Skocz do zawartości

Canon 600d i jaki obiektyw?


mateusz060796

Rekomendowane odpowiedzi

Naturalne uzupełnienie tego szkła to 55-250 IS - w miarę dobra stabilizacja, optyka budżetowa, AF średniej szybkości. Nieco lepsza optyka i szybki AF to 100-300 USM, ale bez stabilizacji. Osobiście uzupełniłbym zestaw o szkło 70-300 USM IS, nieco przekracza Twój budżet, ale wg mnie to optymalny wybór. Tamrony z tego zakresu cenowego i ogniskowych miałem i odradzam. W tej cenie też kupisz Sigmę APO, ale o ile optyka jest w porządku (jak na tą cenę) to AF dość mułowaty i brak stabilizacji.

PS - dokonując kompromisowego wyboru nie bierz pod uwagę jedynie jakości dawanego obrazu - równie ważna jest wygoda obsługi i szybkość działania. Przy ogniskowych 200-300mm nie ma nic gorszego niż mułowaty AF trafiający w cel po kilku przebieżkach po całym zakresie, a stabilizacja też się przydaje.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie na tą stronę: http://www.interfoto.eu/ - są tam i używane i nowe obiektywy - podejrzewam, że na używane też wystawiają paragon lub fakturę i nie ma problemu. Co do obiektywów zoomów w zakresie 100-300 i cenie do 1300 PLN niestety mają one jedną wadę: są ciemne - od f/4,5 przeważnie na 70/100mm do f/5,6 na 200/300mm. Drugi minus to rzeczywiście wolny AF - tutaj np. przewagę nad Sigmą 70-300 APO ma Canon 100-300mm. Ech jak zawsze dylematy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w fotografii siedzę od dawien dawna, od analogów i powiększalników, mogę doradzić stałą poradę - czyli unikać wielkich zakresów zoom jeszcze nie widziałem by były super, a widziałem sporo miałem w rękach pełno L'ek bo pracowałem przez jakiś czas jako fotograf, nastepnie w sklepie foto. Teraz mam firmę związaną z grafiką i też robie zdęć sporo.

zakresy w stylu 70-300 raczej bym omijał - chyba że bardzo zależy ci na mobilności wtedy można pójść na kompromis. Wszystko jest zależne od tematu jaki realizujesz najczęściej, jak masz obiekty w ruchu to dobry IS i USM silnik to podstawa, jak macro to można się pomęczyć bez IS , supermacro bez is i silnika i tak wszystko na statywie siedzi.

 

pamiętać trzeba o mnożniku 1.7 dla twojej matrycy, Tak więc takie 17-40 L USM dało by 28.9-68 mm - całkiem dobry zakres średni szeroki i standardowy do codziennego użytkowania, nie jest duży i nie jest też ciężki, jest dystorsja dość spora wg mnie ale i tak lepsza od nie L i nie będzie widoczna w matrycy APSc tak dobrze jak w full frame.

Znajomy po fachu biega z tym po ślubach i daje radę. Jest to najtańszy zoom serii L, a można dopaść używany nieco drożej od twojej kwoty startowej .

 

Trzeba uważać bo większość firm sprzedających używane sprzęty daje fakturę VAT marża , gdzie nie możesz odliczyć VAT, tylko dochodowy. Najlepiej zapytać, było kiedyś takie coś jak fotosklepik - sprzedawali mi tam sprzęty używane z normalnymi fakturami, nie mogę go namierzyć w sieci fotosklepik z krakowa. Hmm może się zwineli, uratowałem sporo używanego sprzętu z tamtąd i przepuściłem przez serwis na canona na żytniej w warszawie - wg mnie konieczność przy używanych, ludzie dziwactwa potrafią robić ze sprzętem, u mnie w 100-400 L USM IS były części jakieś dziwaczne powkładane w sprzęgiełko autofocusa, wymienili i po sprawie.

 

Znajomej która praktycznie nie robi nic w pośpiechu, a ma ograniczony budżet poleciłem przejście na analogi i ostrzy okiem. Ja sam miałem kiedyś baterie Zeissów *T, teraz potrzebuję prędkości i działam na stałkach Canona.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ptaszory to ja mam 100-400, tutaj to opcja lekka traveler prawie, ale widać że ostrość nie żyleta i w rogach słabo, a im mniejsza ogniskowa tym bardziej to widać.

 

 

Może lepiej kupić ze trzy stałki nie L są całkiem dobre ja mam dwie 20mm i 100mm macro do tego jeszcze 50 1.4 i super zestaw albo naleśnika nowego 40mm co by za cieżko nie było

i sytematycznie sobie kupić rozbije się cena zestawu za nalesnika nowego 800 zł tyko 50 1.4 chyba koło 1500 20mm 1800 nowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie lepiej szukać canona 70-200L f/4 używanego - przynajmniej jest jakość, jako takie światło i uniwersalność, zwłaszcza, że mateusz060796 niższy zakres ogniskowej ma już zapewniony przez kita. Miałem Sigmę 70-300APO i opchnąłem na rzecz właśnie 70-200L f/4 (a później na f/2.8).

