Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj 23 III 2013 r. wybraliśmy się z kol. Alicem na miejscówkę w Kielanówce. Chodziło o zostawienie Rzeszowa "za plecami" (tj. ca. na wschód od miejsca obserwacji) Warunki obserwacyjne bardzo dobre, jeśli pominąć złowrogie światło Księżyca i fakt, ze przy -15 oC baterie i smary i palce odmawiały posłuszeństwa, a oczy łzawiły na potęgę. Kometę dostrzegliśmy, podobnie jak przy poprzednich obserwacjach o ok 18:30 . W odróżnieniu od obserwacji z ubiegłej niedzieli kometa nie była u nas widoczna gołym okiem, natomiast była widoczna w lornetce 7x50 i 15x70 Rzecz jasna na zdjęciach również.

 

Panstarrs_23_III_2013a.jpg

Panstarrs_23_III_2013b.jpg

Panstarrs_23_III_2013c.jpg

Panstarrs_23_III_2013_closeup.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza Kometa nad Rzeszowem

Zdjęcia robione z miejscówki Rzeszów - Matysówka spod masztu GSM (na fot.).

Rzeszów jak Las Vegas! :D

A wiesz, tę miejscówkę skreśliłem z uwagi na to co widać na Twoich zdjęciach. Koszmarne LP. Niemniej efekt artystyczny super.

Pozdrawiam,

PMS

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wybaczcie rozterki laika, ale ja nie potrafię tej komety wypatrzeć :( Kompletnie nie wiem, gdzie mam się rozglądać. Nie znam się na gwiazdach, więc nie wiem, jaki punkt odniesienia przyjąć. Dysponuję tylko lornetką 10-30x60 i kompasem w iPhonie :) Mieszkam na Górnym Śląsku (pogranicze Siemianowic Śląskich, Wojkowic i Będzina). Wokół są pola, a miasto w oddali, więc z widocznością nie powinno być problemu. Pytanie tylko: czy dzisiaj kometa będzie jeszcze widoczna? A jeśli tak, gdzie i o której najlepiej zadzierać głowę? Czy bardziej na zachód czy już na północ (kometa przesuwa się w tamtym kierunku)? I jak wysoko nad horyzontem?

 

Z góry dziękuję za ewentualne wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wybaczcie rozterki laika, ale ja nie potrafię tej komety wypatrzeć :( Kompletnie nie wiem, gdzie mam się rozglądać. Nie znam się na gwiazdach, więc nie wiem, jaki punkt odniesienia przyjąć. Dysponuję tylko lornetką 10-30x60 i kompasem w iPhonie :) Mieszkam na Górnym Śląsku (pogranicze Siemianowic Śląskich, Wojkowic i Będzina). Wokół są pola, a miasto w oddali, więc z widocznością nie powinno być problemu. Pytanie tylko: czy dzisiaj kometa będzie jeszcze widoczna? A jeśli tak, gdzie i o której najlepiej zadzierać głowę? Czy bardziej na zachód czy już na północ (kometa przesuwa się w tamtym kierunku)? I jak wysoko nad horyzontem?

 

Z góry dziękuję za ewentualne wskazówki!

 

 

Najprościej to zobacz gdzie Tobie Słońce zachodzi i 1godz 20min później lekko na prawo i dość nisko ale nie aż nad samym horyzontem.

 

Np. dziśo 19:05 będzie na wysokości 11 stopni w azymucie 300 stopni. Kompas łatwo Tobie wyznaczy azymut 300 a wysokość, hmmm...

... wyciągnij rękę przed siebie i odległość między palcem środkowym a kciukiem to jest ok 20 stopni więc w połowie tej odległości będzie kometa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj cały dzień była piękna pogoda. Wieczorem niestety niebo od zachodu zaczęło zaciągać się chmurami. Miałem już zrezygnować z wyjścia, jednak postanowiłem spróbować.

Na miejscu byłem dość późno, ok 19:00. Akurat tam gdzie znajdowała się kometa niebo było czyste. Szybko ją odnalazłem w lornetce 10x50, później gołym okiem.

