Skocz do zawartości

C/2001 Q4 ( NEAT )


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Wróciłem z pola. :Cheers: :shock: , co za kometa!!! o 21:50 odnaleziona. W lornetce 7x50 M44 i Q4 w polu widzenia. Jądro, warkocz... miodzio totalne :lol: . W szukaczu kometa widoczna bez problemu. Chyba najpiękniejszy widok mam w lornetce 20x60. Tam ten warkocz i halo się bardziej uwidacznia.

PO PROSTU SUUUPERKOWA KOMETA. brak mi słów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

W Gdyni też była widoczna między chmurami, które wieczorem (Diabli wiedzą skąd?), po bezchmurnym popołudniu wylazły na niebo. Piękna, duża, z gwiazdopodobnym jądrem i słabym warkoczem (ok. 1 deg.). :D:lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głogów potwierdza swoją pierwszą kometę :D :shock: 8) .

Po całym dniu w pełnym zachmurzeniu , coś koło 19:40 zaczeło się przejaśniać , myśle se - bedzie dobrze , bedzie dobrze .

Na wcześniej wypatrzone pole dojechałem w 5 minut około 21:30 , niebko czyściutkie resztki chmurek rozpłyneły się , widać tylko opary z kominów huty .

Było jeszcze za jasno - ale Wenuska i Jowisz śliczne .

Oczywiście d...a ze mnie , zapomniałem wziąść jakiegoś wiekszego atlasu nieba ( tylko mapkę Limax7 ) i jako początkujący pogubiłem się troche , dopiero Leo mnie oświecił :wink: .

Pierwszy kontakt z Q4 około 22:15 - (za pomocą BPC 15x50 ) zobaczyłem JĄ przemiatając trójkąt niebka pomiędzy głową Hydry , Rakiem a Procjonem .

Obawiałem się , że pierwsza kometa rozczaruje mnie swoim widokiem ( na żywo ) - byłem w GRUBYM BŁĘDZIE .

Przyglądałem jej się do 23:10 i w miarę jak ciemniało niebo zauważyłem krótki warkocz , rozmytą głowę - SUPER jak dla mnie !!

Po 23 była widoczna gołymi gałami ( sorry - okularami :wink: ) tak jak i Żłóbek . Zaliczyłem przy okazji M67 , zlokalizowałem triplet w Lwie ( zaczyna się stawać moim drugim po Orionie ulubionym gwiazdozbiorem ) i pokusiłem się jeszcze o M104 ( dzisiaj sprawdziłem w CdC i to była ONO ) . Z radia leciały Złote Przeboje lat 80-90 - od czasu do czasu podgrzewałem się w samochodzie ; naszczekał na mnie jakiś sarni kozioł - a ja na niego :wink: , SUPER WYPRAWA i jak tu wierzyć w jakieś przesądy , że 13 i widoczna kometa :wink: .

 

A.. po powrocie do miasta okazało się , Q4 i M44 widać prawie tak samo jak w szczerym polu !! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Pomorzu kometa także jest bardzo dobrze widoczna. Obserwowałem ją wczoraj i dziś. Poprzedniej nocy warunki atmosferyczne były po prostu idealne, jednak przy ziemi we znaki dawał się mróz i zamarzająca na wszystkim mgła. Na dodatek wprost w moim kierunku świeciły trzy latarnie (kto to widział, aby na wsi takie warunki były?!). Pomimo wszystkiego, kometa jak, i pobliska M44 wyglądały, prezentowały się okazale.

 

Dziś wybrałem lepsze miejsce, po pozwoliło lepiej dojrzeć warkocz i wyrażnie odcinające się od otoczki gazowej jądro. Może i przydałoby się większe powiększenie (mam 38x) ale jak na moją pierwszą kometę było bardzo dobrze.

 

Jak się trochę zagrzeję w domku, to może jeszcze dziś spróbuję podejrzeć Amerykę w Łabędziu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkońcu się przejaśniło nad Dolnym Śląskiem i mogłem sobie popatrzeć na kometę przez cienkie cirrusy. Fajna, chociaż myślałem że jest trochę jaśniejsza. Wizualnie bardzo podobna do komety Levy'ego z 1990 roku. Strasznie szybko popyla na tle gwiazd, przy dużym powiększeniu widać zmiany położenia niemal z minuty na minutę.

