Skocz do zawartości

Polski lans szkicami - wydzielone z "Polacy na ASOD"


M-A-X

Rekomendowane odpowiedzi

Ło Jezu, masz talent do naginania sensu na swoje potrzeby :D

Taka mała prowokacja. Chyba skuteczna :g:

Nie widzę innej opcji, jak pomóc Wam wypromować wizuala, co najmniej na taki poziom, jak ma astrofoto.

AND+I+AM+WATCHING+YOU+BITCH+_b9c954af181a6ed7d7b83f42ef3fa47f.jpg

Czy ktoś Ci broni zostania frontmanem Astropolis?

Brak predyspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak predyspozycji.

Przesadzasz, masz wystarczające predyspozycje, żeby dołożyć sporo od siebie. W końcu kto ma najlepszego bloga o astrolansie w PL? :) Wystarczyłoby zrobić coś z jajem na AP, żeby to było popularne. Astronomia nie musi być nudna i poważna. Mógłbyś pomyśleć o jakimś projekcie astro-wizualowym z "jajem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na tę dyskusję rozumiem, że:

 

"Plusikowym jawnożercom mówimy nie!"

 

prawda? :laughbounce2:

Nieprawda!

Plusikowym jawnożewrcom trzeba mówić "tak". Ci, którym zależy na plusie - takim czy innym - uznaniu kolegów, zadowoleniu z własnego osiągnięcia, dumie ze zgrabnego opisu czy pięknego szkicu lub zdjęcia, to są ci, którzy popychają świat do przodu. Skończyły się czasy, gdy chęć zysku była podejrzana. Zysk taki czy inny jest miarą włożonego wysiłku i zdolności. Przyznaję się kolejny raz - jestem "karmicznym łasuchem". Moje plusy skrzętnie gromadzę nie dlatego, że lubię znaczek +, tylko dlatego, że każdy plusik wiąże się dla mnie ze wspomnieniem opisanych obserwacji, lektur potrzebnych do opisu czy choćby zgrabnych anegdot, które udało mi się wynaleźć i zamieścić na forum.

Nie czuję się jawnożercą, czuję się tym, kto dzieli się swoimi doznaniami z innymi, jestem więc dobroczyńcą. A że wciąż mam apetyt na więcej, to chyba dobrze?

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Kuba, nie jestem pewny. Próbowałem przebić się przez ten topic, pare razy już mi sie zdawało, że rozumiem o czym mowa, ale jednak chyba nie. Za dużo wątków pobocznych, troche parodii, troche "plusowych padlinożerców" ;), sporo urażonego ego, troche reklamy + standardowa aktywność towarzysko-matrymonialna. Głębszego sensu nie dostrzegam. :)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Kuba, nie jestem pewny. Próbowałem przebić się przez ten topic, pare razy już mi sie zdawało, że rozumiem o czym mowa, ale jednak chyba nie. Za dużo wątków pobocznych, troche parodii, troche "plusowych padlinożerców" ;), sporo urażonego ego, troche reklamy + standardowa aktywność towarzysko-matrymonialna. Głębszego sensu nie dostrzegam. :)

 

Pozdrawiam.

 

To ja Ci wytłumaczę :)

Jest taka zależność, że wątki "ogniste", a najlepiej te, w których ktoś się kłóci cieszą się dużą popularnością. Ludzie chętnie do nich zaglądają, zawsze tak było.

Próbując zejść już z tematu kłótni, często wątek łagodnieje i kolejne posty stają się żartobliwe. Ale można też tą "oglądalność" ognistego wątku wykorzystać w dobrym celu - poruszyć coś ważnego, jakiś zaniedbany temat, wyjść z jakąś inicjatywą, pożalić się, że coś jest nie tak. To doprowadzi do tego, że więcej osób o tym przeczyta, i może więcej osób poczuje się zmotywowane do działania

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta - tutaj tym "trzecim" jest społeczność forum.

