Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Wygenerowałem wykres widoczności komety na czas 7 dni od dnia peryhelium.

Na wykresie zaznaczyłem położenie Słońca, Księżyca i C/2011 L4

Oś pozioma - czas
Oś pionowa - wysokość w stopniach

Dodatkowo na wykresie zaznaczyłem momenty świtu i zmierzchu (w tym astronomicznego), do tego czas widoczności Księżyca na niebie, oraz linię horyzontu.

http://www.sok-ptma.astronomia.pl/wp-content/uploads/2013/02/c2011l4Alt.png
UWAGA! PLIK MA 20MB!

Miłego przewijania. ;)

Pozdrawiam!
MaciekM

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba powoli zacząć trzymać kciuki za to, żeby się jej nic niedobrego, niespodziewanego nie przydarzyło podczas peryhelium (odpukać w niemalowane, siedem razy splunąćprzez lewe ramie i dać na mszę).

Puki co kometa nadal jest pod okiem "południków".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiecie pogoda ostatnio jest okropna. Według mnie bardziej prawdopodobne jest że nie będzie pogody niż tej komecie miało by się coś stać :/ Chociaż na dzień dzisiejszy początek marca zapowiada się bardzo ciepły i pogodny.

Pamiętam jak czytałem pierwszy raz o tej komecie, że pojawi się w marcu. Wydawał mi się szmat czasu, a to tak szybko minęło :) Liczę na nią jako przedsmak ISONa :D

Edytowane przez bartek0395
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygenerowałem dwie mapki z położeniem komety od 10go marca do 9go kwietnia na których zaznaczyłem gwiazdy porównania. Dodatkowo zamieszczam dwa pliki txt z listą gwiazd zaznaczonych na mapkach i ich jasnościami.

http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=754

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj leci, leci. Jeszcze nie tak dawno zazdrościliśmy obserwatorom na południu jasnej komety C/2011 W3 (Lovejoy) i pocieszaliśmy się jasną kometą która miała być widoczna... za ponad rok.... A to już tylko ok. 2 tygodnie pozostało. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się zastanawiać, jak blisko trzeba podjechać by coś takiego zobaczyć ...

 

Najbliżej to chyba do południowej Afryki, choć tam raczej zorzy nie będzie.

Zresztą trzeba zauważyć, że gołym okiem te komety są ledwie dostrzegalne (jako gwiazdopodobne obiekty) i to jedynie w idealnych warunkach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

John Drummond ocenił kometę na 3.0mag (http://tech.groups.yahoo.com/group/CometObs/message/5050), Ostatnia obserwacja z 20go lutego mówi o jasności 4.7mag. Według przewidywań, jej jasność nie powinna teraz przekraczać 4mag. Prawdopodobnie jest to "przeszacowanie" jej jasności. Kometa na południowym niebie świeci coraz niżej nad horyzontem, coraz bliżej Słońca, dodatkowo niebo rozświetla Księżyc który jest w okolicy pełni i to prawdopodobnie wpłynęło na niedokładność oceny. Sprawę wyjaśnią dalsze obserwacje, których będzie niestety coraz mniej. Dopiero gdy kometa znajdzie się na naszym, północnym niebie jej warunki do obserwacji się polepszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alice,

 

Dzisiaj nie znalazłem Merkurego i Marsa, ani żadnej gwiazdy w okolicy. Dopiero na już ciemnym niebie Markab był widoczny w szukaczu, warunki nienajgorsze. Ta kometa w ogóle będzie widoczna w pierwszym tygodniu?

 

Merkury i Mars są już bardzo blisko Słońca. Elongacja Marsa wyniosła dziś 11.0°, a Merkurego tylko 9.7°, przy jasnościach odpowiednio 1.2 mag i 2.7 mag. Tak więc na Merkurego raczej już szans nie było, a i dostrzeżenie Marsa wymagałoby pewnie idealnego nieba.

Markab (2.5 mag) był jeszcze w elongacji 24° i na przejrzystym niebie powinien być bez problemu widoczny nawet gołym okiem.

 

Co do pytania, czy kometa będzie widoczna w pierwszym tygodniu, to zależy jak definiujesz "pierwszy tydzień". Jeśli kometa osiągnie w maksimum jasność +2 mag (a na razie wydaje się, że tak właśnie będzie), to w idealnych warunkach powinna dać się dostrzec już 10 lub 11 marca, choć będzie wtedy z pewnością trudnym obiektem. Do 15 marca powinna być już dobrze widoczna w lornetce nawet jeśli niebo nie będzie idealne, a na idealnym niebie być może z trudem uda się ją dostrzec gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa robi się z dnia na dzień coraz piękniejsza. W ostatnich dniach pojawiło się dość dużo jej zdjęć, m.in.:

 

http://spaceweather.com/gallery/full_image.php?image_name=Victor-Gabriel-BibAc-IMG_7622_1362005665.jpg

http://spaceweather.com/gallery/full_image.php?image_name=George-Ionas-20120228-Comet-C-2011-L4-Panstarrs-Comp_1362049021.jpg

http://spaceweather.com/gallery/full_image.php?image_name=James-Tse-IMG_9334ps_1362033866.jpg

 

Dziś pojawiła się też ocena jasności komety wykonana przez Michaela Mattiazzo (bardzo doświadczonego obserwatora komet), wg której kometa ma już 2.6 mag i jest dość wyraźnie widoczna gołym okiem. W lornetce 25x100 M. Mattaiazzo ocenił długość warkocza pyłowego na około 1.5 stopnia, widział również drugi warkocz (3 typu), który był jednak znacznie słabszy i krótszy (na zdjęciach znajduje się on na lewo od "głównego" warkocza). Warkocza gazowego, który jest widoczny na niektórych zdjęciach nie udało mu się dostrzec wizualnie.

 

Wygląda na to, że w maksimum jasności kometa może być nieco jaśniejsza od 2.0 mag. Szkoda, że przez długi czas, nawet kiedy kometa będzie się już coraz wyżej wznosić, niebo będzie rozświetlał Księżyc.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

John Drummond ocenił kometę na 3.0mag (..) Prawdopodobnie jest to "przeszacowanie" jej jasności.

 

Czyli to jednak prawda, że PanSTARRS Nam jaśnieje (skok jasności). Robi się coraz bardziej ciekawie :P

Edytowane przez kwiku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.