Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

H-alfa ATM, apertura 90 mm, f/13, pojedynczy etalon 1,5 Å, Chameleon mono. Stackowanie w Avistack 2, ostrzenie: Registax 6.

 

Szczegóły na tarczy (poziome 1-pikselowe paski to artefakt Chameleona, z ekspozycją musiałem zejść b. nisko):

 

single01.jpg

single02.jpg

 

Zaskoczył mnie zakres dynamiczny protuberancji. Na początku przeoczyłem co ciemniejsze strugi, potem eksperymentowałem z ustawieniami.

Gamma minimalna (0,5), ekspozycja 4,26 ms:

 

single03.jpg

 

Gamma wysoka (2,07), ekspozycja 2,77 ms:

 

single04.jpg

 

Ustawienia zbalansowane:

 

single08.jpg

 

I wreszcie największa protuberancja, której animację będę do jutra obrabiał. Przykładowa klatka:

 

s07.jpg

 

Mimo seeingu 3/5 już jestem usatysfakcjonowany osiągniętą szczegółowością.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, może by warto się zastanowić czy nie uruchomić produkcji na indywidualne zamówienia. Taki moduł Ha bardzo atrakcyjna rzecz :). Oczywiście podliczając koszta produkcji (nie wliczając ERF i teleskopu) + robocizna. Ciekawe czy cena byłaby atrakcyjna w stosunku do takiego PST lub Mini Lunta ? Oraz czy znaleźli by się chętni ? Czy ten moduł można wsadzić w każdy refraktor(oczywiście na obiektywie ERF) czy trzeba przerabiać tubus refraktora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animka boska :)

 

Uwagi ode mnie: sprzęt póki co jest wybitnie do protuberancji ze względu na bardzo szerokie pasmo. Detalu na tarczy jest mało ale bym powiedział, że i tak na fotach jest go dużo. Jak złożysz oba etalony i zawęzisz pasmo, to zacznie się dobra zabawa ;)

 

Nie wiem jak avikujszesz, ale do tarczy trzeba zredukować gammę do minimum. Detal wtedy jest bardziej kontrastowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota eksperyment :) Warunki trudne (wiatr i falująca atmosfera) ale nie mogłem odpuścić.

Materiał z avika z tylko 250 klatkami. Mam jeszcze parę filmików i wybiorę coś dłuższego.

 

Od razu powiem, że kamera kolorowa (sic!) i nie za parę tysiaków ;) Nie spodziewałem się, że sprawi się tak dobrze. To miała być tylko wprawka do nabycia czegoś dobrego (mono i szybszego).

 

Waga fotki spora, no ale to 5MPx.

 

video0035_Bilinear_lvs .jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza drobnica (D=90 mm, f/13, etalon 1,5 Å, Chameleon mono):

 

prot1.jpg

prot2.jpg

prot3.jpg

 

Zmierzyłem i będę mógł doczepić posiadanego Steeltracka SCT, tylko kolejną złączkę dotoczę. Koniec z wpychaniem rury :icon_biggrin: (choć złapać nią ostrość da się bardzo dokładnie).

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje fotki z 2 Lipca :).

 

Coronado SM40, BF10, Sky-Watcher 80/400, Point Grey Chameleon. 60 klatek z 1500.

 

Oraz fotka sprzętu. Filtr montowany na wcisk w dekielek trzyma się bardzo mocno :). Czekam na razie na porządny adapter :)

SlonceHA1.jpg

SlonceHA1kolor.jpg

8.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.