:)

 

Poza tym od zarania dziejów, po jakiejś bitwie ludzie zawsze czuli się zmotywowani do kooperacji, odbudowania i działania w dobrym kierunku ;)

 

To było tak pół-żartem; też próbuję poskładać to w sensowną całość :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL, sprawdziłem ilość plusów. Mój post z konkretami, co trzeba zrobić i co można zrobić ma 2 plusy. Inne merytoryczne w tym wątku też cienko. Post z "kotem paczącym" Szuuu ma 16 plusów :)))) Ot i cały internet. Wy przecież wcale nie potrzebujecie ciekawej treści. Wystarczy LOL-CAT.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL, sprawdziłem ilość plusów. Mój post z konkretami, co trzeba zrobić i co można zrobić ma 2 plusy. Inne merytoryczne w tym wątku też cienko. Post z "kotem paczącym" Szuuu ma 16 plusów :)))) Ot i cały internet. Wy przecież wcale nie potrzebujecie ciekawej treści. Wystarczy LOL-CAT.

 

Ponieważ w dalszym ciągu "lans" jest nie wskazany ;)

A lol-content, tudzież inne głupie żarty, jak najbardziej :)

 

Internet.

 

*edit*

(i ot cała filozofia, gdyby ktoś się zastanawiał o co mi w ogóle chodzi)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolcat jest chyba rasy Angielskiej Krótkowłosej, to jakiś wypłosz nie lolcat ;)

 

Adam, jest większa paranoja niż by to wynikało z liczenia głosów w tym wątku. Właśnie zaglądnąłem w topic na AP o Khan academy... tam to dopiero jest sucho, a materiał dystansuje o lata świetlne to, co łapie plusy. Aby było wiadomo o co mi chodzi. Wimmer, olej oszołomów, nie trać z Adamem energii na takie mentne tasiemce. Tu jest twój własny wymiatacz - http://celestia.pl/Astro-szkicowanie_pastelowe , obok Adama - http://celestia.pl/Guiding więcej takich! Wiecie jak i wiecie co ;) Bo próby załatwiania ważnych spraw w takim wątku jak ten, to moim zdaniem klasyczne soi-soo.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym Ci ja miał jeszcze tą energię, ten zapał, tą wiarę, ten cel... i czas... eh.

 

Ale czekaj, czekaj... Kilka postów wyżej mówiłem, że wizualowcy są jak 'stare baby', to nie mogę też teraz tak marudzić...

Ukręciłem sobie bata na siebie samego :)

 

[lans mode: on]

Mam pomysł... Na pewne poruszenie szkiców... (w miarę cykliczne)

 

:g:

[lans mode: off]

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj zorganizowałem płatność za serwer (termin minął wczoraj :P), 40 min. umieszczałem artykuł Jacka Bobowika (zaraz będzie na głównej). Za chwilę jeszcze muszę zrobić reklamę nową dla AA i jeszcze 10 innych punktów na liście TO-DO AP na dzisiaj (w tym także start plebiscytu). Sorry, nie mam czasu pisać, ktoś musi "orać", żeby inni mogli pisać :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym Ci ja miał jeszcze tą energię, ten zapał, tą wiarę, ten cel... i czas... eh....

[lans mode: on]

Mam pomysł... Na pewne poruszenie szkiców... (w miarę cykliczne)

 

:g:

[lans mode: off]

To się nazywa "zespół wypalenia". Cóż, starość nie radość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihihihi, To wchodzimy w faze ja nie moge bo? ;) No to ja nie moge, bo właśnie skończyłem moją antene do słuchania Jowisza 6x8m i kombinuje skąd by tu wszystkie elementy do receivera skołować, bo egzotyczne skubance ;)

 

Masakra :)

 

No ale dobra, obiecuje, ze jak nagram jak Jupek puszcza magnetyczne bąki to zrobie z tego przyzwoitego arta do czytelni :)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Teraz to dopiero Sawes będzie miał uzywanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off(?)-topic:

 

24" we mgle czyli trzy 8-calówki w Noc Zaduszną

 

