Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś pod samym Radomiem ja i mój stary radziecki berkut 15x50.... No i w kieszeni jeszcze plastikowy kompasik. Kilka sekund lukania w strefę nieba gdzie kometa powinna być i kontakt nawiązany... Kometa dostrzegalna gołym okiem słabo a czasem tylko zerkaniem widać,że coś tam jest... Lornetka już wyraźnie pokazuje i jądro i warkocz.. Pierwsza kometa w życiu zaliczona :laughbounce2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj było zdecydowanie lepiej, na fotkach królowało 800 ISO wczoraj tylko 400, a i gołym okiem kometę udało się zobaczyć.

 

Piotrków Tryb., godz.: 18:49, 18:52, 18:55 i 18:58, Olympek E-1 - 150/3.8 - 4 sek. - 400 ISO 2 pierwsze fotki, 800 następne:

 

Kometa 4a C2011 L4 PANSTARRS.JPG Kometa 4b C2011 L4 PANSTARRS.JPG

Kometa 4c C2011 L4 PANSTARRS.JPG Kometa 4d C2011 L4 PANSTARRS.JPG

Edytowane przez astroccd
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi i Ani udało się dziś złapać kometę. Poszliśmy nieopodal, na górkę do Parku Moczydło. Górka jest na tyle wysoka, że pozwala obserwować zachodnie niebo mniej więcej z poziomu dachów bloków na zachodnim horyzoncie. Kometa bez żadnego problemu widoczna w lornetce 10x50 . Aparat też dobrze widzi :) Gołym okiem bardzo trudno - na granicy autosugestii ;)

 

panstarrs1.jpg panstarrs.jpg

 

Przy okazji pyknąłem Łysego w towarzystwie. Po lewej Hiady i Aldebaran, po prawej Plejady, nad nim - Jowisz

 

ksiezyc_hiady_plejady.jpg

 

 

pzdr

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zdjęcie nie rewelacyjne, ale to pojedyncza klatka, na jeszcze dość jasnym niebie i w centrum Warszawy. Może jak bym zestakował kilkanaście zdjęć (a mam w sumie ponad 50), to pewnie wyszło by to lepiej.

 

Dwie gwiazdy po obu stronach komety to PPM 116613 (6.3 mag) i PPM 116594 (6.4 mag). Na pełnej klatce widać gwiazdy do 9 mag. Aparat Nikon D5100, t=1.5 sek, ISO=400 ASA luneta ED-80.

 

post-14903-0-10844300-1363550548_thumb.jpg

 

Problemem było ustawienie ostrości - polu widzenia aparatu nie widziałem gwiazd, a nie chciałem ryzykować przestawiania lunety na inną jaśniejszą gwiazdę. Montaż ustawiony "na oko" (było za jasno, aby dokładnie ustawić na biegun).

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona. Wczoraj przez kilka minut, dzisiaj prawie godzinę się na nią gapiłam ( od 18:30 do 19:23 z przerwami żeby się pogapić na coś innego). Chciałam zrobić też zdjęcie, ale niestety mój aparat nie nadaje się do robienia zdjęć przy słabym oświetleniu. Spod Warszawy (Las Kabacki) gołym okiem jej nie dostrzegłam ale może dlatego, że wzrok mam nie najlepszy. W lornetce prezentuje się za to bardzo ładnie: widać warkocz i jądro, właściwie wygląda jak na zdjęciach, które wrzucacie. Swoją drogą gratuluję wspaniałych fotek!

 

Osobom, którym jeszcze nie udało się jej znaleźć mogę polecić moją mało profesjonalną metodę. Idziemy na pole i koło 18:30 kierujemy wzrok tam, gdzie łuna zachodzącego Słońca. Można też użyć kompasu - azymut około 280*, nie wiem czy w innych miastach też, podaję dla Warszawy. patrzymy przez lornetkę prosto przed siebie i przeczesujemy niebo - trochę w lewo, trochę w prawo a jak ktoś jest wyższy lub niższy niż 180cm to jeszcze proponuję góra - dół :). Jak zobaczymy kometę to będziemy wiedzieć, że to ona jeśli wcześniej oglądaliśmy fotki z forum. Powodzenia!

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze obserwacje u mnie (małopolskie) zakończyły się częściowym sukcesem. O ile samą kometę udało się zaobserwować, to warunki obserwacyjne (chmury i sam seeing) nie pozwalały na zbytnie nacieszenie się jej widokiem. Dzisiaj pod tym względem było już lepiej. Za to na obszarze mojej miejscówki obserwacyjnej na otwartym terenie wiał taki wiatr, że nieźle wymarzłem. Kometę obserwowałem mniej więcej od 18:35 do 19:10. Niestety gołym okiem nie byłem w stanie jej dostrzec. Poniżej dwa ze zdjęć, które wykonałem.

 

kometa1.jpg

 

kometa2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzisiaj wybrałem się w okolice Wyszkowa, aby sfocić kometę krótką ogniskową. Miałem farta. W okolicy 19 na niebie pojawiła się zorza. Spektakl trwał przez ok. 20 minut. Zorza sięgała ok 30-40 stopni ponad północny horyzont. Później zapodam jakieś fotki. Może coś wyszło.. . Zobaczymy :)

Warto pewnie lookać. Być może zorza znów się pojawi... :)

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.