Jump to content
Piotrek Guzik

C/2012 S1 (ISON) - bardzo jasna kometa za rok

Recommended Posts

Guest astrodamian27

Symulacja komety C/2012 S1 (ISON) ,możliwy taki widok a było by ciekawiej :astronom:

post-10327-0-84835500-1348935371_thumb.jpg

Podoba mi się ta symulacja, a szczególnie to jak kometa świeci sobie przez chmury. Oby tak dalej :D

• Like 1

A ja chciałem pozbyć się newtona 200/1000... Poczeka sobie grzecznie na panią C/2012 S1 (ISON)...

Kometa McNaught z 2007 roku miała w peryhelium 0.17 AU jasność -6 mag i wcale nie było łatwo ją wyłuskać na bardzo jasnym niebie koło Słońca, mimo dobrej przejrzystości powietrza.
Swoja droga niedawno przez przypadek odnalazlem w Wikipedii to zdjecie:

796px-McNaught_comet_at_Krakow_by_Andrzej_Sawow.jpg

• Like 1

Wrzucam trasę komety z SOHO kamery LASCO C3 i C2

Zewnętrzny okrąg to pole C3, środkowe to pole C2 i jednocześnie zasłonięcie Słońca dla C3, wewnętrzne to zasłona Słońca dla C2

Link:

Edited by Limax7

Dodaję również widok na Ziemię z komety ISON. Zrobiłem tę animację by wiedzieć z jakich rejonów świata kometa będzie widoczna podczas peryhelium (tj. 28 listopada 2013 r. ok 21:05 UTC) Właśnie w czasie najbliższego zbliżenia komety do Słońca zrobiłem w animacji krótką pauzę.

Obszar w centrum Ziemi oznacza, że w tych rejonach kometa jest akurat w zenicie. W pozostałych obszarach kometa jest odpowiednio niżej nad horyzontem.

Widać, że podczas peryhelium uprzywilejowane będą Ameryka Południowa a potem Australia.

Ale czy to właśnie podczas maksymalnego zbliżenia kometa będzie najjaśniejsza ? Zobaczymy !

Link:

Naniosłem trasę komety dla SOHO LASCO C3 na archiwalne zdjęcie z 28 listopada

c2012s1-soho-track.png

Edited by Limax7

Adam,

Ale czy to właśnie podczas maksymalnego zbliżenia kometa będzie najjaśniejsza ? Zobaczymy !

Z dość dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że tak właśnie będzie. Sześć godzin przed i po peryhelium będzie ona znajdować się trzy razy dalej od Słońca niż w momencie przejścia przez peryhelium. Gdyby kometa świeciła jedynie światłem odbitym, byłaby w peryhelium o około 2.5 mag jaśniejsza niż 6 godzin przed nim i po nim. Oczywiście jasność komety zależy rownież od tempa produkcji gazu i pyłu, które z kolei zależy od odległości od Słońca i z reguły im bliżej Słońca tym jest ono większe...

Trzeba jednak zauważyć, że jeśli kometa nie przygotuje nam żadnej nieprzyjemnej niespodzianki, to najlepsze czeka nas dopiero kilka, kilkanaście a może nawet i kilkadziesiąt dni po peryhelium.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Na razie ostatnia wizualizacja. Tym razem warunki obserwacji komety z Ziemi (Białystok, Polska)

Czas zimowy.

Od 23 listopada 2013 do końca roku.

Podczas dołowania komety czas przyśpieszałem a od ranka 30 listopada dałem skok o dobę.

LINK do HD:

• Like 2

Guest astrodamian27

Pozwoliłem sobie wykonać symulacje widocznej komety. Taki widok byłby powalający dla miłośnika astronomii jeżeli jak dobrze pójdzie. Symulacja wykonana na podstawie z mapki stellarium,grafika komety w programie adobe photoshop B)

post-10327-0-61737400-1350658334_thumb.jpg

Edited by astrodamian27
  • Like 1

Malutki OT. W tych filmikach widzę Celestię? Skąd jest taki panel z prawej strony?

Guest Astromiłośnik

Trzymam kciuki za tą kometę, mam nadzieję, że będzie spektakularna, ale trzeba też mieć na uwadze to, że komety są nieprzewidywalne, mogą się rozpaść itd. Tak czy inaczej, mam nadzieję, że ta kometa będzie podobna do komety McNaught (C/2006 P1). Południowa półkula miała swoje show, nam należy się podobne.