Jeziory Wielkie 1/2.11. 20:30-02:00

 

Thomas - Bresser Messier N200/1000 na LXD75 GOTO

Jules - Synta 8" Dob

Polaris - Synta 8" Dob

 

Tę sesję zacząłem ambitnie od galaktyczek w okolicy łba Wieloryba. Niestety, nie wszystkie z atlasu Taki'ego dało się wyłapać w tych warunkach, a te dostrzeżone były na granicy widzialności i nie pokazywały swej całej okazałości, mimo wcale nie granicznych jasności dla 8". To zniechęciło mnie do dalszego polowania, szczególnie, że szedłem deklinacją coraz niżej na południe co jeszcze pogarszało sprawę. I tak padły:

 

NGC1070 (12,1mag/Sb 13,5mag) - bardzo słaba, owalna, pod gwiazdką

NGC1137 (12,6mag/Sb 13,6mag) - spora, ledwo dostrzegalna zerkaniem

NGC1153 (12,5mag/Sb 12,9mag) - kolejna na granicy zasięgu zerkaniem

NGC1032 (12,1mag/Sb 13,4mag) - bardzo słaba, mała, wyraźna w 7mm, podłużna; ładnie skomponowana z trzema gwiazdkami

 

n1032.jpg

 

NGC1055 (10,9mag/Sb 14,0mag) - bardzo słaba, przy trójkącie z gwiazd; jedna z nich jest dość blisko galaktyki

M77 (9,1mag/Sb 13,0mag) - bardzo jasna i wyraźna, przy gwiazdce, okrągła, halo z jasnym jądrem

 

n1068.jpg

 

Przy kolejnym trio trochę się pogubiłem. Według jasności wynika, że od razu rzuciła mi się w oczy NGC1087 (10,8mag/Sb 12,9mag - dość jasna, duża), ale dwóch pozostałych nie byłem w stanie zidentyfikować. Wydaje mi się, że widziałem jeszcze słabiutką poświatę NGC1094 (12,7mag/Sb 12,8mag) lub NGC1090 (11,9mag/Sb 13,9mag) - opisałem ją jako "malutka i słaba", ale całość idzie zdecydowanie do poprawki.

 

n1087.jpgn1094.jpg

 

n1090.jpg

 

NGC955 (12,3mag/Sb 12,9mag) - spora, owalna mgiełka, zerkaniem w 14mm

 

n0955.jpg

 

NGC936 (10,0mag/Sb 13,1mag) - spora, jasna, blisko trapezowatego kształtu z 4 gwiazdek

 

Po tych kłakach przerzuciłem się na okolice Drogi Mlecznej w Kasjopei i Perseusza. Jest tam mrowie gromad otwartych które zawsze świetnie prezentują się w szerszym polu i nie są tak czułe na nieco gorszą przejrzystość nieba jak galaktyki:

 

Cr463 - wielka, rozproszona gromada, zajmuje całe pole XW20

Stock 5 - dość rozległa, robi wrażenie nieco podłużnej

IC1747 (12,0mag/19,0") - mgławica planetarna, pokazuje się w UB i OIII jako rozmyta tarczka, ale bez filtra też widoczna w XW7; blisko dwie sąsiadujące gwiazdki z którymi tworzy trójkąt

NGC637 - bardzo ładna, mała gromadka, w XW7 widać poświatę słabych gwiazdek (widocznych ok. 5 jasnych i kilka słabych zerkaniem)

NGC663 - piękna! dużo jaśniejszych gwiazd w tle ze słabszych

 

n0663.jpg

 

NGC654 - mała, ze słabych gwiazdek, bardzo ładna w każdym okularze (blisko gwiazdki)

NGC659 - malutka i słaba, ładna w XW14

 

Wszystkie trzy (663/654/659) mieszczą się w polu ponad 1,5 stopnia. Niestety, pole ok. 1,2 stopnia z XW20 nie starczyło do objęcia całej trójki:

 

663.jpg

 

NGC743 - "trójkątna" gromadka z kilkunastoma gwiazdkami

 

n0743.jpg

 

Stock 2 - ładna w szukaczu, traci urok w okularze teleskopu, obiekt typowo lornetkowy!

