Skocz do zawartości

PRAKTICAR 5,6/500 MC


Gość Haze

Rekomendowane odpowiedzi

Wdeług mnie tak ale raczej do obiektów głębokiego nieba czyli DS ze względu na dużą światłosiłe a przy tym średnice ok. 90mm co do planet to musiał byś się zaopatrzyć w okulary o krótkiej ogniskowej a zarazem o dużej odległości źrenicy wyjściowej + barlow 3-4x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdeług mnie tak ale raczej do obiektów głębokiego nieba czyli DS ze względu na dużą światłosiłe a przy tym średnice ok. 90mm co do planet to musiał byś się zaopatrzyć w okulary o krótkiej ogniskowej a zarazem o dużej odległości źrenicy wyjściowej + barlow 3-4x

 

Obiektywy potrafią mieć sporą aberrację chromatyczną (tego nie miałem w rękach to dokładnie nie wiem) ale napewno uniemożliwi ona używanie barlowa i dużych powiększeń. Proponuję abyś przystawił do niego okulary i sprawdził jakie daje obrazy, jeśli będą Cię zadowalały kombinuj mocowanie i miłego ogladania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiam sie nad jego zakupem, więc nie mam możliwości sprawdzenia.

Można przecież użyć telekonwertera foto 2x jako barlowa, tylko jak to będzie z jakością obrazów (planet, księżyca).

Może ktoś już testował ten obiektyw pod tym zakresem ?

 

Haze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ja posiadam taki obiektyw i jest to sprzęt tylko fotograficzny bo wizualnie przy jaśniejszych gwiazdach ma aberację.

Także do DS jeszcze by się nadał ale planetki odpadaja bo ogniskowa do planet za krótka.

Widzę że na Allegro jest dwa takie obiektywy ale cena kosmiczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja go lata temu testowałem i do Vizuala z większym powerem ponad 30-40x zdecydowanie odradzam, to dobry Petzwal z płaskim polem ale do astrofotografii DS bo jasny 5,6 i długoogniskowy 500mm 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Tak jak mówiłem. Obiektywy foto pod względem aberracji chromatycznej wypadają słabo.
Duze uogolnienie. Obiektywy zwierciadlane posiadaja szczatkowa aberracje chromatyczna (np MTO jest gdzies na poziomie APO). Sa tez szkla w wersji APO (choc nie twierdze, ze one nadaja sie na obiektyw do lunety).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duze uogolnienie. Obiektywy zwierciadlane posiadaja szczatkowa aberracje chromatyczna (np MTO jest gdzies na poziomie APO)

 

obserwowalem przez oba gatunki w (kilku egzemplażach) i uwierz mi w MTO nic nie jest na poziomie APO

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwowalem przez oba gatunki w (kilku egzemplażach) i uwierz mi w MTO nic nie jest na poziomie APO
Przyznaje - nigdy nie obserwowalem APO. Ale przynajmniej mialem podstawy twierdzic, ze aberracja w MTO jest mniejsza: www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?p=60536#60536 :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Duze uogolnienie. Obiektywy zwierciadlane posiadaja szczatkowa aberracje chromatyczna (np MTO jest gdzies na poziomie APO)

 

obserwowalem przez oba gatunki w (kilku egzemplażach) i uwierz mi w MTO nic nie jest na poziomie APO

 

pozdr

DaVe

 

Niestety DaVe jesteś w grubym błędzie bo korekcja chromatyzmu w MTO jest o ponad 46%lepsza od korekcji np TMB 100/800 czy w podobnym dublecie w Taku szczególnie w dalszym fiolecie.

MTO ma też mniejszą krzywiznę pola bo jest to system dedykowany do foto 8)

Menisk MTO jest soczewką o prawie zerowej sile i praktycznie nie wprowadza do układu widocznej aberracji chromatycznej.

Wystarczy do testów użyć okularków Lantanowych z pełną własną korekcją chromatyzmu aby się o tym przekonać :salu:

MTO ma też i swoje wady jak obstrukcja centralna, mniejsza sprawność czy śladowa aberracja sferyczna ale to nie ta liga co APO i zdecydowanie nie ta półeczka cenowa więc można mu to spokojnie wybaczyć przy prawie 20x niższej cenie :roll:

Za jedno apo miałbyś spokojnie dobre kilkanaście sztuk MTO więc jak możesz porównywać oba sprzęty naraz :roll:

Zreszą przy stosunku cena-jakośćz kretesem jako super niekonomiczny wydatek(na APO) w stosunku do uzyskanej jakości :salu:

 

Ps. Tak na marginesie zwykła Synta pobije APO i MTO swoją korekcją chromatyczną i nawet sferyczną :wink: :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.