A tu filmik dla rozpalenia wyobraźni. :astronom:

Edited by Astromiłośnik

Pojawiają się tu (i na innych forach też) "symulacje" tego, jak może wyglądać ta kometa około peryhelium.

Trzeba jednak zauważyć, że po pierwsze nie są to symulacje (symulacja byłaby wtedy, gdyby było to oparte na jakimś modelu matematycznym), po drugie przewidywanie jak będzie wyglądał warkocz komety (zwłaszcza kiedy kometa jest jeszcze tak daleko od Słońca) jest właściwie niemożliwe.

Co do pokazanych wyżej wizualizacji, to wszystkie dobrze pokazują pozycję komety, a większość (choć nie wszystkie) także przewidywany kierunek warkocza. Reszta to w zasadzie "wróżenie z fusów"...

Naniosłem trasę komety dla SOHO LASCO C3 na archiwalne zdjęcie z 28 listopada

c2012s1-soho-track.png

O ile SOHO do tego czasu będzie działał...

Dziś natrafiłem na info o tym, że sonda Deep Impact/Epoxi sfotografowała kometę 17-18 stycznia 2013.

Użyto kamery Medium-Resolution Imager (MRI)

Tu informacje, zdjęcia i animacja

http://epoxi.umd.edu/3gallery/cometISON.shtml
http://www.jpl.nasa.gov/video/?id=1188
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2013-047

• Like 3

[...]Południowa półkula miała swoje show, nam należy się podobne.[...]

Południowa półkula to miała nie jedne swoje show :/

Również liczę na tą kometę, ponieważ może być to moja pierwsza, "świadoma" tak duża kometa. (świadoma - od momentu zainteresowania się astronomią)

Edited by bartek0395

Południowa półkula to miała nie jedne swoje show :/

Teraz cieszą się kometą Lemmon (C/2012 F6) :scratchhead: Piękna jest !

Bardzo przydatna strona pokazująca jak będzie widoczna kometa z różnych kamer STEREO-A, STEREO-B (HI1, HI2, COR1, COR2 i EUVI) i SOHO (LASCO C3 i C2)

http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/comet_ison

ison_hi2a_Oct10_Nov23.jpg

STEREO-A instrument HI2

ison_hi1a_Nov21_Nov28.jpg

STEREO-A instrument HI1

ison_cor2a_Nov28T4_Nov29T14.jpg

STEREO-A instrument COR2 (niebieski) i COR1 (zielony)

ison_cor2b_Nov26T6_Nov30.jpg

STEREO-B instrument COR2 (niebieski) i COR1 (zielony)

ison_euvib_Nov28_1810_2010.jpg

STEREO-B instrument EUVI

ison_hi1a_Dec1_Dec7.jpg

STEREO-A instrument HI1 (kometa po peryhelium)

ison_lasco_Nov27T2_Nov30T23.jpg

SOHO instrument LASCO C3 (niebieski) i LASCO C2 (czerwony)

Z sondy SDO bezpośrednio nie będzie widać, chyba że przesuną kierunek patrzenia tak jak to miało miejsce przy komecie Lovejoy

Edited by Limax7
  • Like 4

Od lutego pojawiają się wizualne obserwacje komety C/2012 S1 (ISON) wykonane dużymi teleskopami. Wczoraj także i ja miałem szczęście ją dostrzec

w 33 cm teleskopie. Pomimo, że niebo było ciemne (zasięg gołego oka w zenicie wynosił około 7.0 mag), była widoczna bardzo słabo. Jej jasność oceniłem na około 15.2 mag, a średnicę głowy na 0.3'. W teleskopie w jej okolicy było widać gwiazdy do 15.7 mag, tak więc była właściwie na granicy widoczności.

Pewnie przed wrześniem już jej nie zobaczę, bo w najbliższych dniach jej obserwacje będzie utrudniał Księżyc, a potem kometa będzie świecić w coraz gorszych warunkach. We wrześniu na porannym niebie powinna być już widoczna bez trudu.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

• Like 3

A jak ta jasność ma się do przewidywań w momencie odkrycia i "ojacie, ale będzie jasna"?

Na razie kometa jaśnieje zgodnie z efemerydą. Zgodnie z nią, na początku września będzie obiektem 12 wielkości gwiazdowej i powinna być w zasięgu amatorskich teleskopów.

Pomimo, że niebo było ciemne (zasięg gołego oka w zenicie wynosił około 7.0 mag),

LM ok7.0mag w zenicie przy Księżycu na niebie??? ŻARTUJESZ... ;)

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 167 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.