Skocz do zawartości

Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra robota Paweł. Jak kiedys będę miał czas (pewnie na emeryturze) to opracuję metodę porównującą dokładnosci wszystkich metod.

 

A i jeszcze jedno. Co z metodą Synscana? http://www.rkblog.rk.edu.pl/w/p/polar-re-alignment-stars-new-skywatcher-synscan-firmware/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

Starałem się opierać na metodach raczej możliwych do użytkowania przez wszystkich niezależnie od posiadanego sprzętu.

 

Wiem, że pominąłem specyficzne metody ustawiania dla Taka czy Synscana - ale to nie z mojej złej woli, tylko dlatego, że ich nie znam.

Zbiorę kolejną paczkę "ustawień" i zrobię update artykułu :-)

 

Także podrzucajcie linki i pomysły :-)

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu na SGL znalazłem metodę z użyciem astrometry.net. Podobno działa całkiem sprawnie. Mam nadzieję niedługo przetestować:

http://code.google.com/p/eq-polar-alignment/

http://www.considine.net/aplanatic/align.htm

 

Metoda trochę geekowa, bo trzeba sobie samemu trochę softu przygotować. No ale jest, więc dopisuję się do listy :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu na SGL znalazłem metodę z użyciem astrometry.net. Podobno działa całkiem sprawnie. Mam nadzieję niedługo przetestować:

http://code.google.c...olar-alignment/

http://www.considine...natic/align.htm

 

Metoda trochę geekowa, bo trzeba sobie samemu trochę softu przygotować. No ale jest, więc dopisuję się do listy :)

 

Pozdrawiam,

milosz

 

 

tutaj chyba link bezposredni do tej metody z astrometry.net : http://stargazerslou...trometry-style/

 

muszé przyznać, że wygląda to bardzo intrygująco i ja też chyba tą metodę przetestuje.

 

edit

 

wlasnie zobaczylem, że odpowiadałem już w tym temacie na SGL i wtedy nie bardzo rozumiałem o co chodzi :) teraz jest trochę lepiej ze zrozumieniem, więc metoda powinna dać się przetestować.

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, super pomysł.

Dzięki w imieniu swoim i przyszłych czytelników!

 

Widzę że nasze forum obrodziło w społeczne inicjatywy

Fajne to i z tego powodu aż ciarki na plecach mam :)

 

Genialne jest to że takie działania agregują wiedzę w jednym miejscu - dając informacje "na talerzu"

bo przy okazji usuwany jest też szum nieistotnych informacji.

 

Gdybym ja na początku mojej astro-przygody miał takie pomoce to dokładne ustawianie na gwiazdę polarną rozkminiłbym na tuż po zakupie a nie po 12 miesiącach użytkowania teleskopu :)

 

Pozdrawiam

Piotr

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie niedokładności w wypoziomowaniu podstawy montażu powodują że gwiazda schodzi ze ścieżki i nie uzyskamy oczekiwanego efektu za pierwszym razem

Zawsze poziomuje podstawę gdyż już podczas pierwszej korekty chcę uzyskać odpowiednią dokładność - szkoda marnować czasu na kolejne poprawki"

 

Mam takie lamerskie pytanie - Jak albo raczej za pomocą czego dokładnie wypoziomować podstawę montażu?

Macie jakieś specjalne przyrządy?

Pozdro Anva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie lamerskie pytanie - Jak albo raczej za pomocą czego dokładnie wypoziomować podstawę montażu?

Macie jakieś specjalne przyrządy?

Pozdro Anva

Najlepiej krótką poziomnicą, kładziesz ją na "siodle" statywu i sprawdzasz "przedłużenia" każdej z nóg. Następnie korygujesz by "bąbelek" był na środku.

 

Ja tak robię.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jestem po przerobieniu tematu nr7

 

7. Metoda astrometryczna przy użyciu programu PoleAlignMax

 

- chwilowe dziury w chmurach pozwoliły na standardowy przejazd (5 stopni)

 

rzeczywiście szybka i bezbolesna metoda - dodałbym tylko ze swojej strony info dla innych że wystarczy PinPoint LE wbudowany w Maxima :icon_biggrin:

nie jest wymagana pełna wersja PinPointa

 

dzięki Pav za podzielenie się wiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po przerobieniu tematu nr7

 

7. Metoda astrometryczna przy użyciu programu PoleAlignMax

 

- chwilowe dziury w chmurach pozwoliły na standardowy przejazd (5 stopni)

 

rzeczywiście szybka i bezbolesna metoda - dodałbym tylko ze swojej strony info dla innych że wystarczy PinPoint LE wbudowany w Maxima :icon_biggrin:

nie jest wymagana pełna wersja PinPointa

 

dzięki Pav za podzielenie się wiedzą

Nie ma za co :-) Cieszę się, że przydaje się kompendium.

