Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Marco Goiato oszacował wczoraj wieczorem jasność rzędu -0,2mag! :wow::astronom:

 

Terry Lovejoy ocenił ją wczoraj przed południem naszego czasu na +1.1 mag, przy czym zauważył że w jego warunkach wartości poprawek na ekstynkcję atmosferyczną podawane przez ICQ powodują lekkie przeszacowanie jasności i że w rzeczywistości kometa ma wizualnie około +1.5 mag.

Zrobił on też fotometrię ze zdjęć wykonanych w tym samym czasie i otrzymał jasność +1.4 mag. Warto tu zaznaczyć, że wielokrotnie podawał on wyniki fotometrii dla jasnych komet i zawsze były one zgodne z wizualnymi obserwacjami.

Gdyby kometa rzeczywiście miała taką jasność, jaką podał Marco Goiato, to oznaczałoby, że od końca lutego pojaśniała ona o 2.5 - 3.0 mag. Zdjęcia sugerują, że tak dużej zmiany jasności w tym czasie nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że granica błędu jest rozległa. Wpływ na obserwacje mają tu zarówno warunki atmosferyczne jak i niskie położenie nad horyzontem. Myślisz Piotrze, że L4 rozjaśnieje nam do 0mag?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że granica błędu jest rozległa. Wpływ na obserwacje mają tu zarówno warunki atmosferyczne jak i niskie położenie nad horyzontem. Myślisz Piotrze, że L4 rozjaśnieje nam do 0mag?

 

Kometa jest już blisko peryhelium - podczas wczorajszych obserwacji znajdowała się około 0.32 AU od Słońca, w peryhelium zbliży się do niego na 0.30 AU. Nie będzie się też już zbliżać do Ziemi. Tak więc jej jasność nie powinna już raczej zauważalnie wzrosnąć.

 

Należy się jednak spodziewać, że rozrzut ocen jasności będzie duży, ze względu na warunki, w jakich kometa się znajduje. Ocena jasności takiej komety jest ekstremalnie trudna. W pobliżu komety nie ma gwiazd porównania o odpowiedniej jasności. Co więcej, te gwiazdy, które uda się znaleźć w innej części nieba po pierwsze znajdują się na zupełnie innej niż kometa wysokości, przez co trzeba uwzględniać poprawki na ekstynkcję atmosferyczną, po drugie, każdy obiekt znajduje się na innym tle, przez co bardzo trudno dokładnie porównać jasności. Już z samą ekstynkcją są poważne problemy - w różnych miejscach jest ona różna, co więcej zmienia się z dnia na dzień - zwykle nie sprawia to większego problemu, ale kiedy mamy do czynienia z kometą, która znajduje się bardzo nisko nad horyzontem porównywaną z gwiazdami znajdującymi się na innej wysokości, ekstynkcja może wprowadzać dość duży błąd.

 

Tak więc podejrzewam, że przez pierwsze 2-3 dni (10-12 marca) możemy się spodziewać, że kometa będzie mieć jasność rzędu 1.0 - 1.5 mag, chyba że sprawi nam jeszcze jakąś niespodziankę.

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widać komety na zdjęciach ze STEREO Behind HI1

http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/browse (tu są najnowsze zdjęcia małej rozdzielczości, potem są uaktualniane o lepszą jakość)

 

Tu zdjęcia tzw. HI_STARS_B (opóźnienie ok 3-4 dni)

http://secchi.nrl.navy.mil/sccimages/index.php?subdir=HI_STARS_B&nothumb=0

i na tych zdjęciach będzie najlepiej widać kometę oraz robić animacje.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak :D

 

Ciekawy jestem jak będzie wyglądała w całości, zwłaszcze zachowanie warkoczy.

 

Gazowy chyba ciut za słaby, żeby się złapał, ale pyłowy może ciekawie wyglądać.

 

Co ile pojawiają się zdjęcia z HI-1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazowy chyba ciut za słaby, żeby się złapał, ale pyłowy może ciekawie wyglądać.

 

Co ile pojawiają się zdjęcia z HI-1?

 

Z tego co widzę to małej rozdzielczości tzw. beacon images to wychodzi ok 6 zdjęć na dobę a po ok. 4 dniach większej rozdzielczości to zdjęcia są co 40 min

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo... a co ona tak pociemniała?

 

Myślę, że nie ma się co sugerować pojedynczymi zdjęciami w tak słabej rozdzielczości. Kometa z pewnością tak nagle nie osłabła (fizycznie nie byłoby to możliwe). Podejrzewam, że to jest jakiś efekt związany z przetwarzaniem tych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Piotrku, wiem. :)

To miał być taki luźny komentarz do kolejnego zdjęcia z HI-1B. :)

BTW. Z tego co widzę to trasa komety w polu widzenia HI-1B znacznie odbiega od tej zaznaczonej na zdjęciu z linku który wrzucał Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest jest, pogoda w Suwałkach też. Niestety, nie udało mi się jej dostrzec. Na wysokości 3 stopni i mniejszej są chmury, nieco wyżej bardziej przezroczyste. No cóż, czekamy na kolejny pogodny dzień :)

 

U mnie prognoza jest taka, że trochę nieba ujrzę w środę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tragiczna pogoda. Podobnie jak u Adama, może w środę jakaś poprawa... może. :/

 

Dziś nawet gdyby niebo było idealne, szansa na dostrzeżenie komety byłaby znikoma. Jutro też będzie ciężko, nawet gdyby u kogoś niebo było idealnie czyste. Pojutrze będzie nieco lepiej, a we wtorek w idealnych warunkach pewnie będzie szansa na dostrzeżenie komety gołym okiem. Później pomimo stopniowego spadku jasności powinno być z dnia na dzień coraz lepiej. Tak więc na razie nie przejmujmy się jeszcze zbytnio pogodą.

 

Co do samych prognoz, to na WeatherOnline zapowiadają, że w Małopolsce i na Podkarpaciu w poniedziałek wieczorem są szanse na przejaśnienia. Z kolei ICM przewiduje dziury w chmurach na Słowacji i Węgrzech. Może więc i nam się poszczęści ;). Ja w każdym razie jestem przygotowany na ewentualne śledzenie dziury w chmurach w okolicach Krakowa.

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.