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A fakt racja, ja myślałem ze ten kit to na sprzedaż i coś zamiast tego trzeba, jak tak to racja jako uzupełnienie taki zakres jest najbardziej odpowiedni dwa szkła w plecak body i można ruszać. Raczej będą lekkie i do codziennego użytkowania, tylko na piasek uważać latający zwłaszcza z kitem nad morzem - morduje silniki kitów - znam ze sklepu, sporo było takich reklamacji. Najlepiej do plecaka i wyciągać do zdjęcia i znów w plecak/torbę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

kiedyś to było nawet fajne szkiełko, zwłaszcza do astrofoto, ale to było dawno, dawno temu,

a czemu nie pomyślisz najpierw o jakimś obiektywie szerokokątnym?

zresztą porób najpierw zdjęcia kitem i sam się szybko przekonasz, jaki zakres przydałby Ci się najbardziej

 

...pamiętać trzeba o mnożniku 1.7 dla twojej matrycy, Tak więc takie 17-40 L USM dało by 28.9-68 mm...

 

noo tu bym mocno polemizował z zawodowcem, sam będąc przeciętnym amatorem, nie owijając, to po prostu nie jest prawda.

Matryca APS-C nie ma żadnego mnożnika ogniskowej, jest po prostu mniejsza od pełnej klatki - to tak, jakby nożyczkami przyciąć zdjęcie z klatki 35mm (stąd pojęcie crop factor), co wcale nie oznacza, że zwiększa ogniskową obiektywu, bo to tylko pozory.

Zwiększyć ogniskową obiektywu może tylko dodatkowy układ optyczny - extender/teleconverter, czy barlow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli posiadasz kitowy obiektyw to pobaw się trochę aparatem i zobacz w co zainwestować w pierwszej kolejności - zoom czy szeroki kąt. Jeśli nie posiadasz żadnego obiektywu to polecam kupić obiektyw z szerokim zakresem ogniskowych (coś ala nikkor 18-105).

Jeśli natomiast posiadasz już jakieś obiektywy ale chcesz mieć kolejne... dozbieraj na coś konkretnego : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stało się, od środy jestem posiadaczem Canona 600d co sądzicie o tym obiektywie do niego http://www.mediamark...,id-72427 ????

Lepiej kup Canona EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS. Sigma pomimo oznaczenia APO i tak aberruje. Poza tym przestaje byc ostra powyzej ~200mm.

http://rl.stamina.pl...g_macro_review/

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Witam Właśnie nabyłam Canon eos 600d. Niestety standardowy obiektyw mało mnie zadowala. Chciałabym wykonywać przede wszystkim krajobrazy i również portrety. Nie mogę się zdecydować jaki obiektyw wybrać żeby mnie cena nie puściła z torbami. Różnych porad słuchałam i zwyczajnie się gubię. Może jakiś szerokokątny obiektyw z w miarę możliwym światłem w rozsądnej cenie. Pomóżcie kochani bo ja zielona jestem w tym temacie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2012 o 02:50, r.ziomber napisał:

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS:

Miałem, całkiem rozsądny teleobiektyw małoobrazkowy, byłem zadowolony. Stosunek cena/jakość: 10/10.
Sigmę 70-300 (https://www.optyczne.pl/12.1-Test_obiektywu-Sigma_70-300_mm_f_4-5.6_APO_DG_Macro-Wstęp.html) omijaj szerokim łukiem.
Jeśli chodzi na prawdę dobre tele to tylko Canon 70-200 f/2.8L (dużo lepszy IMHO od 70-200 f/4) ale to nie ta półka cenowa (za używkę dałem 3k).

 

 

52 minuty temu, Εβα napisał:

Może jakiś szerokokątny obiektyw z w miarę możliwym światłem

Mój typ na (ultra)szeroki kąt to sigma 10-20mm EX f/3.5 - piękne szkło, fantastyczna praca pod światło (https://www.optyczne.pl/index.html?test=obiektywu&test_ob=170).
 

 

54 minuty temu, Εβα napisał:

również portrety


Co do portretu to polecam Sigma 50mm f/1.4 (https://www.optyczne.pl/index.html?test=obiektywu&test_ob=132)

A jak chcesz dobry, uniwersalny budżetowy spacerzoom do niepełnej klatki to mogę polecić Canon 18-135mm f/3.5-5.6 (trochę ciemny ale, sorry - cena) (https://www.optyczne.pl/index.html?test=obiektywu&test_ob=356)

Wszystkie z w/w obiektywów znam bo używałem osobiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2012 o 19:15, mateusz060796 napisał:

nówka bo musi być rachunek...

No to pytanie, czy nówka, czy rachunek. Np Interfoto na allegro (https://allegro.pl/uzytkownik/interfoto-eu) ma dużo ofert (sam chyba nawet kiedyś od nich coś kupowałem) i wystawiają fakturę VAT-marża - może to by starczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WojtasSP320 napisał:

A jak chcesz dobry, uniwersalny budżetowy spacerzoom do niepełnej klatki to mogę polecić Canon 18-135mm f/3.5-5.6

Mam taki obiektyw do Canona 700d, bardzo fajnie się sprawdza jako uniwersalny obiektyw...

 

1 godzinę temu, WojtasSP320 napisał:

Np Interfoto na allegro (https://allegro.pl/uzytkownik/interfoto-eu) ma dużo ofert

... a kupiłem go właśnie na https://www.interfoto.eu/ , podobnie jak Jupitera 135mm, którego używam (próbuję) do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.