Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką prośbę do tych którym udało się kometę sfotografować i/lub zaobserwować.

Czy można prosić o zdjęcia na meila: admin(at)sok-ptma.astronomia.pl ? Byłbym bardzo wdzięczny za kilka zdjęć. :) Jeśli ktoś zdecyduje się wysłać swoje zdjęcie to prosiłbym o krótki komentarz do zdjęcia (np. czy kometa była widoczna gołym okiem, w lornetce itd.), dodatkowo prosiłbym o imię i nazwisko autora,skąd została sfotografowana, jakim sprzętem oraz inne dane techniczne zdjęcia. :)

Pozdrawiam i z góry dzięki za fotki i relacje z obserwacji w imieniu Sekcji Obserwatorów Komet. ;)
Maciek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 maja 2013 r. ok 23:20 UTC Ziemia przetnie płaszczyznę orbity komety co oznacza duże szanse na uwypuklenie i widoczność na zdjęciach CCD antywarkocza. Jedyny minus to taki, że wówczas będzie dzień po pełni. Ale widoczność antywarkocza nie trwa kilka minut. U niektórych komet widoczny był kilka/kilkanaście dni więc zw względu na to, że C/2011 L4 jest bardzo pyłową kometą to antywarkocz powinien być widoczny długo. Po prostu 26 maja będzie skierowany dokładnie w przeciwną stronę niż warkocze główne gazowy i pyłowy.

 

Kometa tego dnia będzie ok 1.78 AU od Ziemi i będzie obiektem okołobiegunowym znajdującym się ok 5 stopni od gwiazdy Polarnej.

 

----

 

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, po trzeciej próbie wreszcie udało mi się ją dostrzec. I tak z wielkimi trudnościami. Odszukując kometę od 17:50 udało mi się spostrzec dopiero po 30 minutach. I nie dość, że chmura się pojawiła, to niemal cały czas znajdowała się przed kometą. Niemal wszędzie dookoła - czyste niebo.

 

Chociaż nie widziałem jej gołym okiem, warkocz z główką komety były dobrze widoczne przez lornetkę. Aktualnie to moja pierwsza kometa z warkoczem i trzecia w życiu (po C/2007 N3 Lulin i C/2009 P1 Garradd). Długość warkocza to około 6-7'. Natomiast jasność znacznie niższa niż to, co inni obserwatorzy widzieli. Moim zdaniem nie jest jaśniejsza niż 2.5 mag.

 

Co do zdjęć, tragicznie. Myślałem że uda mi się coś uwiecznić, tylko plamka wraz z "kolorowym" tłem widoczne w teleskopie. Myślę, że przed kometą ISON muszę coś zrobić, może i nawet kupić nowy aparat...

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień w pracy trzymałem kciuki za pogodę, licząc na dobry wieczór. Około 18:30 dostrzegłem ją przez lornetkę 10x50 z balkonu :D - jądro wyraźnie widoczne, słaby warkocz również. Jasność ciężko ocenić, brak widocznych gwiazd w pobliżu.

 

Jeszcze jest strasznie nisko, a jakość i przejrzystość powietrza w mieście to jakaś masakra. Niemniej udało się, ale bez lornetki z mojego miejsca nie ma na to szans...

 

Później wrzucę zdjęcia - na kilkusekundowych ujęciach widać ją bardzo wyraźnie :)

 

Michał

Edytowane przez Michał Sz.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dzisiaj miałem okazję ją zobaczyć. Zacząłem ją szukać od godziny 18 i wyszukałem ją po jakiś...50 minutach i to dosłownie parę minut przed schowaniem się za las. Nawet nie próbowałem jej szukać gołym okiem bo to nie możliwe. Kometa w lornetce widoczna dobrze, ale bez rewelacji, warkocz lekko widoczny. A może ta kometa momentalnie zaczęła ciemnieć? Nie wiem. Udało mi się zrobić tylko to zdjęcie:

DSCF5877.JPG

Fujifilm HS20EXR, f/5, ISO100, 10s

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty, ładny timelapse na stronie Freda Espenaka (tak, tego Espenaka od zaćmień - nie pracuje już w NASA, jest na emeryturze i zamieszkał w Arizonie, gdzie zbudował sobie obserwatorium): http://www.astropixels.com/blog/2013/03/comet-panstarrs-from-antelope-pass/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia dzisiaj było trudniej dostrzec kometę niż wczoraj. Chmur nie było tyle co wczoraj, w zasadzie w ogóle, ale powietrze było mniej przezroczyste. No i paradoksalnie brak chmurek utrudniał złapanie ostrości w lornetce. Mimo tego zrobiłem parę fotek.

Mam nadzieję, że będziecie w stanie znaleźć kometę na moich kompaktowych fotkach.

 

IMG_6561 cr.jpg

IMG_6562 cr.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium pokazał, że ostatni raz widziałem tą kometę na wysokości 3,5° o godzinie 19:05!! To zdjęcie (patrz wyżej mój post) zrobiłem własnie o tej godzinie. Dziwie się ponieważ zachodni horyzont zasłania mi las.

Edytowane przez bartek0395
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 1:0 dla komety.

Chmury przeszkodziły w jej dostrzeżeniu. Niezły mrozek, ręce skostniałe i trzęsące się a wraz z nimi lorneta ;) co trochę utrudniało obserwacje.

 

Może jutro się uda zwłaszcza, że znalazłem fajną górkę ok. 500 metrów ode mnie.

 

Kilka zdjęć z wypadu.

Komety "niet" ale kolorki całkiem ładne. W rzeczywistości obraz był znacznie gorszy, a Księżyc ledwo widoczny.

 

 

DSC_3812.jpg DSC_3841.jpg DSC_3857.jpg

 

 

PS. czas w EXIFach jest zły trzeba cofnąć o 1h 10min

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się w PSie i nałożyłem mapkę na obraz by zobaczyć gdzież za tymi wstrętnymi chmurami czaiła się kometa.

 

DSC_3857-lokalizacja-komety.jpg

 

 

A jutro zrobię w dzień panoramę tej miejscówki i dodam jako krajobraz do Stellarium, a co :D

Wówczas już będę wiedział gdzie co jest na niebie, nad jakim drzewem cz budynkiem!

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.