Skocz do zawartości

Katadioptryk na AZ do planet...


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

...czyli jak powiesić MC127 lub MC150 aby było mobilnie.

 

Witam!

W zasadzie dojrzałem do decyzji, ale chcę zasięgnąć opinii praktyków. Otóż eksploatuję MC127 na EQ3-2 jak teleskop miejsko-planetarny. Niestety, moje warunki obserwacyjne (balkon z b. ogranicznym polem widzenia i kiepskim seeingiem) wymuszają jednak wynoszenie teleskopu z 3-ciego piętra w bloku na świeże powietrze i to na spore odległości. Aczkolwiek EQ3-2 od biedy da się tak nosić, to jest to jednak droga przez mękę i skuteczny demotywator częstych obserwacji. O powieszeniu na nim większej tuby (MC150) też można zapomnieć. Wymiana na EQ5 nie wchodzi w grę, bo mobilność trafi szlag zupełnie. Potrzebuję sprzętu "grab and go".

Moje rozwiazanie to montaż AZ. Warunki:

-wyważona głowica + mikroruchy

-udźwig pozwalajacy docelowo powiesić MC150

-umiarkowana cena

W zasadzie warunki te eliminują montaze z napędem (cena), Zostaje Vixen Porta II oraz nowy wynalazek (AZ5/TPL) który pojawił się w ofercie teleskopy.pl -ten ostatni pasuje mi na razie najbardziej. AZ4 mógłby być, niepokoi mnie tylko brak mikroruchów, nie tyle w sensie możliwości pracy z dużymi powiększeniami, ale komfortu i efektywności -króki tubus katadioptryka gorzej sie bedzie ręcznie prowadził niż długie Newtony na Dobsonach.

Mam zatem prośbę o wrażenia i opinie osób, które używały do planetarnych obserwacji MC127, MC150 i podobnych (SC150, krótkie refraktory o zbliżonej wadze itp.) na montażach klasy Porta czy AZ4. Wasze wskazówki b. moga mi się przydać.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż alt/az o dużym udźwigu i z mikroruchami to chyba tylko SkyTee 2. Jest jeszcze T-Rex.. ale kosztuje majątek! Ja prowadzę obserwacje planetarne moim 120ED z AZ4 i trochę brakuje mi mikroruchów (generalnie nie jest źle, a EDward jest z uwagi na długość tuby bardzo wymagający w stosunku do montażu, po przesunięciu chwilę drży). SkyTee 2 jest funkcjonalnie odpowiednikiem EQ5 'przestawionego' w tryb alt/az. Używałem tak ustawionego EQ5 z ciężkim newtonem 200/1000 (ponad 10kg!) i mikroruchy powodowały, że bardzo przyjemnie się prowadziło obserwacje. Vixen Porta to moim zdaniem montaż pod lżejsze tuby (80ED, MC127). Z OTA 5kg może już mieć kłopoty (oczywiście się nie złamie, ale zacznie drgać ;) )

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam naprzemian z ED 80/600 i SCT 6" na AZ4 i brak mikroruchów mi nie przeszkadza. Chyba że bazował byś przy obserwacjach planet na ortho czy b.krótkich plosslach - to trochę gorzej ze względu na komfort. Ja korzystam z naglera 13 i pentaxa xf 8,5 w kombinacji z barlowem 2x i 1,6x ( od nasadki bino )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew! Dalszy mile widziany...

Doprecyzuję, że chodzi o własciwości przy powerach 15-200x. Montaże z silnikami skreśliłem z powodu ceny -te o uźwigu ponad 5kg kosztuja już sporo. A w odróznieniu od tych z ręcznym napędem lepiej ich chyba nie przeciążać.

AZ4 kusi b. solidną konstrukcja głowicy, tylko brak mikroruchów. Porta jest O.K., tylko droższa i statyw alu -bez znaczenia z MC127, z MC150 kiedyś -już tak. AZ5/TPL to nowość, nominalne parametry wydaja sie idealne dla mnie, tylko ramię głowicy jest mocno ażurowe na oko. Tym nie mniej na razie to mój faworyt.

