Skocz do zawartości

Problem z ustawieniem GoTo w Dobsonie


kombinuj-licz

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś podjąłem się kolejnej, 4 już próby ustawienia systemu GoTo w Syncie 14''. Znów mi się nie udało. Już nie wiem czy to ja coś robię źle, czy to jakaś wada fabryczna (teleskop nowy).

 

Próbowałem robić to w taki sposób (zgodnie z instrukcją zresztą):

1. Ustawiam teleskop na gwiazdę Polarną po czym sprowadzam go do wysokości 0* (teleskop jest ustawiony równolegle do Ziemi dokładnie w kierunku północnym).

2. Włączam zasilanie.

3. Pojawiają sie komunikaty typu "nie patrzec na Słońce bez filtrów" itp. wszystko w języku angielskim.

4. Ustawiam współrzędne miejsca obserwacji, godzine strefe czasową (+01,00).

5. Nastepnie dostaje pytanie "begin alignment?" i odpowiadam "Yes".

6. Wybieram metodę "3-star alignment" i z listy wybieram kolejne gwiazdy. Tu zaczyna się problem, kiedy wybiorę pierwsza gwiazdę np. Mizar, to teleskop leci kompletnie nie w tą stronę, kiedy go z pilota ustawię na Mizara wybieram drugą gwiazde i jest to samo więc znów za pomoca pilota prowadze teleksop do drugiej gwiazdy i zatwierdzam. To samo jest z 3 gwiazdą. Kiedy znów teleskop automatycznie mi jej nie pokaże prowadzę go pilotem i zatwierdzam. Pojawia sie komunikat "alignment failed" i włacza się główne menu.

 

Jest ktoś w stanie mi pomóc?

Ja robie coś źle? Czy to raczej wina systemu?

To już moja 4 próba z ustawianiem GoTo w tym teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę o swoich doświadczeniach z Celestronem CG5 GT.

Po wybraniu 1ej gwiazdy teleskop nie trafia dokładnie w gwiazdę, po 2iej jest lepiej, 3iej jeszcze lepiej. Ale staram się zawsze wykonywać procedurę All Star. Po całej procedurze poprawiam jeszcze kalibracją GoTo.

Takie przypadki jak opisujesz zdarzały mi się jak miałem za słaby zasilacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wybraniu 1ej gwiazdy teleskop nie trafia dokładnie w gwiazdę, po 2iej jest lepiej, 3iej jeszcze lepiej.

 

Jaki to jest rząd nie trafień?

 

U mnie to około 100 stopni a pewnie i więcej.

 

Jeśli chodzi o zasilacz to sprawdziłem już 3 różne zasilacze.

 

Co byś mi doradził? Wada fabryczne definitywnie odpada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie mylisz czasu zimowego z letnim? No ale to by nie dało aż 100 stopni.....mnie czasem się to zdarza taka pomyłka i wtedy teleskop szuka pierwszej gwiazdki w odległości jednej godziny w RA czyli ok 15 stopni.

Czy dobrze wpisujesz współrzędne, może zapomniałeś gdzieś +, lub -?

 

frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobi się pogoda to będę próbował dalej.

Współrzędne myślę, ze mam OK (półkula północna, półkula wschodnia) .

Na pytanie "daylight saving" odpowiadam "no"

Na pytanie o strefe czasową odpowiadam "+01,00" (tutaj nie robi sie poprawki na długość geograficzną (system sam ją nanosi)?)

Na pytanie "time" opdowiadam aktualnym czasem urzędowym w Polsce.

 

Jak troche zrobi sie przerwy miedzy chmurami to bedę walczył dalej.

 

fabryczny błąd oprogramowania odpada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas podaje się w systemie 24h a nastepnie automatycznie jest interpretowany an AM/PM. TAK! Skopałem ustawienie daty (wpisałem dd,mm,yy, a jest tak jak zbignieww mówi). Czyli znalazłem swój błąd.

 

Dzięki Panowie za pomoc :) Jeśli to nie data była przyczyną problemu to temat niebawem zaktualizuję.

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej procedury też mam 14" SW i ustawianie polega na:

1.Włączeniu zasilania, wybór godziny i wybór strefy czasowej oraz czas letni lub zimowy.

następnym razem sprzęt pamięta te dane z wyjątkiem godziny bieżącej, godzinę podajemy realną

z zegarka :)

2.Podajemy współrzędne nasze czyli długość i szerokość geograficzną

3.Nie wykonujemy żadnego poziomowania czy kierowania teleskopu na gw. polarną chyba mylisz

instrukcję z celestronowskim nexstarem....

