Skocz do zawartości

Problem z ustawieniem GoTo w Dobsonie


kombinuj-licz

Rekomendowane odpowiedzi

3. Oprogramowanie jakie wyświetla mi sie w pilocie to SynScan EQ Ver.03,.23. Menu troche różni sie od tego w instrukcji obsługi i w filmiku zalinkowanym przez Lysego.

 

Ta nazwa oprogramowania to chyba sama mówi za siebie ("EQ"). Co prawda na pilocie jest napisane "SynScan AZ". Wygląda na to, że pilot ma w środku jedno (EQ), a na zewnątrz drugie (AZ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo mialem problemy z tym sterownikem.

Dzieki Dominikowi Wosiowi dowiedziałem sie o co chodzi, proste jak trzaskanie drzwiami , ale jak sie o tym nie wie to kaplica.

 

No wiec po ustawieniu wszystkich parametrów czyli godziny miejsca oserwacji itd... kiedy przechodzimy do ustawiania na 2-3 gwiazdach wciskamy enter.

 

Sterownik (pilot ) zaproponuje nam gwiazdę na pólnocnym niebie np. Wega , i teraz najważniejsze , ręcznie ustawiamy teleskop na tą gwiazdę , nastepnie wyrównujemy w szukaczu i teleskopie za pomocą pilota strzałkami kierunkowymi .

 

Natępnie wciskamy enter, pilot zaproponuje nam gwiazdę na wschodzie , klikamy enter.

 

Teraz teleskop już sam bez naszej pomocy nakieruje sie w miarę dokladnie na gwiazdę.

Wyrównujemy w szukaczu i teleskopie , wciskamy entrer i po wszystkim.

 

Powinien sie pojwić komunikat alajment sukces fuul czy jakos tak ;)

 

I teraz kiedy wybierzemy planet czy DS powinien z niedużym powiększeniem celowac na 85% , nawet jeżeli będziemy go ręcznie przestawiać (econdery).

Koniec. :)

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, cieszę się, że zabrałeś głos. Dzięki Twojej recenzji wiemy, że montaż powinien dawac sobię radę w dwunastostopniowym mrozie i że wogóle to działa. W przypadku kolegi "kombinuj-licz" chyba doszliśmy do tego gdzie jest pies pogrzebany. Niestety mój montaż 12" jedzie gdzie chce w azymucie.

W trójkę męczymy się nad tym drugą noc i nic. Na pewno mamy wersję pilota AZ, na pewno robimy tak jak piszesz. Mamy instrukcję po angielsku i po niemiecku bo po polsku w Polsce nie ma. Na szczęście jeden z nas bardzo dobrze zna niemiecki, jest dwujęzyczny od dziecka. Niestety nie dajemy rady w obserwatorium w temperaturze zera stopni, nawet z instrukcją. Doświadczenie mamy wieloletnie z innymi montażami GOTO w tym jeden AZ GOTO.

Chyba czas skrzynię reklamowac.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiamy teleskopu na gwiazdę polarną, to system SW a nie Celestron...

 

Odpisałem na priv jak ustawić teleskop...

 

Pierwszą gwiazdę w sytemie two stars wybieramy najeżdżamy na nią) ręcznie....

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy ma racje- nie przypominam sobie, żeby w instrukcji dotyczącej dobsa Goto było cokolwiek o ustawianiu na Polarną. D

 

odatkowo- sprawdźcie, czy w menu w operating mode (chyba tak to się nazywa) nie macie wybranego EQ mode , zamiast AZ mode. O ile pamiętam można to rę cznie zmienić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się ja ustawiam teleskop na gwiazde polarną tylko po to żeby mieć go dokładnie na północ. Po znalezieniu gwiazdy polarnej opuszczam go na dół tak żeby był równolegle do gruntu - robiłem to tak bo tak jest w instrukcji i wtedy dopiero włączam zasilanie.

 

Zrobiła się pogoda u mnie :)

 

Idę dalej próbować zgodnie z Waszymi wskazówkami :)

 

EDIT:

Wam w Dobsach z GoTo nie wyskakuje komunikat o pozycji polarnej? Mi tak, zaraz po ustawieniu godziny współrzędnych itp.

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kolejnej bitwie z GoTo.

Wykorzystywałem Wasze wskazówki i dalej nic nie osiągnąłem, ale mam nowe ważne spostrzeżenie przemawiające za tym, ze mam pilot do paralaktyka.

 

Szukałem opcji "operating mode" ale nic podobnego nie znalazłem. Nie znalazłem nic gdzie miałbym do wyboru EQ mode lub AZ mode.

 

Ale zauważyłem coś istotnego.

Po wejściu w opcję "show position" pilot pokazuje aktualne położenie teleskopu stosując współrzędne rektascnecja-deklinacja.

Jest to montaż Dobosna więc kierując teleskopem w jedną stronę (np. w lewo) powinny zmieniać się obie współrzędne (ruch teleskopu nie jest ani równoległo do rektascencji ani do deklinacji). Ja kierowałem teleskopem w lewo i zmieniała się tylko... rektascencja. Czy czasami tak współrzędne nie powinny zachowywać się w teleskopie na montażu paralaktycznym? Przecież to na paralaktyku jadąc w lewą stronę jedziemy równolegle do równika niebieskiego i wtedy rzeczywiscie zmienia się tylko rektascencja.

Czy ja się mylę, czy rzeczywiście jest tak jak sobie to wyobrażam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 6 lat później...

Ja to normalnie mam pecha.

Tydzień temu kupiłem Syntę 16'' GoTo i zgadnijcie co się stało?

GoTo zasuwa zamiast w prawo to w lewo i zamiast w górę to w dół. Co to oznacza?

Przy wskazywaniu drugiej gwiazdy w 2-star alignment, GoTo działa w pionie i poziomie odwrotnie niż powinno.

 

No normalnie można się wściec.... odsyłam na reklamację. Pytanie tylko czy sam pilot czy Dobsona też. 

Nigdy więcej tego szitu na Dobsonie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie :-) z goto mam bogate doswiadczenie i tez juz o tym myslalem.

Mam tylko nadzieje ze w sklepie beda profesjonalni i zanim odesle swojego wadliwego Dobsona, oni mi przysla naprawiony egzemplarz. Bez goto mozna obserwować, bez Dobsona sie nie da.

Edytowane przez kombinuj-licz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.11.2019 o 20:00, kombinuj-licz napisał:

Nie nie :-) z goto mam bogate doswiadczenie i tez juz o tym myslalem.

Mam tylko nadzieje ze w sklepie beda profesjonalni i zanim odesle swojego wadliwego Dobsona, oni mi przysla naprawiony egzemplarz. Bez goto mozna obserwować, bez Dobsona sie nie da.

Zostawię tą informację dla potomnych (lub dla siebie jak znów za 7 lat kupie Dobsona z GoTo).

Problemem leżał w silnikach zamontowanych na Dobsonie. Po wymianie tych elementów Dobsona gdzie są silniki problem całkowicie zniknął i GoTo zaczęło działać bez zarzutu.

 

Mam świetną statystykę. Dwa zakupy dużego Dobsona z GoTo na przestrzeni 7 lat i każdy z nich nie działał. Dopiero procedury reklamacyjne pozwoliły zlokalizować i rozwiązać problem. Przypadek?

 

Informacja do @kombinuj-licz  - jak za 7 lat będziesz szukał rozwiązania problemu ze źle działającym Dobsonem GoTo to się nie męcz tylko od razu reklamuj i domagaj się wymiany Dobsona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.