Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

@*Wojtek* - te pasy na fotkach z barlowem: zmieniają Ci się jak stroisz etalony, czy może zmieniają położenie kiedy kręcisz zestawem barlow-kamera?

 

Na dzisiejszych zdjęciach bez barlowa ich nie widzę, ale te wcześniejsze mają je.

Edytowane przez Admiral_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pasy powodowane są przez Barlowa 2x achromat. Z krótkim noskiem nie ma ich. Etalony ustawiam na samym początku, patrząc przez okular. Potem, w trakcie avikowania nic już z nimi nie robię Mam również nowego Barlowa ED 2,5x GSO, lecz potrzebna mi odpowiednia złączka do B600, gdyż na oryginalnym nosku B600 wyciąg nie łapie ostrości. Mitek dostał już projekt, więc niebawem sprawdzę czy z lepszym Barlowem też będą te pasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Słońce między godz. 16 a 16.30. Dzisiaj była ładna protka i nawet w miarę aktywne Słońce. Niestety przy Barlow ED GSO 2,5x też są pasy, lecz nie obracałem Barlowem. Następnym razem sprawdzę czy to pomoże. Jednak obraz jest bardziej wyraźny niż w achr. soczewce.

 

Lunt Etalon 35mm Double Stack + B600,TS Individual ED 70/420 2", EQ2, CCD Chameleon Mono, Barlow GSO ED 2,5x , FireCapture 2.1, RegiStax 6, Microsoft ICE, Corel PaintShop Pro X5.

s (1).jpg

s (2).jpg

s (3).jpg

s (4).jpg

s1 (1).jpg

s1 (2).jpg

s2 (1).jpg

s2 (2).jpg

s2 (3).jpg

s2 (4).jpg

s3 (1).jpg

s3 (2).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mimo, że bardzo słonecznie to seeing kiepski. Słońce między godz. 12.40 a 13.18.

 

Wracając jeszcze do Barlow ED GSO 2,5x. Soczewka świetnie sobie radzi gdy ustawimy w FireCapture na ROI, wtedy ciemne pasy nie wyłażą.

s (1).jpg

s (2).jpg

s (3).jpg

s (4).jpg

s1 (1).jpg

s1 (2).jpg

s1 (3).jpg

s1 (4).jpg

s2 (1).jpg

s2 (2).jpg

s2 (3).jpg

s2 (4).jpg

s3.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ponieważ od dłuższego czasu nie widać Słońca, w głowie rodzą się różne myśli co by tu wykombinować z H-alpha ;). I postanowiłem wymontować ERF (czerwone szkiełko) z wewnętrznego Etalonu w układzie Double Stack. Jeden ERF wystarczy na zewnętrznym Etalonie.. Zabieg ten przeprowadziłem z myślą, że powinna poprawić się transmisja a co za tym idzie lepsze fotki. Lecz to dopiero się okaże w praktyce. Teraz tylko fotka jak wygląda wymontowanie ERF/a. Robi się tak ( w 35mm), że odkręca się czarny pierścień z pokrętłem regulacji i po odkręceniu wychodzi razem z nim filtr H-alpha. Od środka odkręca się pierścień dociskowy ERF/a i można go wyciągać. To właściwie wszystko. Cały proces idzie sprawnie i bez ryzyka, że coś wypadnie.

ERF.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O na to nie wpadłem, zaraz sprawdzę. Filtr H-alpha ma więcej niż 35mm około 37 lub 38 mm. Lecz nie odzyskam te mm gdyż w tym czarnym pierścieniu jest otwór na 35mm. A jest spory zapas na to żeby mogli zrobić na te 38mm. Niby to malutko te 2mm a jednak niepotrzebna strata ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że Mitek jest mistrzem w tych sprawach, lecz obawiam się, że tu nic nie poradzi. Ten pierścień to w rzeczywistości dwa elementy i przy rozwiercaniu może coś pójść nie tak. Lecz zapytam się, może jest arcymistrzem ;).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj w końcu udało się złapać Słońce (ponad miesiąc już nie widziałem). Po wymontowaniu jednego ERF/a obraz Słońca stał się trochę jaśniejszy. Zdecydowana poprawa w obserwacjach protuberancji. Warto było wymontować ERF/a, gdyż mając double stack protki już nic nie tracą na jakości.

Słońce między godz. 13.10 a 13.40.

 

Lunt Etalon 35mm Double Stack + B600,TS Individual ED 70/420 2", EQ2, CCD Chameleon Mono, Barlow GSO ED 2,5x , FireCapture 2.1, RegiStax 6, Microsoft ICE, Corel PaintShop Pro X5.

s0.jpg

s1.jpg

s2.jpg

s4.jpg

s5.jpg

s6.jpg

s7.jpg

s75.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiejsze Słońce, około godz. 12.

 

Lunt Etalon 35mm Double Stack + B600,TS Individual ED 70/420 2" OTA, EQ2, CCD Chameleon Mono,FireCapture 2.1, RegiStax 5.1, Microsoft ICE, Corel PaintShop Pro X5.

Ha 2012.12.28 (2).jpg

Ha 2012.12.28 (1).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.