4.Podajemy 1 gwiazdkę z katalogu kierujemy na nią teleskop i wciskamy enter, wyrównujemy, podajemy

2 gwiazdkę teleskop sam się ustawi, wyrównujemy, to samo z 3 gwiazdką, Ja to robię przez szukacz i jest ok...

5.To wszystko.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co ma dać to poziomowanie??? Tak działa system ALT-AZ w celestronach (nexstrar)-teleskop sam odszukuje 1 obiekt

do tego właśnie jest potrzebny jest poziom "zero" i wycelowanie w gw.polarną. Tutaj w synscan w pierwszy obiekt musisz sam wycelować...

Zerknij na to:

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje menu troszkę różni się od tego z filmiku, mianowicie:

1. Po "daylight saving" nie dostaje zapytania "begin alignement", ale najpierw pojawia mi się okienko którego nie rozumiem tj. "Polaris HA=22:06 Clock=06:56". Po tym dopiero dostaje zapytanie "begin alignment" i kiedy wciskam "yes" ma do wyboru tylko 3 metody (również inne niż na filmie): 1-star alignment, 2-stars alignemnt, 3-stars alignemnt. Nie mam do wyboru: "brightest star" ani "2-Star align."

Załóżmy, że wybieram moją metodę "3-stars alignement". Wciskam "yes" i mam do wyboru kilkanaście gwiazd". Wybieram "Capella" i zatwierdzam i teleskop sam wykonuje ruch (nie wiem na jakiej podstawie skoro oprócz poziomowania nic nie zrobiłem) - dziś pomylił sie z Capellą o jakieś 50-60*, więc nie ma tu mowy o centrowaniu, ale o całkowitym ręcznym (ale za pomoca pilota) nakierowaniu teleksopu na Capellę. Potem jako drugą gwiazdkę wybieram np. "Mizar" i teleskop znów myli się o coś rzędu 50-60*,a jak wybiorę inną gwiazdkę to nawet i więcej, tu znów nie ma mowy o centrowaniu obiektu ale o ręcznym (za pomoca pilota) ustawieniu teleksopu na gwiazdę. To samo jest z 3 gwiazdą. Na koniec wyskauje okienko "alignment failed".

 

Nie wiem już co mam zrobić. Zastanawiam sie nad reklamacją (teleskop ma 2 miesiące).

Czy jest to możliwe aby oprogramowanie było pomylone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje menu troszkę różni się od tego z filmiku, mianowicie:

1. Po "daylight saving" nie dostaje zapytania "begin alignement", ale najpierw pojawia mi się okienko którego nie rozumiem tj. "Polaris HA=22:06 Clock=06:56". Po tym dopiero dostaje zapytanie "begin alignment" i kiedy wciskam "yes" ma do wyboru tylko 3 metody (również inne niż na filmie): 1-star alignment, 2-stars alignemnt, 3-stars alignemnt. Nie mam do wyboru: "brightest star" ani "2-Star align."

Załóżmy, że wybieram moją metodę "3-stars alignement". Wciskam "yes" i mam do wyboru kilkanaście gwiazd". Wybieram "Capella" i zatwierdzam i teleskop sam wykonuje ruch (nie wiem na jakiej podstawie skoro oprócz poziomowania nic nie zrobiłem) - dziś pomylił sie z Capellą o jakieś 50-60*, więc nie ma tu mowy o centrowaniu, ale o całkowitym ręcznym (ale za pomoca pilota) nakierowaniu teleksopu na Capellę. Potem jako drugą gwiazdkę wybieram np. "Mizar" i teleskop znów myli się o coś rzędu 50-60*,a jak wybiorę inną gwiazdkę to nawet i więcej, tu znów nie ma mowy o centrowaniu obiektu ale o ręcznym (za pomoca pilota) ustawieniu teleksopu na gwiazdę. To samo jest z 3 gwiazdą. Na koniec wyskauje okienko "alignment failed".

 

Nie wiem już co mam zrobić. Zastanawiam sie nad reklamacją (teleskop ma 2 miesiące).

Czy jest to możliwe aby oprogramowanie było pomylone?

