Skocz do zawartości

Niestandardowy wyciąg (Uniwersał)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam od jakiegoś czasu cós takiego jak Teleskop firmy Uniwersał (200/1000). Otóż okazuje się ze wyciąg okularowy jest jakis niestandardowy, średnica jest większa niz 1,25", poprostu okulary mi wpadają do teleskopu.

Pewnie głupie pytanie, ale czy da sie to jakos przetoczyć na nowo ??

Chodzi mi głownie o to czy same przetoczenie wystarczy, czy nie bedzie trzeba czegoś dodatkowo wymieniac ? ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej byłoby zastoswać jakąś redukcję taką jakie stosuje się w przypadku wyciągów 2" z okularami 1,25". Taka redukcja to nić innego jak tuleja z rozmiarem zewnętrznym odpoiwiadającym Twojemu wyciągowi a wewnętrznym 1,25".

A nawiasem na stronie producent podaje: Wyciąg okularowy 31,8 mm (1.25"), ale chyba nie muszę rozwijać dalej tego tematu :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Element do której wkłada sie okular jest odkręcany, i moze istnieć samodzielnie bez wyciągu, z tego wynika że cały ten element przetocze gdzies i powinno pasić.

Czy okulary Plossl;a (Soligor) będą się nadawały do tego dziwnego teleskopu, po przetoczeniu gniazda wyciągu ? Chodzi mi o te co są w cenniku Astrokraka ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest pepe nie tak. Jeżeli okulary Ci wpadają to by oznaczało, że średnica wyciągu jest zbyt duża i przetoczenie nic nie pomoże bo w jego wyniku powiększylibyśmy jescze ten otwór. Wyciąg od U-12 200/1000 składa się z 2 częsci jutro postaram się zrobić zdjęcie i zamieścić to sobie porównasz. Faktem jest natomiast, ze nawet standardowy wyciąg U 1.25" jest odrobinę większy niż 1.25" z powodu tego, że oni używają jakiś nietypowych okularów. Przekonałem się o tym kiedy chciałem zainstalowac okular U w wyciągu 1.25" Meade a on tam nie wszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to choć w jednym doszliśmy do porozumienia. Poczekaj cierpliwie do jutra na fotkę to porównamy bo byc może masz niekompletny wyciąg chociaż właśnie ta tuleja do ich okularów właśnie sie odkręca od wyciągu co by znaczyło, że mówimy o tym samym w nią powinny bez problemu wchodzic okulary 1.25" choć mogą mieć luz na piczy kłak.

Jeżeli masz aparat cyfrowy to też zrób zdjęcie swojego wyciągu i np.okularu jaki chcesz tam zainstalowac to porównamy bo u braci Z Żywca to nigdy nic nie wiadomo.

 

Jeszcze jedno współczuję klamota mam takiego to wiem co mówie.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie o ten luz mi chodzi, pisząc że mi one wpadają do teleskopu chciałem podkreślić tragizm całości, chodź ma sie wrażenie że okular może zaliczyć lustro ..... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli ten luz jest na piczy kłak to spróbuj oleić taśmą samoprzylepną okular tak aby zrobił sie o piczy kłak grubszy i po sprawie. To robic to zdjęcie czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba, Uniwersał robił chyba jeden rodzaj wyciągów w ostatnich kilku latach, także prawdopodobnie beda te same. Ale dzięki za chęci !

Bede się jutro pałował z tym wyciągniem, bo tu niebo czeka.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

"Standart" U... jeśli to w ogóle można nazwać standartem to 32mm zamiast 31,75 i stąd to latanie okularów 1,25", potrzebujesz nowej złączki okularowej M42x1/1,25" i po kłopocie ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ze myslalem o tym, ale coz, wiecej taka glupota mi do glowy nie przyjdzie. Uniwersal jest niedostepny pod mailem jak rowniez pod telefonem, więc w ciemno nie bede jechal. Dwa razy bylem i żaluję. Ale co tam, dzialo gwintowane jako takie mam, jeszcze tylko "odlamkowym laduj" i mozna na wojne jechać ! :o 8) ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązałem, kupiłem redukcje nową i nowe okulary, wszystko pasuje jak ulał bez wazeliny ! :D :D :D :D :D :D

Miło było cię poznać osobiście Pepe

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi: u kogo Pepe kupił redukcję?

 

To zpewne pytanie retoryczne i nie należy na niego odpowiadać ;D ;D ;D

Janusz P.

Eeee, takie byki walicie, powinno być:

To zpewne pytanie retoryczne i nie należy na nie odpowiadać

A tak nawiasem, może ktoś mnie oświeci, bo ja nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co nie wiedzą gdzie kupiłem redukcję i 2 okulary ---> ASTROKRAK

Teraz to musze jedynie przetestować nowe okulary, czekam na ładną pogodę bo tu u mnie na śląsku leje jak by sie jaka misa z wodą wylała na Olimpie....

 

Jak co wypatrze na sklepieniu to dam znać !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.