Kometa była widoczna przez lornetkę do godziny 20:19. Niestety miejsce w którym wczoraj obserwowałem jest silnie zanieczyszczone światłem, nie pomagał również Księżyc.

Przejmujący chłód dawał się we znaki, przemarzłem niezmiernie. W takich warunkach ciężko utrzymać dłuższą chwilę lornetkę uniesioną do góry.

Krew z rąk odpływa a odczucie chłodu zamienia się w ból. Jednak było warto już po raz trzeci napawać się widokiem tej komety.

 

Udało mi się skleić krótki filmik zachodzącej komety.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najprościej to zobacz gdzie Tobie Słońce zachodzi i 1godz 20min później lekko na prawo i dość nisko ale nie aż nad samym horyzontem.

 

Np. dziśo 19:05 będzie na wysokości 11 stopni w azymucie 300 stopni. Kompas łatwo Tobie wyznaczy azymut 300 a wysokość, hmmm...

... wyciągnij rękę przed siebie i odległość między palcem środkowym a kciukiem to jest ok 20 stopni więc w połowie tej odległości będzie kometa.

Dzięki, to powinno wystarczyć!

 

Mam jeszcze dwa pytania:

 

1. Do kiedy można tę kometę obserwować? Czy jutro, za tydzień, za miesiąc też będzie jeszcze w polu widzenia? Jeśli tak, to gdzie się przemieszcza na nieboskłonie (gdzie jej szukać w miarę upływu czasu?)?

 

2. Jak długo kometa pozostaje widoczna, zanim schowa się pod horyzont? To jest kwestia minut czy godzin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt, co to jest za kropka za kometą na Twojej fotce? Na gwiazdę nie wygląda bo nie jest pojechana.

 

chyba Registax coś źle poskładał. Prawdopodobnie jedno ze zdjęć jest przesunięte względem pozostałych i to jest właśnie przesunięte jądro komety

przed chwilą sprawdziłem i na pojedynczych zdjęciach tego nie ma

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to powinno wystarczyć!

 

Mam jeszcze dwa pytania:

 

1. Do kiedy można tę kometę obserwować? Czy jutro, za tydzień, za miesiąc też będzie jeszcze w polu widzenia? Jeśli tak, to gdzie się przemieszcza na nieboskłonie (gdzie jej szukać w miarę upływu czasu?)?

 

2. Jak długo kometa pozostaje widoczna, zanim schowa się pod horyzont? To jest kwestia minut czy godzin?

 

Kometa jest jak na razie cały czas w miarę dobrze widoczna.

Z tego co czytałem najlepszy okres widoczności przewidywany jest do końca kwietnia.

Aktualnie kometa przemieszcza się w stronę konstelancji Andromedy.

Czas obserwacji aktualnie się wydłuża.Nie ma takiego czegoś jak kwestia minut czy godzin :icon_biggrin: , Ziemia i wszystko dookoła się porusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pomocy idącej z tego forum :) wreszcie udało mi się ją zobaczyć.

Wcześniej albo nie mogłem, albo mi się nie udawało, albo była zła pogoda.... Lecz wczoraj wreszcie upolowałem moją pierwszą kometę :D

Do tej pory umykała mi gdzieś za drzewami, lub patrzyłem w złą stronę...

Wczoraj również w gałęziach drzew, ale jakimś cudem zauważyłem.

Obserwacja lornetką od 19.10, od 19.20 dało radę tylko lunetą, a o 19.30 poszła za chmury.

 

Robiłem z nudów fotki i tylko na jednej widać warkocz - a to zdjęcie akurat lekko rozmazane :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zabawy postanowiłem dziś zrobić fotometrię na zdjęciach komety, które wykonałem wczoraj. Oczywiście zdjęcia te są dość marnej jakości, co więcej nie mam możliwości zapisania zdjęcia w postaci "surowej" (*.RAW) i fotometrię robiłem na zapisanych przez aparat plikach *.jpg. Z tego powodu wynik z pewnością jest w jakimś stopniu zaburzony przez modyfikacje wprowadzone przez aparat.