 

nie parkowałeś przypadkiem teleskopu? tzn. po ustawieniu nie zrobiłeś zapamiętania pozycji? ja nie dostaję info: "Polaris HA...". Najprawdopodobniej tu jest problem, że system ma zapamiętaną jakąś pozycję Polarnej i od niej pozycjonuje wirtualną mapę nieba. Jak rozumiem masz instrukcję obsługi?

 

http://www.skywatche...an 240412V1.pdf

 

 

Co do poziomowania- wg instrukcji trzeba, więc ja też to robię.

 

EDIT: być może mam starszą wersję softu. Poczytaj ten temat:

http://www.cloudynig...34/Main/2614032

 

EDIT2: dokładnie- w nowej wersji softu jest opcja Polaris http://www.saxon.com...V3_11Update.pdf

 

Page 5, Initial Setup. Step 1 is replaced with:

Perform the Polar alignment using the polarscope. If the polar alignment method of your choice requires the hour

angle of Polaris and clock position. This information will be provided after setting the Daylight Saving at step 10.

You may skip the polar alignment and proceed to step 2. Polar alignment can be performed after the hand control

displays the hour angle of Polaris and clock position at step 11. Make sure that the telescope is returned to its

home position after polar alignment.

 

Page 5, Initial Setup. Step 10 and 11 are replaced with:

The SynScanTM will prompt "DAYLIGHT SAVING?". Use the scroll keys to make the selection and press ENTER to

confirm.

Now the SynScanTM will display the hour angle of Polaris at present time (e.g.19:20), and the clock position (e.g.

08:19), which is the correct orientaion of the smaller circle in the view of polar scope. This information comes in

handy when performing the Polar Alignment.

Press ESC or ENTER on the hand control to exit from the information display. The hand control will ask "Begin

alignment?". Press "1" or ENTER to start the star alignment procedure. Press "2" or ESC to skip the alignment

and exit to the Main Menu.

 

Czyli po wyświetleniu "Polaris HA=..." kliknij exit- i powinno pójść tak jak Łysy napisał.

Edytowane przez gregohr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ojjj długo nie było albo pogody albo wolnego czasu. Dziś zastosowałem się do Waszych wskazówek i dalej nic :( Wcisnąłem "exit" jak był komunikat o gwieździe polarnej, ale wyrównać gwiazd znów się nie dało.

 

Robiłem to tak:

1. Ustawiam teleskop dokładnie na północ (względem gwiazdy polarnej) i pozycjonuje go tak, aby wskazywał wysokość 0* (wskazuje dokładnie północny horyzont) - tak jak mówi instrukcja.

2. Włączam zasilanie.

3. Oprogramowanie jakie wyświetla mi sie w pilocie to SynScan EQ Ver.03,.23. Menu troche różni sie od tego w instrukcji obsługi i w filmiku zalinkowanym przez Lysego.

4. Ustawiam swoje współrzędne na 18*XX'E 53*YY'N.

5. Ustawiam godzinę taką jaką pokazuje zegarek.

6. Ustawiam strefę czasową na +01.00.

7. Ustawiam datę z formatem miesiąc/dzień/rok tak jak to jest wymagane.

8. Komunikat o gwieździe polarnej - wciskam exit.

9. Zapytany o wyrównanie gwiazd odpowiadam "yes".

10. teraz mam do wyboru 3 metody wyrównania gwiazd (inne niż te w instrukcji), ale domyśliłem sie o co w nich chodzi, są to:

a) 1 star alignment B) 2 star alignment c) 3 star alignment

Nie ma znaczenia którą wybieram. Na przykład "3 star alignment". Mam listę gwiazd do wyboru i wybieram np. gwiazdę "Mizar". Zatwierdzam i teleskop... idzie kompletnie w inne miejsce na niebie, zupełnie gdzie indziej niż znajduje się gwiazda Mizar. Próbowałem wyrównywać ręcznie ale to nic nie daje, bo po ręcznym wyrównaniu jest komunikat "alignment failed". Robiłem to wyrównywanie gwiazd na różnych gwiazdach i teleskop za każdym razem się gubi i nie idzie nawet w pobliże wybranej gwiazdy.

Tutaj mam pytanie: skąd teleskop miałby wiedzieć gdzie szukać pierwszej gwiazdy? Przecież jego jedynym układem odniesienia jest to, że jest wypoziomowany na północ.

