Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

najlepiej skieruj wzrok na zachod, tj. 270st. i kilka stopni wysokosci. lornetka moze sie przydac. ja tez bede dzis probowal, bo przez pogode /niepogode/ jeszcze jej nie widzialem. powodzenia.

Tyle to ja wiem :) Potrzebuje dokładniejszej informacji, np: o 18:30 będzie azymut 268 i wysokość 9 st, o 19:00...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniają się zwykłe programy "astro", nawet darmowe.

Programy które mam nie pokazują niestety nie pokazują komety.

 

 

to jasny obiekt i nie potrzeba danych typu efemerydy. po prostu kierujemy wzrok okolo 18;30 w kierunku zachodnim i go szukamy. to nie meka to frajda gdy sie potem dany obiekt /komete/ odnajdzie.

Obiekt nie jest zbyt jasny bo gołym okiem go nie widać. Poza tym ja nie pisałem że mam problem z odnalezieniem komety. Chodzi o to że chce wiedzieć gdzie będzie o danej godzinie teraz a nie jak będę w terenie. Nie chodzi o obserwacje tylko o uwiecznienie komety na długiej ogniskowej z konkretnym obiektem na horyzoncie. A do tego muszę wiedzieć gdzie stać z dokładnością do +/- 25 m.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tej chwili znajdę już kometę?

 

Nie wiem jak u Ciebie, ale pod Łodzią przez kilka minut po 18:00 (do 18:06) była widoczna gołym okiem. Jasność bezwzględnie większa niż Jowisza w tych tygodniach. Później przez kolejnych 5-6 minut widoczna jako ciemny, słabnący punkt. I to wszystko bez żadnego sprzętu. Piękny widok :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świnoujście niestety odpada :( cały dzień piękna pogoda, w końcu, ani jednej chmurki, aż do hmmmm ok 17, kiedy to własnie z zachodu zaczęły nadpływać dość gęste chmurki.... ehhh może jutro. Ale Wam zazdroszczę! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądałem od 18. Z początku przez lornetkę. Nie znałem dokładnego położenia więc zrobiłem to co zawsze. Góra, dół, góra, dół... znalazłem. Najpierw jasnawy punkcik z mgiełką, potem coraz wyraźniejszy. Przerzuciłem się na Syntę8" i w okularze 25mm ta kometa wygląda na prawdę nieźle. Następnie kilka fotek i jeszcze nagrałem kamerą, ale słabo wyszło. Moja trzecia kometa w życiu!
dsc7350.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TabciogarajR3 to jest moim zdaniem samolot.

ja komete ogladalem /znalazlem/ od godz.18;30 do 19;10 kiedy znajdowala sie bardzo nisko nad horyzontem i zachodzila powoli jako slaba gwiazdka. w lornetce 10x50 widoczna wyraznie z warkoczem skierowanym na godz.11. gwiazdopodobna otoczka minimalnie lepiej widoczna w Skyluxie /pow.35x/.jutro jezeli dopisze pogoda to rozpoczne poszukiwania jeszcze przed osiemnasta a lornetke zamocuje na statywie. zycze wszystkim udanych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.