiłośnik

Trzymam kciuki za tą kometę, mam nadzieję, że będzie spektakularna, ale trzeba też mieć na uwadze to, że komety są nieprzewidywalne, mogą się rozpaść itd. Tak czy inaczej, mam nadzieję, że ta kometa będzie podobna do komety McNaught (C/2006 P1). Południowa półkula miała swoje show, nam należy się podobne.

 

A tu filmik dla rozpalenia wyobraźni. :astronom:



Edytowane przez Astromiłośnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pojawiają się tu (i na innych forach też) "symulacje" tego, jak może wyglądać ta kometa około peryhelium.

 

Trzeba jednak zauważyć, że po pierwsze nie są to symulacje (symulacja byłaby wtedy, gdyby było to oparte na jakimś modelu matematycznym), po drugie przewidywanie jak będzie wyglądał warkocz komety (zwłaszcza kiedy kometa jest jeszcze tak daleko od Słońca) jest właściwie niemożliwe.

Co do pokazanych wyżej wizualizacji, to wszystkie dobrze pokazują pozycję komety, a większość (choć nie wszystkie) także przewidywany kierunek warkocza. Reszta to w zasadzie "wróżenie z fusów"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dziś natrafiłem na info o tym, że sonda Deep Impact/Epoxi sfotografowała kometę 17-18 stycznia 2013.

Użyto kamery Medium-Resolution Imager (MRI)

Tu informacje, zdjęcia i animacja

http://epoxi.umd.edu/3gallery/cometISON.shtml
http://www.jpl.nasa.gov/video/?id=1188
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2013-047

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Południowa półkula miała swoje show, nam należy się podobne.[...]

 

Południowa półkula to miała nie jedne swoje show :/

Również liczę na tą kometę, ponieważ może być to moja pierwsza, "świadoma" tak duża kometa. (świadoma - od momentu zainteresowania się astronomią)

Edytowane przez bartek0395
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie NASA, pojawił się film z lotu komety C/2012 S1 :

 

http://www.nasa.gov/multimedia/videogallery/index.html?media_id=159413781

 

Dopiero teraz zauważyłem, że wczeniej kolega Limax7 podał link do tego filmu.

Edytowane przez frugosław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo przydatna strona pokazująca jak będzie widoczna kometa z różnych kamer STEREO-A, STEREO-B (HI1, HI2, COR1, COR2 i EUVI) i SOHO (LASCO C3 i C2)

http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/comet_ison

 

ison_hi2a_Oct10_Nov23.jpg

STEREO-A instrument HI2

 

ison_hi1a_Nov21_Nov28.jpg

STEREO-A instrument HI1

 

 

ison_cor2a_Nov28T4_Nov29T14.jpg

STEREO-A instrument COR2 (niebieski) i COR1 (zielony)

 

 

ison_cor2b_Nov26T6_Nov30.jpg

STEREO-B instrument COR2 (niebieski) i COR1 (zielony)

 

 

ison_euvib_Nov28_1810_2010.jpg

STEREO-B instrument EUVI

 

 

 

ison_hi1a_Dec1_Dec7.jpg

STEREO-A instrument HI1 (kometa po peryhelium)

 

 

 

 

ison_lasco_Nov27T2_Nov30T23.jpg

SOHO instrument LASCO C3 (niebieski) i LASCO C2 (czerwony)

 

 

 

Z sondy SDO bezpośrednio nie będzie widać, chyba że przesuną kierunek patrzenia tak jak to miało miejsce przy komecie Lovejoy

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od lutego pojawiają się wizualne obserwacje komety C/2012 S1 (ISON) wykonane dużymi teleskopami. Wczoraj także i ja miałem szczęście ją dostrzec

w 33 cm teleskopie. Pomimo, że niebo było ciemne (zasięg gołego oka w zenicie wynosił około 7.0 mag), była widoczna bardzo słabo. Jej jasność oceniłem na około 15.2 mag, a średnicę głowy na 0.3'. W teleskopie w jej okolicy było widać gwiazdy do 15.7 mag, tak więc była właściwie na granicy widoczności.

Pewnie przed wrześniem już jej nie zobaczę, bo w najbliższych dniach jej obserwacje będzie utrudniał Księżyc, a potem kometa będzie świecić w coraz gorszych warunkach. We wrześniu na porannym niebie powinna być już widoczna bez trudu.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.