Skocz do zawartości

Jak to jest z tym polem widzenia?


Rekomendowane odpowiedzi

maxymalne pole widzenia jakie dany teleskop jest w stanie pokazać zależy od ogniskowej i rozmiaru wyciągu (a także konstrukcji teleskopu np. rozmiaru lusterka wtórnego)

 

generalnie pole (jeżeli konstrukcja jeszcze tego nie ogranicza) można policzyć tak

 

p=2*arctan(W/ogn/2)

 

gdzie W - rozmiar obrazu mieszczący sie w wyciągu

ogn - ogniskowa teleskopu.

 

ps. średnica teleskopu wpływa tylko na jasność obrazu

 

[ Add: 06 Maj 2004 20:41 ]

Acha no i jeszcze pole widzenia w danej chwili to pole widzenia okularu dzielone przez powiększenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To nie lepiej odrazu kawałek kalki milimetrowej :lol::lol::lol:

 

Ps. Hamalku a czy wiesz o ile się różni średnica kątowa Księżyca w perygeum i apogeum :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ja unikam obliczania parametrów? Bo nie lubie matematyki?

 

A moze dlatego że deklarowana ogniskowa, średnica zwierciadła, ogniskowa okularu nogą nie mieć nic wspólnego z rzeczywistą a takie matody pomiaru mają to w nosie :mrgreen: .

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Niezłe wyniki określenia pola widzenia okularu w danej konfiguracji optycznej daje metoda tranzytu. W dodatku może ją przeprowadzić każdy, nawet nie znający pojęcia arcsin. Należy zmierzyć w sekundach czas przejścia ciała niebieskiego przez pole okularu wzdłuż średnicy pola widzenia i pomnożyć przez prędkość ruchu sfery niebieskiej czyli przez ok. 15.04sek.łuku/sek. Oczywiście, w czasie pomiaru montaż musi być nieruchomy. To jest pewna i gwarantowana metoda dla istniejących już układów optycznych. Dla układów projektowanych pozostaje oczywiście metoda matematyczna.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Masz rację !

Prędkość kątowa, o której mówię jest w zasadzie stała w każdym punkcie nieba, ale tylko dla ciał na równiku teleskop jest prostopadły do osi świata i pomiar ma podaną prostą pormułę.

Koryguję więc mój przepis dodając, że wybrany obiekt powinien leżeć na równiku lub możliwie blisko równika.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Więc jak jest z tym polem widzenia, bo z powyższych odpowiedzi niczego nie rozumiem :szczerbaty:

Jedynie w poście #2 jest jakiś wzór, no ale skąd mam wiedzieć jaki jest pole obrazu mieszczącego się w wyciągu,

skoro te pole widzenia chcę wyliczyć.

 

Więc posiadając teleskop o ogniskowej "f1" i okular o ogniskowej "f2" co można wyliczyć znając tylko te dane?

A jeśli dorzucę że znam pole widzenia okularu to jakie będzie pole widzenia całego zestawu,

takie samo jak okularu czy inne?

 

No to główkujcie, bo ja już wysiadam :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1/f2 = powiększenie

pozorne pola widzenia okularu / powiększenie = pole widzenia okularu w tym teleskopie

 

sęk w tym, ze producenci, często naciągają podawany parametr pozornego pola widzenia okularu

i stąd lepiej pomierzyć je "w naturze"

 

najłatwiej to znajdź w okularze jakieś 2 znane gwiazdki, tak aby było je widać w okularze tuż przy krawędzi pola, naturalnie linia łącząca obie gwiazdki musi przechodzić przez środek pola okularu - po prostu zmierz średnicę i w atlasie sprawdź ich odległość kątową i już masz dokładny wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już jeden czynnik mamy, a jeśli do teleskopu dołączę aparat w projekcji okularowej, to zaczyna się komplikować

bo w tym kierunku zmierzam. Wczoraj robiłem taką próbę ale na wyświetlaczu nie widać gwiazd słabszych od 0 mag

Więc muszę na "chybił trafił" liczyć co mi się trafi w obiektywie, dlatego chciałbym to obliczyć dodając do tego jeszcze

ogniskową obiektywu aparatu jako "f3" :mellow:

 

Trudne prawda :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sumas o to chodziło, ale na sprawdzian wizualny muszę poczekać, bo pogoda na nic.

 

PS.

Nie bardzo to rozumiem Dopsonme:

"Znajac deklinacje bedziesz wiedzial jaki luk zakreslila gwiazda i na tej podstawie mozesz zmierzyc pole widzenia."

Edytowane przez Solar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.