Misiowaty, jak Ci się prowadziło planetki na tym C8+AZ4, jeśli naturalnie sie tym bawiłeś? Co do 120ED na tym moncie, o jakie powiekszenia stosowałeś wpraktyce? Jeśli chodzi o obciazenie montażu, to jest to mniej wiecej odpowiednik tego,co chcę powiesić.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się złożyło, że C8 sprzedawałem w momencie zakupu AZ4. Fotka powstała dla ilustracji, jak bardzo mobilny może być 8 calowy teleskop! Samych obserwacji miałem niewiele, ale byłem z nich bardzo zadowolony (w tamtym czasie większość nocek poświęcałem na astrofoto). W chwilę później C8 miał już innego właściciela (żałuję decyzji sprzedaży!).

Znacznie więcej obserwacji prowadziłem na AZ4 z newtonem 150/750 (podobna waga do C8 ale znacznie dłuższa rura) i jest bardzo dobrze. Używałem nasadki bino oraz okularu 3-6mm (power do 250x) z bardzo dobrym skutkiem.

Newtona 200/1000 AZ4 zaledwie toleruje. Drgania, które wprowadza dotknięcie focusera albo przesunięcie montażu, gasną powoli. Dla mnie nie do zaakceptowania. Newton 200/1000 z osprzętem ważył jednak sporo ponad 12kg i mierzył ok 1m!

120ED na AZ4 pracuje bardzo ładnie. Mój standardowy power do planet w 120ED to 225x. Drgania po przesunięciu montażu gasną po ok 1-2 sek (te właśnie 1-2 sekundy można by odzyskać, gdyby AZ4 miał mikroruchy). Do płynnej pracy teleskopu na AZ4 wymagane jest dokładne wyważenie i poluzowania hamulców, po którym wymiana np. okularu powoduje konieczność przytrzymania tuby (by nie opadła na nos). Mikroruchy i tutaj by pomogły. Generalnie wyważony i tylko lekko przyhamowany AZ4 pracuje płynnie i pewnie. Mogę z czystym sumieniem polecić!

 

Ten 'wynalazek AZ5/TPL' przypomina z wyglądu Portę i trochę bym się bał o jego faktyczna nośność.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dziecinnie prostej modernizacji eq3-2 ustawia się go w AZ i działa spokojnie z makiem 127. W czasie gdy posiadałem taki zestaw zawsze chodził w AZ- Nawet podczas avikowania planet.

 

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=19297

 

Przeciwwagi i pręt nie są zupełnie potrzebne w takim ustawieniu a ich brak w najmniejszym stopniu nie obciąża jakoś osi montażu. Z makiem 127 to rozwiązanie spisuje się bardzo dobrze. Mamy też mikroruchy i obniżoną masę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam wszystkich!

 

Dołączając się do dyskusji, mam pytanie na temat zasugerowanego w tym wątku montażu. Mowa na temat montażu (AZ5/TPL), mający mikroruchy i stalowy statyw, który pojawił się w ofercie sklepu teleskopy.pl. Chciałbym niebawem nabyć teleskop SCT 6" + montaż AZ4 na stalowym statywie. Wszystko po to aby korzystać tylko z wizuala przy powiększeniach 200 - 250x. Podobno wspomniany montaż AZ4, jest OK. ale szkoda tylko braku mikroruchów. Stąd, naturalna jest moja ciekawość, czy ten nowy montaż AZ5/TPL spełniałby moje oczekiwania? Panowie z wymienionego sklepu, przekonują do zakupu właśnie tego montażu (spora nośność i mikroruchy). Wiadomo, sprzedawcy... Jednak z drugiej strony, "podobno" ten montaż jest niewiadomą, gdyż oprócz recenzji teleskopy.pl innych nie znalazłem. Hmm..., rozum podpowiada brać sprawdzony montaż AZ4 na stalowym statywie. Niemniej jednak, serce kuszą te mikroruchy :) Co proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.