Kiedy już przygotowałem sprzęt do foto, okazało się że nie wziąłem - jak to mówi mój kumpel - trąbki (czyli wężyka spustowego) :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Witaj Kasiu :lol:

Miesiąc temu skrobnąłem list do spółdzielni mieszkaniowej, zebrałem kilka podpisów sąsiadów z obu klatek, że duża 30 letnia topola przed domem podczas burzy zagraża zaparkowanym samochodom oraz przechodnim i zapytałem czy wypłacą odszkodowania jak spadnie na osiedlowy parking i wiesz podziałało, kilka dni temu do południa przyjechała ekipa i wycięli ją szybko w całości, to działa, teraz mam hektar czystego południowo wschodniego, niebieskiego :flower: nieba przed balkonem na 3 piętrze i to lubię :King:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Mnie rok temu przeprowadzali akcję przycinania wszystkich drzew w mieście nad głównymi ulicami. Choć nie ścinali ich całkiem, to skrócili o 1/3. Zyskałem przez to sporo stopni nieba.

 

[ Add: Nie Maj 16, 2004 11:11 ]

Mam jeszcze jedno drzewo na podwórku. Z każdym rokiem coraz więcej Mi zasłania, ale ono się nie nadaje do ścięcia, bo nikomu nie przeszkadza z mieszkańców. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś mi powie dlaczego ta kometa ma tak krótki warkocz ?

 

Wydaje Mi się że dlatego że ma w rzeczywiscości małe jądro, z którego mało materii odparowuje. A na niebie jądro wygląda tak jasno bo kometa leci blisko Ziemi. Jądro jest maleńkie. My widzimy tylko ogromne halo od niego.

 

Ale to tylko takie przypuszczenia, bo nie znam dokładnej fizyki komet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem kometę w Piasecznie, bardzo ładnie widać lecz tylko wyobraźnia mi podsuwała widok warkocza... Może jak wyjadę gdzieś poza Piaseczno bo akurat tam gdzie leci mam małą łunę miasta stołecznego (wrrrr!)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem kometę w Piasecznie, bardzo ładnie widać lecz tylko wyobraźnia mi podsuwała widok warkocza... Może jak wyjadę gdzieś poza Piaseczno bo akurat tam gdzie leci mam małą łunę miasta stołecznego (wrrrr!)

 

Pozdr.

 

Trudno Daniel mówić w mieście o warkoczu, ale mały welonik w kierunku wschodnim widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię że nic nie widać. A muszę przyznać że niebo wczoraj było naprawdę ładne. Problemem są światła Warszawy. Własnie w tamtym kierunku. Ale spróbuję podczas kolejnej ładnej nocy wystawić sprzęt przed osiedle i popatrzeć.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

I nie będzie nic widać z miasta jak od tej łuny nie odjedziesz na zachód przynajmniej te 30-40 km :roll:

Inaczej to o ładnym warkoczu tej komety po prostu zapomnij :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znowu było czyste niebko , i oglądactwo ogólne ( około 22:30 do 23:30 ),

tyle że jakieś 0,5 km od Głogowa ( na otaczających polach )

i światła dość znacznie utrudniały przystosowaniu wzroku do ciemności .

Co do warkocza to wydaje mi się , że robi się coraz dłuższy

w porównaniu do pierwszych moich obserwacji z 13 i 14 V

( jest to moja pierwsza kometa , i nie mam innego wzorca ).

Teraz mogę spokojnie napisać , że długośc komety i jej warkocza

zajmowała prawie połowe pola widzenia BPC 15x50 ( czyli około 2 stopni ? )

i to w warunkach prawie miejskich !

Zobaczymy jak będzie w Jodłowie :roll: :salu: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu ją widziałem z pola i z domu :D . Jak narazie piękna kometa!!

2 przeloty ISS :shock: , pierwsze takie jasne przeloty. Wyglądało to jakby bolid przeleciał niebo :wink: .

M57, M81, M82 i.... mgławicę Hantle :Cheers: . Ale mnie niebo zaskoczyło :shock: . Taki obiekt widoczny bez większego problemu po stronie Poznania i to jakieś 30 stopni nad horyzontem!!

A więc zaliczyłem kolejną emkę :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.