Jump to content
wimmer

Międzynarodowa Stacja Kosmicza - obserwacja i rysunek

Recommended Posts

Wow! Super artykuł o obserwacji ISS :). Konkretnie i na temat, bez zbędnego rozpisywania. Do tej chwili nie myślałem, że można ją zobaczyć przez lornetkę, dlatego nawet nie myślałem żeby ją obserwować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fajny opis obserwacji. do tej pory jedynie fotografowalem ISS kompaktem, gdzie byla rejestrowana jako jasna kreska na tle gwiazd, czasami obok jasnej planety. sprobuje teraz przez lornetke 10x a potem moze przez teleskop, chociaz nie posiadam tak szerokiego okularu. pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parokrotnie goniłem z powodzeniem ISS-a dziesięciocalowym dobsonem, ale żeby coś naszkicować... To już mistrzostwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przez lornetkę 10x można dostrzeć to, że ISS nie jest poruszającą się świecącą gwiazdką (punktem) tylko można zobaczyć że jest to coś większego. W moim telepie ładnie widać panele słoneczne i środkowy moduł układające się w literkę H.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetny artykuł! Potwierdzam, że obserwacje ISS są jak najbardziej możliwe i dają frajdę. Kiedyś pierwsze światło w moim newtonie 25cm po remoncie to była właśnie ISS. Miałem szczęście ,że akurat trafiłem za pierwszym razem i widok był niesamowity bo oprócz stacji z wyraźnymi panelami słonecznymi ( kilkanaście lat temu stacja była znacznie mniejsza) widać było 2 obiekty podążające razem ze stacją. jeden przed a drugi za . Po powrocie do domu rzuciłem się do internetu. Okazało się ,że akurat odchodził od stacji Progres a przygotowywał się do cumowania Soyuz TMA. Fantastyczne uczucie zobaczyć coś takiego.

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba zacięcia ,żeby oprócz tylu świetnych szkiców narysować jeszcze flarę z ISS. Świetnie oddane. Też kiedyś trafiłem takie zjawisko i tak to właśnie pamiętam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiejszy temat (małych kraterów) i meteorytów uzmysłowił mi coś ważnego - w tym temacie.

Ludzie co tam (na ISS) przebywają to prawdziwi śmiałkowie. Dookoła Ziemi lata sporo dużych kamieni, z ogromnymi prędkościami. W końcu coś tam trafi i nastąpi katastrofa. Nową wybudować nie będzie łatwo skoro tę budowano w tylu etapach. O ile dobrze przypuszczam, to ona się obniża i kiedyś zrezygnujemy z walki z tym. Dlatego obserwacja ISS to możliwość wyjątkowa. Zapewne nadejdzie pokolenie astro-amatorów bez takiej szansy {prastare wątki z takimi szkicami będą wtedy powodem do szczerej zazdrości :) }

 

Jaki jest (największy) rozmiar kątowy ISS? To sobie wielu z nas łatwo porówna ze znanymi obiektami.

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dlatego obserwacja ISS to możliwość wyjątkowa. Zapewne nadejdzie pokolenie astro-amatorów bez takiej szansy

no właśnie, spieszmy się obserwować stacje bo tak szybko odchodzą!

 

ja kiedyś widziałem wahadłowiec lecący do stacji który wyrzucił w przestrzeń chmurę... hmmm... substancji uznanych przez organizmy astronautów za zbędne - takiej gratki już nikt nigdy nie zobaczy! ^_^

 

ale może w przyszłości będzie można cieszyć oko nadmuchiwanymi hotelami bigelowa albo chińską stacją kosmiczna, więc nie jest aż tak źle.

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba zacięcia ,żeby oprócz tylu świetnych szkiców narysować jeszcze flarę z ISS. Świetnie oddane. Też kiedyś trafiłem takie zjawisko i tak to właśnie pamiętam.

