Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

TabciogarajR3, moim zdaniem nie. Bardziej prawdopodobne, że to jest chmura samolotowa.

 

Trzeci dzień obserwacji, pogoda idealna. Po raz pierwszy dostrzegłem o 18:20 i śledziłem do 19:05. Później już domek zasłaniał, zresztą wówczas kometa znajdowała się na wysokości ~5 stopni nad horyzontem.

 

Wszystko zaczęło się od przelotu samolotu obok komety. Wyglądało podobnie jak ze spaceweather.com, znajdowała się kilkanaście minut kątowych nad jądrem komety. Gdyby niebo było ciemniejsze, zaobserwowałbym przelot na tle warkocza.

 

I wreszcie udało mi się dostrzec gołym okiem. Nawet ze zdziwieniem dostrzegłem warkocz, który (po skorzystaniu z metody zerkania) rozciągał się na długość nawet 25'. Co do jasności, wreszcie mogłem porównać z innymi obiektami na niebie. Mniej więcej 2.3 mag.

 

I co lepsze, wreszcie udało mi się dobrze skonfigurować aparat. Poprzednio udało mi się sfocić słabą plamkę, teraz... Pokaźny warkocz. Jak będę miał czas, zrobię animację przedstawiającą zachodzącą kometę (wykonano 10 seryjnych zdjęć po 15 sek. ekspozycji każda). Spróbuję także popracować nad obróbką. Na razie wstawiam surową klatkę (wykonano z Suwałk, około godziny 19:00).

 

16ktct0.png

 

Szkoda że było robione w formacie JPG, w zasadzie nie wiem czy w moim aparacie da się z RAW. Ale jutro pogoda też ma być łaskawa, zobaczymy co będzie.

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie się cieszyć, pogoda sprzyjająca przez ostatnie trzy dni a ja... CHORY !!!!!!!! Nie wypada używać niecenzuralnych słów....

 

nie martw się, jeszcze zdążysz na nią spojrzeć :icon_biggrin:

 

a dzisiaj w Szczecinie okno do obserwacji to niecałe 10 minut (pomiedzy małą, a wieeeeelką chmurą)

dlatego przy jeszcze jasnym niebie 2 sekundowa ekspozycja.. aby na pamiatkę ;-)

godz. ok. 19-stej, ISO 800, 120/600, Canon 30D

 

pozdrawiam,

RS

post-715-0-20109000-1363459945_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza pogodna noc i obserwacja komety w Piotrkowie, kometka znakomicie widoczna w lornetce 10x50. Fotki z godz. 18:46, 18:50, 18:53 i 18:54, bo nie mogę się zdecydować z której godziny wygląda najlepiej. Olympek E-1 - 150/3.8 - 4 sek., 200 ISO dla pierwszej i 400 następne.

 

Kometa 3a C2011 L4 PANSTARRS.JPG Kometa 3b C2011 L4 PANSTARRS.JPG

Kometa 3c C2011 L4 PANSTARRS.JPG Kometa 3d C2011 L4 PANSTARRS.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno się nie aktywowałemm astronomicznie, ale jest wreszcie odrobina pogody (nie licząc mrozu i wiatru). Szkoda przegapić taką okazję, tym bardziej że pogoda nie rozpieszcza.

Pod Warszawą niewidoczna gołym okiem, ale przez Fujinona 16x70 i Megreza 72FD prezentuje się całkiem atrakcyjnie. Spróbowałem nawet coś uwiecznić, ale zważywszy na trudne warunki (przez szybę), zabawkowy sprzęt (Ixus 55) i umiejętności operatora (pomijalne) efekt nie mógł być lepszy...

IMG_2143.JPG

IMG_2144.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się złapać z prawie centrum Krakowa, do tego z blokiem, ale jest. Czas ekspozycji 8 sekund (trochę przesadziłem bo jest już "pojechana"), ISO 200, aparat Canon 350 D, ogniskowa 216 mm, godzina 19:11. Niebo miejskie oczywiście jak wiadomo fatalne, przy SO 1600 wyszło mi spalone zdjęcie. Jutro muszę wyjść po za miasto.

c2011 l4.jpg

Edytowane przez Astroobserwator
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ją wkońcu zaobserwowałem tylko że tylko chwilę przez lornetkę 15/70 Calestrone gołym okiem niebyła widoczna.Przez tą chwilę udało mi się zaobserwować jej warkocz poczym spuściłem z niej wzrok poczym już nie umiałem jej znaleść może jutro pogoda dopisze to poobserwuje ją dłużej :D

 

 

To była moja pierwsza kometa zaobserwowana przezemnie :D i tym bardziej się cieszę.

Edytowane przez darekk1998
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa dzisiaj również pięknie widoczna z mojego toruńskiego balkonu. Dzisiejsze zdjęcia złożyłem w Registaxie. Robione kompaktem Benq GH600 z zoomem, ogniskowa 94,5 mm (ekwiwalent 525 mm), czasy 24 x po 2 s, między 19.03 a 19.10.

 

Stack 13-36.jpg

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Podkarpaciu też wreszcie się wypogodziło. Warunki były całkiem niezłe, choć przejrzystość powietrza nie była idealna.

