Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Z matrycami sony IMX pierścienie Newtona nie występują. Jest to wada głównie kamerek ASI120 i innych opartych na Aptinie MT9M034.

 

Nie jest tu tak całkiem idealnie - w zależności od użytego barlow'a są mniej lub bardziej widoczne, choć w "nienachalny" sposób.

 

zamieniamy sie w sluch i czyt ;)

 

Oprócz pierścieni Newton'a jest jeszcze kłopot wynikający z niedoskonałości sprzętu. W moim przypadku - składaka z rożnych elementów.

Nie jestem w stanie np. ustawić etalonu, tak żeby uzyskać jednorodne naświetlenie na całej matrycy przy jednoczesnym "trafieniu" w długość fali. Dlatego wybieram najlepszy i możliwie największy ROI.

W zależności od tego co chcę zrobić moje sposoby są następujące:

- flat z centralnej części dysku (wg linka podanego kiedyś przez WA, sorry ale nie mogę go znaleźć), którego tworzę i używam w czasie stack'owania w AS2/ składanie mozaik;

- flat w FC, kiedy robię fragment tarczy w większych powiększeniach;

- bez flata, kiedy robię protuberancje;

- czasem też używam funkcji w Fitswork'u: Processing >> Background Flatten >> Background Gradient Removal Automatic (wtedy trzeba połączyć zdjęcie źródłowe z wynikowym: Image Combining >> Add Image)

 

PS: jednak znalazłem ten link: http://stargazerslounge.com/topic/242304-a-short-guide-to-my-solar-image-processing-from-raw-data-to-single-pane/

Edytowane przez warpal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezla fotka z quarka - jak na "zime z rana" / niskie slonce.

Widac umniejetnosci autora i potencjał ASI174!

Podziekował ;) ASI174 jest spoko ale trzeba robic flaty, nie ma opcji. Jakbym nie uzywal kamerki do innych celow to bym do niej dolozyl tilt adapter i byloby po sprawie. Do Slonca jest super, ~100 fps po usb3.0 to byl strzal w dziesiatke. Gdyby nie newtony giganty to bylaby idealna :) Edytowane przez sq7ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sq7ro, o taki tylt adapter Tobie chodzi?

Lamerskie pytanie, ale ucze sie dopiero, jestem na etapie zastanawiania sie jaka pierwsza kamere do slonca kupic ;)

 

pozdr

tak dokladnie. Sa jeszcze jakies wynalazki do tilt shiftu np na aliexpress za grosze ale trzeba wtedy pokombinowac z przejsciowkami do T2/1.25"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piekna mozaika Pawel :) To ja tez sie dorzuce, sesja z przedwczoraj. Widoczny obszar 2497 ktory wyprodukowal malutka flare widoczna na zdjeciu :) Na srodku tarczy spora grupa 2494 na ktorej wczoraj nastapil rozblysk klasy C2

Bez-nazwy-1.png

2494
Slonko_111416_g2_ap4495_conv.png

2497
Slonko_113510_g2_ap4127_wv.png Slonko_111049_g2_ap3946_conv.png

Slonko_112452_g2_ap4835_wv.png

Edytowane przez sq7ro
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.