 

Po niej przesunąłem się nieco bliżej kultowych Hichotek i tam przeczesywałem niebo (dziwne to uczucie być tak blisko Gromady Podwójnej, ale nie mieć jej za główny cel):

 

Basel 10 - bardzo słaba, skupiona wokół gwiazdki podwójnej

Czernik 8 - słaba, luźna, lekko trójkątna

Maffei 1 - galaktyka z Grupy Galaktyk Maffei; bardzo słaba, spora poświata z gwiazdkami pierwszego planu, przypomina nierozdzieloną gromadę otwartą; widoczna w XW20 i XW14, a nawet w XW7!

Mrk (Markarian) 6 - około 9 gwiazdek w charakterystycznym podłużnym kształcie (dwie gwiazdki podwójne!)

 

Mrk6.jpg

 

Mel(otte) 15 - duża i luźna gromada otwarta zatopiona w mgławicy Serce; filtr mgławicowy (GSO Nebula) pokazuje lekką mgławicowość IC1805

NGC896 - ładna gromada zatopiona w mgławicy IC1795 (połączonej z Sercem) widocznej z filtrem mgławicowym jako mgiełka ciągnąca się wśród gwiazdek; ta mgławica jest wyraźniejsza niż IC1805

NGC1027 - ładna gromada otwarta skupiona wokół jasnej gwiazdy

IC1848 - bardzo rozległa gromada otwarta, luźna ale wyraźna; niestety nie dostrzegłem mgławicy Dusza w której zatopiona jest gromada, ale i jej nie wypatrywałem :) co ciekawe, w atlasie Taki'ego ta ICka zaznaczona jest tylko jako gromada otwarta!

Cr 33/34 - giną w wąskim polu widzenia teleskopu

NGC957 - bardzo ładna, podłużna, ze słabymi gwiazdkami

 

n0957.jpg

 

Tutaj mała "wpadka" :) W atlasie Taki'ego na wschód od Cr34 widać nie oznaczoną, ciasną grupkę czterech gwiazdek. Skierowałem się tam i ujrzałem naprawdę ładny widoczek z czterech gwiazd tworzących czworobok i kilku na kształt "odnogi" - coś w stylu latawca. Jakiś nieznany asteryzm? Nie mogłem skojarzyć go z żadnym znanym obiektem i byłem zaskoczony, że w atlasie nie widnieje jako gromada. Moje "odkrycie" zostało jednak zweryfikowane w SkyMapie - okazało się, że ta grupka jest jednak gromadą otwartą Stock 23...

 

Stock23.jpg

 

Następnie przesunąłem się na betę Cassiopeiae, zerknąłem na piękną gromadę NGC7789 i postanowiłem złapać ciąg gromad po drodze od Bety do M52. Większość tych małych gromadek ginie w bogatym polu gwiezdnym Drogi Mlecznej i trzeba się mocno wpatrywać, żeby je wyłowić z tła:

 

Berk(eley) 58 - mała, słaba, najlepiej zerkaniem

NGC7790 - ładna gromadka, dość mała

NGC7788 - większa od 7790, wyraźna

Frolov 1 - malutka

Harvard 21 - mała, najlepiej widoczna zerkaniem, wśród 3 gwiazdek

King 12 i King 21 - małe, nieco wyraźniejsze zerkaniem, skupiska gwiazdek

 

Tak to wygląda na tle pola okularu XW20:

 

7788.jpg

 

IC351 (11,9mag/18,0") - mgławica planetarna w Perseuszu; nie byłem pewien co do jej widoczności, ale zrobiłem szkic i po sprawdzeniu z NSOGiem okazało się, że widziałem jej poświatę dokładnie tam gdzie jest planetarka; filtry pomagają wyłowić z tła jej niewyraźny dysk:

 

ic351.jpg

 

Oczywiście, na ruszt poszedł też Jowisz. Tej jesieni seeing przyzwyczaił nas do wspaniałych, stabilnych obrazów jego tarczy i tak było i tym razem. Miłym zaskoczeniem był też tranzyt WCP oraz dwa ciemne i jeden jaśniejszy farfocle na pasie północnym. Thomas zwinął się o 1:30, a nas z placu wygoniła o 2 gęsta, niska mgła. Sprzęty wręcz spływały wilgocią, a plastikowe słoiczki na okulary przy zakręcaniu wydawały na gwincie dźwięk przypominający plusk :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wymyślony "kombajn" - montaż na 2 lornetki. W weekend zmontuję, wypróbuję i obfotografuję. Nadgoniłem pisanie, więc mogę pomajstrować. A może i nieba uszczknę jak dobrze pójdzie. Trzymajcie kciuki.

PS

Polaris, jak dobrze się czyta tekst pisany czarno na białym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, ale na Astropolis nie wrzuciłeś? To jak ktoś ma to przeczytać? Może wszyscy róbmy sobie blogi, serwisy, i... piszmy dla siebie (ew. lubej i kota).

Cicho tam, lansuję Astronoce ;)

 

Gdybym wszystko dawał równolegle na AP to poddałbym w wątpliwość sens utrzymywania AN. A tego nie chcę. Mogę dawać zajawki, ale czy to nie będzie jawny lans? Natomiast mam nadzieję, że w dobie prężnie działających for, pisząc na AN nie piszę jedynie dla siebie...

 

Polaris, jak dobrze się czyta tekst pisany czarno na białym.

No tak, ale tego tak łatwo na AN nie zmienię :( Ale może coś się uda wykombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale tego właśnie nie rozumiem. Tworząc AP zawsze miałem nadzieję, że będzie kiedyś z tego platforma pozwalająca szeroko docierać do zainteresowanych astro. Jak to się udało i zasięg AP jest bliski 100%, to osoby takie jak np. Ty, wolą pisać dla bardzo ograniczonej liczby czytelników. Czy w pisaniu nie chodzi właśnie o to, żeby czytało nas, jak najwięcej (pomijam już stygmat popularyzotorski, którym wszyscy chcemy się niby szczycić)? Przecież na AP są całe masy wygłodniałych ludzi, którzy tylko czekają, żeby coś takiego przeczytać. Podczas, gdy Ty wolisz "zabarykadować" swój tekst w swoim zakątku, czy magazynie, w którym, nie oszukujmy się, przeczyta pewnie "set osób" - przy dobrych wiatrach.

 

Jak masz chwilę czasu, to wytłumacz mi to proszę. Nie traktuj tego, jako offense. Jestem naprawdę ciekawy motywacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo! Nie zauważyłem ,że jakiś nowy wątek zacząłem. To pewnie przez sen. Znów lunatykuję. :uhm:

 

Nie przejmuj się, to szczegół.

Nie zacząłeś. Po prostu wydzieliłem ten burzliwy wątek z tamtego wątku, a Twój post jest pierwszy w tej dyskusji zdawał się ową dyskusję zaczynać, pytaniem o wstyd, i o tych kompleksach. Stąd też napisane jest, że jesteś autorem (ale tylko technicznie).

W Twoim poście nie ma nic złego, żadnych złych zamiarów, ale pasuje on jako początek tej dyskusji, gdyż po nim pojawiły się dalsze niefortunne posty.

Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza. Mogę w Twoim poście dodać notkę, że wyodrębnione jest przeze mnie z takich i takich powodów.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo! Nie zauważyłem ,że jakiś nowy wątek zacząłem. To pewnie przez sen. Znów lunatykuję. :uhm:

Dobrze się w końcu potoczył ten Twój wątek. Już czekam z niecierpliwością na zawody w opisywaniu. Mam nawet tytuł dla swojej wypowiedzi: "Jankowe bajanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.