 

Zauważyłem tylko jedną rzecz. Otóż przy wybraniu tej samej daty, tej samej godziny i tej samej gwiazdy, system GoTo myli sie zawsze tak samo - chodzi o to że np. dla dnia 28 grudnia 2012 roku dla godziny 21:24 system szukając gwiazdy Kapeli pokazuje ją na azymucie 73*14' i wysokości 45*59'. Po ponownym uruchomieniu systemu i wpisaniu tych samych danych, GoTo pokazuje Kapelę w tym samym miejscu, stąd mój wniosek, że system działa poprawnie tyle, że bazuje na jakiejś błędnej mapie nieba, która mówi mu, że gwiazda Kapela dnia 28 grudnia 2012 roku o godzinie 21:24 jest na wysokości 45*59' i ma azymut 73*14'. W rzeczywistości o tej godzinie tego dnia Kapela ma azymut 120*9' i wysokość 76*34' więc jak widać system myli się bardzo mocno. Podobnie dzieje się przy wybieraniu innych gwiazd.

 

hmmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba do pierwszej gwiazdy trzeba pojechać ręcznie sterując z pilota i potem zatwierdzic. Do następnej teleskop powinien sam pojechac. Dokładnie chyba powinno być tak: Wybierasz z listy np. gwiazdę Mizar zatwierdzając - enter, pilot wyświetla dane gwiazdy, w tej chwili nic nie zatwierdzasz tylko ręcznie jedziesz do tej gwiazdy i po wycentrowaniu w okularze zatwierdzasz - enter. Do następnych gwiazd montaż powinien już sam pojechać. Tak jest w instrukcji. Robisz tak czy inaczej? Pozycja startowa napewno jest dobra.

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam listę gwiazd do wyboru i wybieram np. gwiazdę "Mizar". Zatwierdzam i teleskop... idzie kompletnie w inne miejsce na niebie, zupełnie gdzie indziej niż znajduje się gwiazda Mizar.

 

O ten właśnie moment mi chodzi. Pilot wyświetla pozycję gwiazdy ale niczego nie zatwierdzasz enterem i montaż sam nie jedzie do gwiazdy tylko jedziesz do gwiazdy sterując pilotem i po wycentrowaniu gwiazdy w okularze zatwierdzasz. Do następnych gwiazd montaż powinien sam jechac. Ja tego nie próbowałem tylko zobaczyłem w instrukcji i wynika z tego, że robisz co innego niż tam pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposoby wyrównania gwiazd, które są do wybrania w pilocie nijak pokrywają się z tymi, które są w instrukcji. W instrukcji są opisane 2 sposoby wyrównania gwiazd, a ja mam do wyboru 3 i to inne.

 

Postaram się jeszcze raz, jaśniej napisać jak to u mnie wygląda z wyrównaniem gwiazd.

Kiedy mam listę gwiazd do wyboru np. Kapela, Mizar, Betelgeze itd. jedyna opcja jaką mogę teraz wykonać to naciśnięcie "enter", a po naciśnięciu teleskop się przemieszcza. Gdyby to było tak jak Pan mówi, że trzeba teleskop nakierować na pierwsza gwiazdę ręcznie to to i tak nic nie da, bo jeśli np. nakieruję teleskop na Mizara i wybiorę z listy gwiazd Mizara i wcisnę "enter" to wydaje mi się że teleskop poleci i tak w swoją stronę - mówię wydaję mi się bo jeszcze tego nie sprawdzałem, ale tak czuję.

Nie dostaję żadnej informacji o danych gwiazdy o której Pan pisał w słowach "Wybierasz z listy np. gwiazdę Mizar zatwierdzając - enter, pilot wyświetla dane gwiazdy". Wiem, że taka informacja pojawiałaby się gdyby moje menu było dokładnie takie same jak to w instrukcji obsługi - to znaczy metody wyrównywania gwiazd były do wyboru takie same jak w instrukcji. Ja zamiast metod "Brightest star"i "Two-Star Alignment" mam do wyboru tylko "1 star alignment", "2 star alignment" i "3 star alignment".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że coś jest nie tak z pilotem. Na pilocie powinno pisac AZ. Może to jest pilot do montaży EQ?

Ciekawe czy wspaniała DO dała instrukcję w języku polskim bo ja nie dostalem z teleskopy.pl.

Ustawę o instrukcjach mają w d....

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.