Skocz do zawartości

Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

 

Miałem na myśli pokrętła ze zdjęcia.

 

Ale masz rację Mateusz. Czasem tak mam, że lubię sobie skomplikować życie :)

Czeli regulowałeś w alt i az, tak jak trzeba. No moim zdaniem nic lepszego, niż dryf nie wymyślisz, bo się chyba nie da :) Przeczytaj na ten temat, co regulujesz na południu, a co na wschodzie/zachodzie i będzie ok. Polecam zapisać sobie, w którą stronę ucieka gwiazda i jaki kierunek kręcenia śrubą temu odpowiada, bo to zależy od kilku czynników, a warto to od razu znać i nie szukać za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...
W dniu 12.03.2017 o 15:53, HAMAL napisał:

Nie znam chyba lepszej metody, widać wszystko jak na dłoni :) Muszę zrobić jakiś opis z fotkami. Używam do tego celu lunetki z szukacza 30/135mm i kamerki Atik Titan mono. Można błyskawicznie (ok5 min) i bardzo dokładnie ustawić montaż jak należy.

 

Metoda%20Boltwooda.jpg

Metoda%20Boltwooda2.jpg

czy ktoś może na dostęp to tej metody bo niestety link nie działa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wtrącę swoje małe 3 grosze. Jeżeli ktoś szuka informacji, tak jak ja, na jaką wartość należy skalibrować siatkę szukacza względem tarcz daty i czasu (tzn. przy jakiej dacie następuje tranzyt gwiazdy polarnej) to podaję, że dla Wałbrzycha jest to 04.11.2019 godzina 00:01:28.  

 

Dla innych lokalizacji polecam kalkulator: https://www.calsky.com/cs.cgi?cha=3

 

Ważne jest prawidłowe ustawienie górowania gwiazdy polarnej w celu możliwości ustawiania montażu na biegu wykorzystując nastawy tarcz.

 

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 21.07.2019 o 21:24, chemik83 napisał:

astrofoto

Polecam najprostszy sposób. Żadnych godzin, dat i pierdół. Jak masz zjustowaną lunetke, to szukasz i ustawiasz polarną na sam środek krzyża. Następnie w "pionie" ustawiasz polarną w dół, tak że będzie znajdowała się poza tarczą. Wystarczy teraz, że obrócisz całość tak by 6 godzina znalazła się na dole, a polarna idealnie na kresce pionowej. Odpalasz polar findera (apka), patrzysz gdzie znajduje się się na tarczy polarna i tam patrząc w lunetke ja naprowadzasz najdokładniej jak potrafisz. Tyle. 

Tak się raz nauczyłem i tej metody nie zmieniam, sprawdza się dobrze. Polecam. 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.