Jump to content
Sign in to follow this  
Pepin Krootki

Pepin w krzakach - Olympus 10x42 EXWP I

Recommended Posts

Wiem, że recenzja nie jest czysto astronomiczna, ale po konsultacji z Jankiem postanowiłem nią się z Wami podzielić.

O, o, teraz zwala na mnie!

PS

Łukasz, więcej takich recenzji! Mogą dotyczyć także małych lornetek. Małe jest piękne!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recenzja boska. Nie zgodzę się tylko z tym, że z klocami typu WO ED 10x50 nie da się łazić po krzaczorach - przecież w takich miejscach łatwiej natknąć się na dziką zwierzynę, a wtedy dobrze jest mieć ze sobą lornetkę zaczepno-obronną ;)

 

O, o, teraz zwala na mnie!

Najpierw podpuszcza a potem ma pretensje...

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Nie zgodzę się tylko z tym, że z klocami typu WO ED 10x50 nie da się łazić po krzaczorach - przecież w takich miejscach łatwiej natknąć się na dziką zwierzynę, a wtedy dobrze jest mieć ze sobą lornetkę zaczepno-obronną ;)

Był już taki przypadek, że pewna Amerykanka uratowała męża szarpanego przez niedźwiedzia, waląc misia po łbie lornetką na pasku. U nas by poszła do kicia za kłusownictwo i dewastację przyrody.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetna recenzja

Takie pytanko nasuwa się xininsowi :) . To znaczy , że skłaniasz się Pepinie w stronę dachówek , czy jest to raczej chwilowe zauroczenie . A , i jeszcze jedno co mnie interesuje - pole widzenia . Czy przyrównywałeś swój egzemplarz z odpowiednikiem Porro ? Jeśli tak to czy jest różnica między nimi , chodzi mi o to czy różnica jest odczuwalnie większa w Porro czy niekoniecznie ?

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie dziwota że taka zaje...ista, cena sama za siebie mówi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To znaczy , że skłaniasz się Pepinie w stronę dachówek , czy jest to raczej chwilowe zauroczenie . A , i jeszcze jedno co mnie interesuje - pole widzenia . Czy przyrównywałeś swój egzemplarz z odpowiednikiem Porro ? Jeśli tak to czy jest różnica między nimi , chodzi mi o to czy różnica jest odczuwalnie większa w Porro czy niekoniecznie ?

Pozdrawiam

 

Czy skłaniam się w stronę dachówek. Cóż... człowiek z wiekiem zmienia poglądy :) zbiera doświadczenia, nabiera dystansu...

Można raczej powiedzieć, że "wyzdrowiałem" :)

Poza tym miałem ostatnio okazję często popatrzyć przez sprzęty z naprawdę wysokiej półki.

Kiedy patrzysz przez Swarovskiego, albo Nikona HG masz gdzieś, że to dachówka :) Amen.

 

No dobra, zejdźmy na Ziemię. Gdy chodzisz po górach, taka dachowa 8x42 u szyi jest jednak znacznie bardziej wygodna od mojej uniwersalnej 50-tki, chociaż z "suchych liczb" to nie wynika (moja 7x50 Porro i tak jest lekka i kompaktowa jak na 50-tkę). Jestem osobą raczej drobnej postury, mam małe dłonie, a wiszący na piesi klocek jednak uprzykrza spacery. Dlatego zacząłem szukać czegoś mniejszego i przez przypadek trafiłem na tego używanego Olympusa.

Na pewno są to instrumenty do konkretnych zastosowań. Jeśli ktoś jest ptasiarzem, potrzebuje lornetki tylko na dzień, a do tego przemierza pieszo z lornetką u szyi duże dystanse... zaczynam rozumieć, dlaczego oni wybierają "dachówki".

 

Wstawiam porównanie. moja lornetka Porro 7x50 (cuś a'la DO Titanium 7x50) oraz obok dachowy Olympus. Kiedy sobie powieszę obie na piersi - czuć różnicę.

 

IMG_3028.JPG

 

Ktoś powie - porównujesz 50-tkę z 40-tką a nie powinieneś. Naturalnie - są też małe, poręczne i kompaktowe "Porro". Nie przeczę.

 

Trzeba jasno powiedzieć, że jako podstawowa lornetka do astro taka średniej wielkości dachówka to nieporozumienie. Jako instrument do przeglądu i podziwiania nieba Olympus raczej się nie sprawdzi. 7x50 wygrywa z nią o kilka długości - widzisz w jednym polu znacznie więcej gwiazd. Łatwiej dostrzega się obiekty rozciągłe (o ile w małym "Olku" w ogóle je się dostrzega). Przewaga wynikająca z większego obiektywu jest ogromna.

 

Gwoli porównania pola widzenia - nie miałem okazji porównać osobiście. Muszę podeprzeć się ustaleniami fachowców.

Tutaj o dziwo Olympus 10x42 EXPS I (Porro) ma dużo mniejsze pole widzenia, od dachówki 10x42 EXWP I.

 

http://www.optyczne.pl/107-Test_lornetki-Olympus_10x42_EXWP_I.html

 

http://www.optyczne.pl/151-Test_lornetki-Olympus_10x42_EXPS_I.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gwoli porównania pola widzenia - nie miałem okazji porównać osobiście. Muszę podeprzeć się ustaleniami fachowców.

Tutaj o dziwo Olympus 10x42 EXPS I (Porro) ma dużo mniejsze pole widzenia, od dachówki 10x42 EXWP I.

 

http://www.optyczne....x42_EXWP_I.html

 

http://www.optyczne....x42_EXPS_I.html

 

No właśnie zbieram sobie takie informacje i tak próbuję jakieś wnioski wyciągnąć . Mam starą 10x50 (oczywiście Porro) i naprawdę wiem , co znaczy tułać się z nią na szyi kilka godzin i myślę że nie ważne czy się waży 50 czy 100 kg. po kilku godzinach ciąży tak samo każdemu . Choć w najbliższych planach (rok może dwa) nie mam zakupu nowej lornetki , a wiem że tego typu sprzęt należy kupować z rozwagą (no chyba że się napalimy :) ) to w przyszłości na pewno chciałbym powiększyć swoją kolekcję i już dziś zbieram powoli wiadomości . Czy warto "przepłacić" trzykrotnie za dachówkę , czy już pomęczyć się z dodatkowym balastem na szyi. Z drugiej strony wiem dobrze , że zakup ma służyć długimi latami , a w takim razie inaczej podchodzę do "przepłacania" .

Dziękuję za dzielenie się swoją refleksją i wiedzą w podobnych (pierwszorzędnie opisywanych) artykułach .

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.