 

Niestety, ale ten akurat szkic powstał na potrzeby tego artykułu (nie jest "z natury") aby zobrazować szybki po-szkic, jaki można wykonać :(

Niemniej obserwowałem ISS wiele razy, i flarę także, więc jakby sięgnąć do pamięci fotograficznej to tak to mniej więcej wyglądało ;)

 

Jaki jest (największy) rozmiar kątowy ISS? To sobie wielu z nas łatwo porówna ze znanymi obiektami.

 

Wyczytałem, że:

 

0° - 2150 km - 9"

10° - 1330 km - 14"

30° - 720 km - 27"

40° - 550 km - 35"

50° - 480 km - 40"

60° - 420 km - 46"

70° - 390 km - 49"

80° - 370 km - 52"

90° - 350 km - 55"

 

Czyli ISS w zenicie, obserwowana przez teleskop, jest większa od Jowisza w opozycji, tak więc jest co oglądać.

 

pzdr

 

P.S:

O ile mi Stellarium dobrze podaje, to na dzień dzisiejszy Jowisz ma 48"

Edited by wimmer
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potwierdzam. Szkic kolegi znalazł zaszczytne miejsce w artykule o szkicowaniu ISS w Astronomy Now. Widziałem na własne oczy. :) Gratulacje

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Wimmer za porady praktyczne. Zaskakujące jest to, że tak mało osób nawet trochę interesujących się astronomią (nie mówiąc o tych całkiem nie w temacie) zdaje sobie sprawę, że ISS można i należy obserwować i nie jest to wcale trudne. Pierwsze obserwacje niemal zawsze powodują opad szczęki i radosne porykiwania. Nic dziwnego - jest to wszak najjaśniejszy Słońcu i Księżycu obiekt na niebie :icon_biggrin:

Wystarczy sprawdzić, kiedy będzie widoczny przelot w okolicy, w której mieszkamy np. tu: http://www.heavens-above.com.

Notujemy początek i koniec zjawiska, parametry przelotu, jasność, można też zaplanować przemieszczenie się w lepsze miejsce do obserwacji.

Można też narysować przewidywaną trasę przelotu na mapce nieba.

 

Warto dobrze ustawić zegarek, chociaż nie jest to tak istotne jak w przypadku obserwacji flar gdzie zjawisko trwa kilka sekund.

Potem glapimy się na zachód i czekamy na rosnący (zwiększający jasność) i przesuwający się coraz szybciej (pozornie) jasny obiekt.

 

Alternatywnie do szkicowania można i należy próbować fotografować ISS (proszę nie dyskutujmy co dla czego jest alternatywą :icon_surprised: ).

Jest to łatwe i możliwe dla każdego. W wersji 'szeroki kadr' wystarczy aparat na statywie (najlepiej lustrzanka na doooobryyym statywie), w miarę szeroki obiektyw (lub fisheye), sekwencja ekspozycji (np. z pomocą interwałometru po 30s). Warto odpalić timera wcześniej i zgasić już po przelocie. Potem mamy piękne zdjęcia ugwieżdżonego nieba i ślad ISS na niebie całego przelotu (po złożeniu zdjęć) lub części.

 

Kolejna dyscyplina sportowa to zapięcie lustrzanki do Synty na Dobsonie i śledzenie ISS w lunetce w trakcie przelotu. Aparat robi zdjęcia co sekundę. Wcześniej należy prawidłowo ustawić ostrość. Parametry ekspozycji dobieramy eksperymentalnie i zależą od wielu parametrów. Szczęśliwie ISS jest jasnym obiektem więc można ustawiać krótkie czasy (1/500s) coby zamrozić ruch względny ISS i goniącego go teleskopu i niskie ISO coby nie było dużo szumu.

Efekty? rewelacyjne - zobaczcie mistrzów w akcji: http://astropolis.pl/topic/16426-iss/

 

Ale nawet taki nie-mistrz jak ja miał dużo frajdy i niezłe efekty już przy pierwszych próbach - polecam.

 

Piszę to, pomimo, że temat jest nieco inny, żeby uzupełnić opowieść o fascynującej obserwacji ISS i zachęcić początkujących do prób.

:icon_biggrin:

 

pozdr

R

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.