Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Adam_Jesion    9620

Podbijam artykuł do góry, bo dopiero teraz go obrobiłem. Paweł zgłosił go już ok. południa, więc mam nadzieję, że teraz będzie lepiej widoczny ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ wessel    13669

Chyba coś dopiszę na temat ustawiania montaży Takahashi - niby podobnie a przy pomocy najprostszych narzędzi można uzyskać dobre efekty. Co ty na to Adam?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tadeopulous    502

też się prosi o rozpisanie AllStar Align z Celestrona (podobno też jest w SW)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pav1007    3148

Dzięki za miłe słowa.

Starałem się opierać na metodach raczej możliwych do użytkowania przez wszystkich niezależnie od posiadanego sprzętu.

Wiem, że pominąłem specyficzne metody ustawiania dla Taka czy Synscana - ale to nie z mojej złej woli, tylko dlatego, że ich nie znam.

Zbiorę kolejną paczkę "ustawień" i zrobię update artykułu :-)

Także podrzucajcie linki i pomysły :-)

Paweł

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
milosz    246

Kilka dni temu na SGL znalazłem metodę z użyciem astrometry.net. Podobno działa całkiem sprawnie. Mam nadzieję niedługo przetestować:

http://code.google.com/p/eq-polar-alignment/

http://www.considine.net/aplanatic/align.htm

Metoda trochę geekowa, bo trzeba sobie samemu trochę softu przygotować. No ale jest, więc dopisuję się do listy :)

Pozdrawiam,

milosz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pav1007    3148

Jak kiedys będę miał czas (pewnie na emeryturze) to opracuję metodę porównującą dokładnosci wszystkich metod.

Było by genialnie :-)

Paweł

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bamus    759

Kilka dni temu na SGL znalazłem metodę z użyciem astrometry.net. Podobno działa całkiem sprawnie. Mam nadzieję niedługo przetestować:

http://code.google.c...olar-alignment/

http://www.considine...natic/align.htm

Metoda trochę geekowa, bo trzeba sobie samemu trochę softu przygotować. No ale jest, więc dopisuję się do listy :)

Pozdrawiam,

milosz

tutaj chyba link bezposredni do tej metody z astrometry.net : http://stargazerslou...trometry-style/

muszé przyznać, że wygląda to bardzo intrygująco i ja też chyba tą metodę przetestuje.

edit

wlasnie zobaczylem, że odpowiadałem już w tym temacie na SGL i wtedy nie bardzo rozumiałem o co chodzi :) teraz jest trochę lepiej ze zrozumieniem, więc metoda powinna dać się przetestować.

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Adam_Jesion    9620
Co ty na to Adam?

Nie rozumiem pytania. Możesz zapytać konkretnie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
piotr_a    641

Paweł, super pomysł.

Dzięki w imieniu swoim i przyszłych czytelników!

Widzę że nasze forum obrodziło w społeczne inicjatywy

Fajne to i z tego powodu aż ciarki na plecach mam :)

Genialne jest to że takie działania agregują wiedzę w jednym miejscu - dając informacje "na talerzu"

bo przy okazji usuwany jest też szum nieistotnych informacji.

Gdybym ja na początku mojej astro-przygody miał takie pomoce to dokładne ustawianie na gwiazdę polarną rozkminiłbym na tuż po zakupie a nie po 12 miesiącach użytkowania teleskopu :)

Pozdrawiam

Piotr

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
anva    347
Wszelkie niedokładności w wypoziomowaniu podstawy montażu powodują że gwiazda schodzi ze ścieżki i nie uzyskamy oczekiwanego efektu za pierwszym razem

Zawsze poziomuje podstawę gdyż już podczas pierwszej korekty chcę uzyskać odpowiednią dokładność - szkoda marnować czasu na kolejne poprawki"

Mam takie lamerskie pytanie - Jak albo raczej za pomocą czego dokładnie wypoziomować podstawę montażu?

Macie jakieś specjalne przyrządy?

Pozdro Anva

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pav1007    3148

Mam takie lamerskie pytanie - Jak albo raczej za pomocą czego dokładnie wypoziomować podstawę montażu?

Macie jakieś specjalne przyrządy?

Pozdro Anva

Najlepiej krótką poziomnicą, kładziesz ją na "siodle" statywu i sprawdzasz "przedłużenia" każdej z nóg. Następnie korygujesz by "bąbelek" był na środku.

