Skocz do zawartości

Międzynarodowa Stacja Kosmicza - obserwacja i rysunek


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

fajny opis obserwacji. do tej pory jedynie fotografowalem ISS kompaktem, gdzie byla rejestrowana jako jasna kreska na tle gwiazd, czasami obok jasnej planety. sprobuje teraz przez lornetke 10x a potem moze przez teleskop, chociaz nie posiadam tak szerokiego okularu. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny artykuł! Potwierdzam, że obserwacje ISS są jak najbardziej możliwe i dają frajdę. Kiedyś pierwsze światło w moim newtonie 25cm po remoncie to była właśnie ISS. Miałem szczęście ,że akurat trafiłem za pierwszym razem i widok był niesamowity bo oprócz stacji z wyraźnymi panelami słonecznymi ( kilkanaście lat temu stacja była znacznie mniejsza) widać było 2 obiekty podążające razem ze stacją. jeden przed a drugi za . Po powrocie do domu rzuciłem się do internetu. Okazało się ,że akurat odchodził od stacji Progres a przygotowywał się do cumowania Soyuz TMA. Fantastyczne uczucie zobaczyć coś takiego.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy temat (małych kraterów) i meteorytów uzmysłowił mi coś ważnego - w tym temacie.

Ludzie co tam (na ISS) przebywają to prawdziwi śmiałkowie. Dookoła Ziemi lata sporo dużych kamieni, z ogromnymi prędkościami. W końcu coś tam trafi i nastąpi katastrofa. Nową wybudować nie będzie łatwo skoro tę budowano w tylu etapach. O ile dobrze przypuszczam, to ona się obniża i kiedyś zrezygnujemy z walki z tym. Dlatego obserwacja ISS to możliwość wyjątkowa. Zapewne nadejdzie pokolenie astro-amatorów bez takiej szansy {prastare wątki z takimi szkicami będą wtedy powodem do szczerej zazdrości :) }

 

Jaki jest (największy) rozmiar kątowy ISS? To sobie wielu z nas łatwo porówna ze znanymi obiektami.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego obserwacja ISS to możliwość wyjątkowa. Zapewne nadejdzie pokolenie astro-amatorów bez takiej szansy

no właśnie, spieszmy się obserwować stacje bo tak szybko odchodzą!

 

ja kiedyś widziałem wahadłowiec lecący do stacji który wyrzucił w przestrzeń chmurę... hmmm... substancji uznanych przez organizmy astronautów za zbędne - takiej gratki już nikt nigdy nie zobaczy! ^_^

 

ale może w przyszłości będzie można cieszyć oko nadmuchiwanymi hotelami bigelowa albo chińską stacją kosmiczna, więc nie jest aż tak źle.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zacięcia ,żeby oprócz tylu świetnych szkiców narysować jeszcze flarę z ISS. Świetnie oddane. Też kiedyś trafiłem takie zjawisko i tak to właśnie pamiętam.

 

Niestety, ale ten akurat szkic powstał na potrzeby tego artykułu (nie jest "z natury") aby zobrazować szybki po-szkic, jaki można wykonać :(

Niemniej obserwowałem ISS wiele razy, i flarę także, więc jakby sięgnąć do pamięci fotograficznej to tak to mniej więcej wyglądało ;)

 

Jaki jest (największy) rozmiar kątowy ISS? To sobie wielu z nas łatwo porówna ze znanymi obiektami.

 

Wyczytałem, że:

 

0° - 2150 km - 9"

10° - 1330 km - 14"

30° - 720 km - 27"

40° - 550 km - 35"

50° - 480 km - 40"

60° - 420 km - 46"

70° - 390 km - 49"

80° - 370 km - 52"

90° - 350 km - 55"

 

Czyli ISS w zenicie, obserwowana przez teleskop, jest większa od Jowisza w opozycji, tak więc jest co oglądać.

 

pzdr

 

P.S:

O ile mi Stellarium dobrze podaje, to na dzień dzisiejszy Jowisz ma 48"

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wimmer za porady praktyczne. Zaskakujące jest to, że tak mało osób nawet trochę interesujących się astronomią (nie mówiąc o tych całkiem nie w temacie) zdaje sobie sprawę, że ISS można i należy obserwować i nie jest to wcale trudne. Pierwsze obserwacje niemal zawsze powodują opad szczęki i radosne porykiwania. Nic dziwnego - jest to wszak najjaśniejszy Słońcu i Księżycu obiekt na niebie :icon_biggrin:

Wystarczy sprawdzić, kiedy będzie widoczny przelot w okolicy, w której mieszkamy np. tu: http://www.heavens-above.com.

Notujemy początek i koniec zjawiska, parametry przelotu, jasność, można też zaplanować przemieszczenie się w lepsze miejsce do obserwacji.

Można też narysować przewidywaną trasę przelotu na mapce nieba.

 

Warto dobrze ustawić zegarek, chociaż nie jest to tak istotne jak w przypadku obserwacji flar gdzie zjawisko trwa kilka sekund.

Potem glapimy się na zachód i czekamy na rosnący (zwiększający jasność) i przesuwający się coraz szybciej (pozornie) jasny obiekt.

 

Alternatywnie do szkicowania można i należy próbować fotografować ISS (proszę nie dyskutujmy co dla czego jest alternatywą :icon_surprised: ).

Jest to łatwe i możliwe dla każdego. W wersji 'szeroki kadr' wystarczy aparat na statywie (najlepiej lustrzanka na doooobryyym statywie), w miarę szeroki obiektyw (lub fisheye), sekwencja ekspozycji (np. z pomocą interwałometru po 30s). Warto odpalić timera wcześniej i zgasić już po przelocie. Potem mamy piękne zdjęcia ugwieżdżonego nieba i ślad ISS na niebie całego przelotu (po złożeniu zdjęć) lub części.

 

Kolejna dyscyplina sportowa to zapięcie lustrzanki do Synty na Dobsonie i śledzenie ISS w lunetce w trakcie przelotu. Aparat robi zdjęcia co sekundę. Wcześniej należy prawidłowo ustawić ostrość. Parametry ekspozycji dobieramy eksperymentalnie i zależą od wielu parametrów. Szczęśliwie ISS jest jasnym obiektem więc można ustawiać krótkie czasy (1/500s) coby zamrozić ruch względny ISS i goniącego go teleskopu i niskie ISO coby nie było dużo szumu.

Efekty? rewelacyjne - zobaczcie mistrzów w akcji: http://astropolis.pl/topic/16426-iss/

 

Ale nawet taki nie-mistrz jak ja miał dużo frajdy i niezłe efekty już przy pierwszych próbach - polecam.

 

Piszę to, pomimo, że temat jest nieco inny, żeby uzupełnić opowieść o fascynującej obserwacji ISS i zachęcić początkujących do prób.

:icon_biggrin:

 

pozdr

R

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.