 

Kometę wypatrzyłem lornetką 10x50 już o 18:14, kiedy Słońce było jeszcze tylko 6.4 stopnia pod horyzontem. Pomimo tego kometa była już w lornetce widoczna bez trudu z krótkim (około 15') warkoczem. O 18:27, kiedy Słońce ciągle było zaledwie 8.5 stopnia pod horyzontem, kometę dostrzegłem także gołym okiem. Kilka minut później gołym okiem dostrzegła ją tez moja żona. Z każdą chwilą kometa była coraz lepiej widoczna i około 18:45, kiedy kometa była jeszcze 6 stopni nad horyzontem, a Słońce już 11 stopni pod nim, kometa była gołym okiem widoczna bez trudu z warkoczem o długości około 0.5 stopnia. W tym czasie w lornetce metodą zerkania warkocz rozciągał się na około 2 stopnie i był lekko wygięty w lewo. Przez kolejne 5-10 minut warunki widoczności komety się już nie poprawiały, a potem zaczęły się pogarszać i o 19:09 widziałem kometę ostatni raz gołym okiem (była wtedy już zaledwie 2.4 stopnia nad horyzontem), a o 19:16 widziałem ją po raz ostatni w lornetce (jej wysokość wynosiła wtedy 1.3 stopnia).

Początkowo kometa była biała, później trochę pożółkła - sugeruje to, że żółty kolor jest w dużej mierze efektem atmosferycznym. Warkocz komety był szeroki, jego prawa (północna) krawędź była "ostrzejsza", podczas gdy lewa (południowa) była mocno rozmyta. Jądro komety było gwiazdopodobne i bardzo jasne.

Jasność komety oceniłem na 1.9 mag, a średnicę jej głowy na 3'. Kometa była wyraźnie jaśniejsza od gwiazdy gamma Peg (2.8 mag) i wyraźnie słabsza niż alfa And (2.1 mag). Jednakże druga z tych gwiazd znajdowała się znacznie wyżej, przez co jej jasność była znacznie mniej osłabiona w wyniku ekstynkcji atmosferycznej. Jasność 1.9 mag to jasność, którą otrzymałem po uwzględnieniu poprawki na ekstynkcję atmosferyczną zgodnej z tablicą "średnią" podawaną przez ICQ (http://www.icq.eps.harvard.edu/ICQExtinct.html).

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

Jeszcze drobne uzupełnienie: podana powyżej jasność (1.9 mag) to moja ocena "lornetkowa" - po opracowaniu oceny wykonanej gołym okiem, otrzymałem jasność komety równą 1.7 mag.

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziś po raz pierwszy miałem w Warszawie dobrą pogodę. Niebo bezchmurne i czyste z wyjątkiem... pasa o wysokości ok. 10 stopni nad horyzontem, gdzie były jakieś chmury (?) lub zanieczyszczenie powietrza.

 

Próbowałem dostrzec ją gołym okiem i przez lornetkę - ani śladu komety. Dopiero na kilku (z kilkudziesięciu wykonanych) zdjęć udało mi się ją dostrzec - wyszła zbyt słabo, aby ją tu pokazać. Może jutro, skoro znam już jej położenie względem budynków miasta, uda mi się wykonać lesze zdjęcia... :(

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam wreszcie i ja. Robiłem z wspaniałej ( w tym kierunku ) miejscówki z MOP Woli Rasztowskiej na trasie białostockiej.

Wizualnie widoczna w lornetce od 18.25. Seria zdjęć od 18.40 do 19.00.

Jutro pokaźę po obróbce ale już widzę że ogon jest dłuższy niż się spodziewałem patrząc na inne zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!!

Około 18,15 wyszliśmy na pola z dala od latarni w Tarnowskich Górach wyposażeni doraźnie w niewielką ruską lornetkę 8x40 (mój sprzęt został w domu, a wracałem z pracy). Pierwszy raz wypatrzyłem ją (od razu gołym okiem) o 18,54. Od tej chwili obserwowaliśmy ją cały czas aż do 19,15, kiedy weszła za chmurki na samym horyzoncie. W lornetce widoczna oczywiście lepiej, ale potrafiłem nawet przez jakiś czas (gdy była najlepiej widoczna - ok 19,05) odróżnić gołym okiem głowę od warkocza. Super sprawa!!:) Jutro znów startujemy! Z lepszym sprzętem :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj już nie było wątpliwości. Kometa zaliczona

wizualnie była widoczna tylko przez kilka minut ale za to w lidletce bez problemu już od około 18:50 niemal po sam horyzont

kilka zdjęć

ogniskowa 300 mm

crop 100%

 

panstarrs_2013_03_16_300_01.JPG

 

ogniskowa 135 mm

 

panstarrs_2013_03_16_135_01.JPG

 

panstarrs_2013_03_16_135_02.JPG

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj aż 50 minutowa sesja z panią panStarrs. Przez jakieś 15 minut od 19.00 była widoczna gołym okiem i sprawiała wrażenie sporo większej niż w lornetce 10x50.

Ostatni raz widziałem ją o 19.30, zaledwie jeden stopień nad horyzontem.

 

panstarrs16.03xxt.jpg

 

panstarrx3.jpg

 

panstarr16.03sec.jpg

Edytowane przez Morth
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.