Ja tak robię.

Paweł

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tadeopulous    502

jestem po przerobieniu tematu nr7

7. Metoda astrometryczna przy użyciu programu PoleAlignMax

- chwilowe dziury w chmurach pozwoliły na standardowy przejazd (5 stopni)

rzeczywiście szybka i bezbolesna metoda - dodałbym tylko ze swojej strony info dla innych że wystarczy PinPoint LE wbudowany w Maxima :icon_biggrin:

nie jest wymagana pełna wersja PinPointa

dzięki Pav za podzielenie się wiedzą

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ryszardo    2211

Miło się czyta artykuły jak piszący wie po co i o czym pisze! Gratuluję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pav1007    3148

jestem po przerobieniu tematu nr7

7. Metoda astrometryczna przy użyciu programu PoleAlignMax

- chwilowe dziury w chmurach pozwoliły na standardowy przejazd (5 stopni)

rzeczywiście szybka i bezbolesna metoda - dodałbym tylko ze swojej strony info dla innych że wystarczy PinPoint LE wbudowany w Maxima :icon_biggrin:

nie jest wymagana pełna wersja PinPointa

dzięki Pav za podzielenie się wiedzą

Nie ma za co :-) Cieszę się, że przydaje się kompendium.

Również korzystam z PoleAlignMaxa i faktycznie jest bezbolesny - co prawda raz zrobił mi problem ale to było z mojej winy - kamerka była "obsunięta" w wyciągu i źle mu się zdarzało zrobić platesolve'a

Ale tak to działa genialnie i co więcej można go stosować na jakiejkolwiek części nieba.

Masz rację, zapomniałem tego dopisać - ale faktycznie wystarczy PinPointLE z Maxima :-)

Miło się czyta artykuły jak piszący wie po co i o czym pisze! Gratuluję.

Dziękuję serdecznie :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astrobuff    34

Ostatnio napotkałem nową metodę dokładnego ustawiania na biegun z pomocą oprogramowania SharCap (od wersji 2.9). Metoda polega na ustawieniu montażu mniej więcej na biegun i nakierowaniu obiektywu/teleskopu z kamerką w okolice polarnej. Program sam rozpozna widoczne gwiazdny i trzeba będzie obrócić oś rektasencji o ok. 270 st., gdzie program ponownie rozpozna gwiazdki. Po tym, dzięki zebranym danym program wskaże w którym miejscu dokładnie powinna znajdować się gwiazda polarna. Cały proces powinien zająć nie dłużej niż 10 min i wydaje się przyjazny. Jak z dokładnością ? Czekam na następne okno pogodowe i jak sprawdzę to dam znać.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astrobuff    34

Ostatnio napotkałem nową metodę dokładnego ustawiania na biegun z pomocą oprogramowania SharCap (od wersji 2.9). Metoda polega na ustawieniu montażu mniej więcej na biegun i nakierowaniu obiektywu/teleskopu z kamerką w okolice polarnej. Program sam rozpozna widoczne gwiazdny i trzeba będzie obrócić oś rektasencji o ok. 270 st., gdzie program ponownie rozpozna gwiazdki. Po tym, dzięki zebranym danym program wskaże w którym miejscu dokładnie powinna znajdować się gwiazda polarna. Cały proces powinien zająć nie dłużej niż 10 min i wydaje się przyjazny. Jak z dokładnością ? Czekam na następne okno pogodowe i jak sprawdzę to dam znać.

Przetestowałem dokładnie tą metodę i bardzo mi ona odpowiada. Nie zajmuje dłużej niz 5 minut a dokładność wskazywana przez program po całej procedurze to kilka sekund kątowych. Zapuściłem czterogodzinną sesję astrofoto i po sprawdzeniu fotek z początku i końca sesji wystąpił marginalny dryft.

Problem będzie jedynie wtedy gdy na miejscówce nie widać polarnej.

W pierwszej wiadomośći podałem złą informację. W drugim kroku wsyatczy obrócić oś Rec o ok. 90 stopni.

pozdr

Edytowane przez astrobuff

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pav1007    3148

Przygotuj jakiś tutorial odnośnie tej metody lub podaj linka do takowego (jeśli istnieje). Artyk był pisany 4 lata temu, a od tego czasu sporo się w tej materii zmieniło :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta