Skocz do zawartości

C/2001 Q4 ( NEAT )


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

No pogoda nie za piękna, ale wystarczyło. Była 22 z hakiem i kometka należy do mnie :wink: :lol::Cheers: . Na balkonie ją upolowałem. Była koło jakieś gwiazdki (ponad 4mag), więc zasięg jest całkiem na poziomie jak na takie warunki. Jądro ładne otoczone dużym halo, poruszając tubusem można było zerkaniem wyzerkać jej podłużny kształt. Cała jakby trochę zielona.

W oby moich lornetach widać ją dobrze. Ale jak pogoda się poprawi pojadę na pole i to będzie kometa :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie pięknie się rozpogodziło na zachodzie i dziś miałem okazję pierwszy raz ją zaobserwować, niestety tylko do 21.40.

Kilka fotografi wykonałem ale co wyjdzie z tego nie jestem pewien ,niebo było dość jasne a 30 sek na Fuji100 (przypadkowo w aparacie) może być za mało.

Żona stwierdziła że to nowa galaktyka :mrgreen: :lol:

(jutro się zdziwi ze tak lata po niebie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiazujac do tematu: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4001

 

Upss... ciekawe jaki mi rachunek wystawia za ta pogode!

Nie dosc ze nie ma chmur to po prostu seeng w gornych partiach znosny a do tego nieco wieje i jest zimno.

Kometka Q4 NEAT widoczna golym okiem nawet z mojego miejca zamieszkania gdzie mam widocznosc rzedu 4,50-4.75NE w tej chwili.

W bino 8x56 wyglada po prostu bajkowo.

 

Pozdrawiam

 

ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj upolowałem w końcu tę komete w lornetce 20x50 i widać ją bardzo ładnie :D ,gołym okiem nie widziałem bo niebo lekko zamglone(gołym okiem ledwo 3.5mag),i patrzyłem jakies 10 min,może jutro będe miał lepszą pogode to spróbuje gołym okiem ją zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

I mnie się dzisiaj ją udało bez trudu upolować najpierw z ręki Zeisikiem 10x50 koło 21h15 na jeszcze jasnym niebie a potem o 21h20m Focusem 18x70 ze statywu.

Ocene zrobiłem około 22h bo było to optimum widoczności, kometa jeszcze dość wysoko do oceny a niebo juz wystarczajaco czarne, wielka głowa, ładne zgęszczenie centralne i śladowy warkocz do 2 stopni w kierunku Głowy Hydry to wszystko co udalo mi się dziś zobaczyć bo po 22h15m przyszły od południa chmurki i było po sprawie :roll:

Miejsce obserwacji Kraków Bielany, ciemna łąka po drodze i niedaleko obserwatorium U.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza w życiu kometa zaliczona. Lornetka 10x50 sporo pod M44, właściwie nie można nie znaleźć lecąc w dół od M44. Nad warszawskimi światłami gdzie gołym okiem w Raku nie widać żadnej gwiazdki. Spora szara plama z nierównymi brzegami, wygląda jak gromada kulista w której nie rozdzililiśmy gwiazdek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast w Warszawie było wczoraj całkiem nieźle. Jednak gdy rozstawiłem sprzęt to od NW zaczeły włazić chmury i zupełnie przesłoniły kometę. Te chmury widać już na fotce.

Zdjęcie zrobione przy ISO 800, 120 sek, obiektyw SONNAR 135 mm przesłona 3,5.

Jak dziś wieczorem będzie pogoda to jedziemy większą grupą za Warszawę.

C1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my z Michałem Klimaszewskim wybraliśmy się za Łosice (kierunek Terespol). Było nam dane obserwować dwie jasne komety ! Wieczorkiem Neat a nad rankiem Bradfield. Fotki też cykaliśmy. Miejmy nadzieję że coś wyjdzie :wink:

 

PS. Adam, zastanawiałem się czy Was nie odwiedzić w Lublinie :D

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, wygląda ciekawie ! Ma dużą głowę, jasne i duże jądro a i warkocz też się znajdzie ! Trzeba tylko wyjechać pod ciemne niebo.

Według mnie kometa jest super :D

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zgadze się jest piękna ale wymaga ciemnego tła niebo bo warkocze kometrane to delikatna i subtelna sprawa, lubią one głęboką czerń tła nieba na której pięknie wtedy wyglądają :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj były dobre warunki pod Lublinem, pogoda pewna, to i fotkę sie cyknęło. Warkocz komety prawie 1 stopień długi, z cienkim pasmem od góry. Jednak skan nie oddaje wszystkiego ze zdjęcia.

 

Może i nie oddaje ale lepszej C/2001 Q4 NEAT w kraju nie widziałe. Coś więcej na temat jak i czym było robione to zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometę tej jasności i rozmiarów jak zwykle robię Sonnarem f=300/4. Negatyw tym razem niezbyt odpowiedni, ale chciałem go dokończyć - Kodak Gold 400, ekspozycja = 10 minut, nieco wykadrowana. Mam też ujęcie na Fuji press 800, który jest lepszy do komet, ale musi poczekać, bo to pierwsza klatka. Jako ciekawostkę podam, że kometa porusza sie dość szybko i po 10 minutach jądro przybiera kształt przecinka na negatywie, jeśli prowadzimy na jakiejś gwieździe. Dla posiadaczy aparatów cyfrowych problem też istnieje, bo albo kometa, albo gwiazdy tła będą rozjechane. Na klatce naświetlanej 3 minuty obraz jądra komety był punktowy, więc jeśli w tym czasie operator zdoła napstrykać np. dziewięć dwudziesto sekundowych ekspozycji, to nie będzie miał problemu z ruchem komety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no no... co ja widzę nad moją głową :D . Właśnie to pieruńskie szare gówno na niebie teraz nagle się urywa i przechodzi z północy na południe odsłaniając mi niebo!!!

Ooooo teraz to nawet i Słońce mi zaświeciło normalnym blaskiem. Chyba dzisiaj na pole i kometa :Cheers: , ale poczekajmy z radościami :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Warszawa zapaskudzona :Cry: . Jeszcze wrzucam jedno zdjęcie. Tym razem jest to pojedyncza klatka 160 sek, ISO 800 poddana obróbce komputerowej. Udało się trochę wyłuskać warkocz i chmury przy okazji. Obiektyw sonnar 135/3,5 z prowadzeniem.

C2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.