Jak zauważono na liście dyskusyjnej comets-ml, jeśli nie używa się filtrów, fotometrię najlepiej robić na wartościach "G" (jasności tak wyznaczone są najbliższe tym z pasma V) z RGB. Tak też zrobiłem. Pomimo wątpliwej jakości materiału uzyskałem jasność komety równą m1 = 3.4 +/- 0.3 mag (jasność komety mierzyłem na kilku różnych klatkach oraz porównując ją z czterema różnymi gwiazdami; podana przeze mnie niepewność pomiaru w rzeczywistości oznacza rozrzut otrzymanych wyników), czyli zbliżoną do mojej oceny wizualnej wykonanej w tym samym czasie (3.1 mag gołym okiem i 3.3 mag lornetką). To co oznaczamy m1 (i to co powinno się wyznaczać podczas oceny jasności komety), to jasność jej głowy. Po zmierzeniu na zdjęciu jasności komety wraz z warkoczem otrzymałem wynik około 2.5 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji pogodnego nieba wczoraj kolejny raz, po kilkudniowej przerwie zapolowałem na kometę. Obserwowałem ją przez kilka minut, od około 19:20 przy -15 stopniach na termometrze, co skutecznie ostudziło mój zapał.. Tym razem miałem kłopoty ze zlokalizowaniem komety, przez dłuższy czas nie byłem w stanie jej dostrzec gołym okiem, jednak udało się. Dostrzegalna była tylko zerkaniem, patrząc bezpośrednio nie mogłem jej wyłapać. Kometa jest ciemniejsza niż tydzień temu, choć może częściowo to wrażenie powoduje wpływ światła Księżycowego.

 

Przez lornetkę 15x70 była wyraźnie widoczna, z ładnym warkoczem ale nieco ciemniejsza niż przed tygodniem. Całkiem podobna, tylko warkocz zmienił swoje położenie :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mnie się udało dostrzec kometę, gołym okiem majaczyła na granicy widoczności, niestety księżyc przeszkadza, jasność spada, a do tego na zachodzie kręciły się chmury. Zdjęcia marne, ale są, z kompakta Canon SX220, ustawiony na statywie stołowym na kawałku uciętego pnia. Lepsze tyle niż nic. No i miejsce, ze względu, że jestem na delegacji, to jest to w pobliżu miejscowości Wolfenbuttel w Niemczech. Góry (małe) Asse, 200m.n.p.m. Godzina zdjęcia 19:40.

kometa 1.jpg

kometa 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę parę zdjęć. Robione dziś między 19:40 a 20:00 w Opolu. Światła uliczne trochę przeszkadzały, ale kometa i tak jest widoczna. Dorzucam jeszcze 4 sek filmik.

http://www.youtube.com/watch?v=r7dFbUfAXtQ

DSC_3598.pngDSC_3611.png

Filmik usunąłem, ponieważ zorientowałem się, że program nie wykrył wszystkich zdjęć. Wrzuciłem nowy, dłuższy filmik :)

http://youtu.be/dXEuTCfxqcI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja dołączam do szczęśliwców którzy uwiecznili kometę

IMG_7146.jpg

IMG_7147.jpg

IMG_7148.jpg

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

http://astronomiamatorskakacper.blogspot.com/

Edytowane przez Destiny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z dobrej pogody, zapakowałem się ze sprzętem do auta i ruszyłem na pobliskie wzniesienie skąd mam dobry widok na północny i zachodni horyzont. Kometę udało mi się dostrzec około godziny 19:15. Jej jasność wyznaczyłem na 3.5 mag, średnicę komy na 7', a długość warkocza na 23' w kącie pozycyjnym 70 stopni. DC=8. W planach miałem jeszcze próbę dostrzeżenia komety L2 Linear, ale zmarzłem na tyle że postanowiłem czym prędzej wracać do domu, choć podejrzewam że księżyc w tej fazie i tak by mi to uniemożliwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.