 

Również korzystam z PoleAlignMaxa i faktycznie jest bezbolesny - co prawda raz zrobił mi problem ale to było z mojej winy - kamerka była "obsunięta" w wyciągu i źle mu się zdarzało zrobić platesolve'a

Ale tak to działa genialnie i co więcej można go stosować na jakiejkolwiek części nieba.

 

Masz rację, zapomniałem tego dopisać - ale faktycznie wystarczy PinPointLE z Maxima :-)

 

Miło się czyta artykuły jak piszący wie po co i o czym pisze! Gratuluję.

Dziękuję serdecznie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Ostatnio napotkałem nową metodę dokładnego ustawiania na biegun z pomocą oprogramowania SharCap (od wersji 2.9). Metoda polega na ustawieniu montażu mniej więcej na biegun i nakierowaniu obiektywu/teleskopu z kamerką w okolice polarnej. Program sam rozpozna widoczne gwiazdny i trzeba będzie obrócić oś rektasencji o ok. 270 st., gdzie program ponownie rozpozna gwiazdki. Po tym, dzięki zebranym danym program wskaże w którym miejscu dokładnie powinna znajdować się gwiazda polarna. Cały proces powinien zająć nie dłużej niż 10 min i wydaje się przyjazny. Jak z dokładnością ? Czekam na następne okno pogodowe i jak sprawdzę to dam znać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio napotkałem nową metodę dokładnego ustawiania na biegun z pomocą oprogramowania SharCap (od wersji 2.9). Metoda polega na ustawieniu montażu mniej więcej na biegun i nakierowaniu obiektywu/teleskopu z kamerką w okolice polarnej. Program sam rozpozna widoczne gwiazdny i trzeba będzie obrócić oś rektasencji o ok. 270 st., gdzie program ponownie rozpozna gwiazdki. Po tym, dzięki zebranym danym program wskaże w którym miejscu dokładnie powinna znajdować się gwiazda polarna. Cały proces powinien zająć nie dłużej niż 10 min i wydaje się przyjazny. Jak z dokładnością ? Czekam na następne okno pogodowe i jak sprawdzę to dam znać.

 

Przetestowałem dokładnie tą metodę i bardzo mi ona odpowiada. Nie zajmuje dłużej niz 5 minut a dokładność wskazywana przez program po całej procedurze to kilka sekund kątowych. Zapuściłem czterogodzinną sesję astrofoto i po sprawdzeniu fotek z początku i końca sesji wystąpił marginalny dryft.

 

Problem będzie jedynie wtedy gdy na miejscówce nie widać polarnej.

W pierwszej wiadomośći podałem złą informację. W drugim kroku wsyatczy obrócić oś Rec o ok. 90 stopni.

 

pozdr

Edytowane przez astrobuff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam widok z balkonu na poludniowe niebo ograniczone od góry balkonem sąsiada. Próbuje to ogarnąć metodą PAM i Maxim. Czy zmieniło się coś w tej kwestii czy moze to najlepsza metoda z moimi warunkami ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak jak kolega z postu powyżej mam widok na niebo wschodnio-południowo-zachodnie. Ustawianie na polarną w moim przypadku odpada. Powiedzmy że pojadę w teren i ustawię montaż za pomocą lunetki biegunowej. Jednak po powrocie do domu na nic mi się to zda jak nie będe wiedział gdzie dokładnie jest północ. Kompas analogowy u mnie się nie sprawdza ze względu na bliskość budynku napakowanego stalą i elektryką. Kompas w telefonie tym bardziej pokazuje bardzo często głupoty. Wymyśliłem, że najprostszą i najdokładniejsza metodą będzie wyznaczenie północy za pomocą gnomona. Punktualnie o godz. 12 CET wbijam kijek w ziemię (na szczęście to nie balkon tylko ogródek) i cień wyznacza mi północ. Jeśli pisze bzdury to poprosze o wyprowadzenie mnie z błędu.

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.