Skocz do zawartości

Reflektor Soligor 150mm czy Refraktor Celestron 102mm/500mm


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Reflektor Soligor 150mm czy Refraktor Celestron 102mm/500mm

 

Muszę podjąć ostateczną decyzję!

 

Skłaniam się w stronę refraktora Celestrona!

 

Czas do jutra 13 maja 2003 ne!

 

Uwaga ludzie z okolic Gdańska wasze opinie liczone podwójnie!

 

ps.Być może u Ciebie CZAREK_W będę go testować (o ile mnie zaprosisz :D :-[)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron 102/500 w zderzeniu z Antaresem 230/1200(lub 1500) przegrywa. Choćbym nie wiem jak bardzo kochał refraktory wybrałbym dużego Newtona. Gdyby tak jeszcze powiesić tego Antka na porządnym paralaktyku... hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepszym rozwiązaniem aktualnie będzie refraktor Celestron 102/500. Sam także planuję zakup podobnego sprzętu. Uważam, że refraktor byłby sprzętem bardziej uniwersalnym. Zależy także do jakich obiektów chcesz go używać. Ale ogólnie stawiał bym na jakośc obrazu refraktora.

 

-Pozdrowienia-

Filip Polewaczyk

 

PS. Moja opinia liczy się podwójnie ;D, według tego co napisałes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z Soligorem 150mm też przetrąbi z kretesem, w Celestronie 102/500 jest obiektyw klasy lornetkowej nie nadający się do większych powiększeń co innego 100/1000 tu już można polemizować bo to prawie rownoważne sprzęty :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie planuję zakup Sky Watcher refraktor 102/1000. Osobiście wybrałbym sprzęt z większą ogniskową. Ale 500 milimetrowa ogniskowa też jest bardzo dobra. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Filipie jeśli już piszesz że "500mm ogniskowa też jest dobra" to napisz dla czego jest dobra bo napewno jest lepsza do rozpalania ogniska a achromacie 100mm ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ty masz minus 1 punkt za "zwiazki rodzinne z Soligorem" ;D

 

A tak poprawdzie to z twojego obozu to mnie Alamak spędza sen, ale moja kieszeń dostaje ataków epilepsji ::) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wielu się on marzy ale to sprzęt dla koneserów i kupują go nieliczni!!!

I tak jest dużo tańszy niż w wykonaniu Ludesa a na tej samej optyce oparty :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alamak piekna sprawa, ale ja z jeszcze wieksza przyjemnoscia kupilbym RC - powiedzmy 25cm.

Tez mam ten dylemat co kupic i po kilku miesiacach codziennego myslenia juz dostaje "kota". Na poczatku Soligor, potem Alamak, potem 20cm Maksutow, potem... potem i caly czas kombinuje ile moge wydac.

Wczorajsze symulacje kredytowe doprowadzily mnie az do konkluzji ze jestem w stanie wydac na sprzet 11 000 zl (deep sky +astrofoto). Ale mimo tego dalej nie wiem na co sie zdecydowac.

W swoim zyciu patrzylem jedynie przez Uniwersalowego Newtona. Czy rzeczywiscie Maksutowy daja o wiele lepsze obrazy, ze maja status sprzetu dla koneserow? Bardzo chetnie wyslucham opinii

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Celestronie 102/500 jest obiektyw klasy lornetkowej nie nadający się do większych powiększeń :):D ;D

 

A ja czytałem że ludzie chwalili obrazy planet 200x nawet w refraktorze Celestrona 80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ludesa wcięło całą stronę "Optical Sets" z optyką do m.in. Alamaka. Czyżby już miało nie być Alamaków z optyką Ludesa? A może to wina tych chorych cen na APM-telescopes?

Strona pozostała w wersji Niemieckiej w Angielskiej gdziś ją wcięło ???

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czytałem że ludzie chwalili obrazy planet 200x nawet w refraktorze Celestrona 80/400

nie wierzę w takie relacje.

 

Sam brałem w tym teście udział i potwierdzam obiektywne słowa Mirka D. nie będącego właścicielem tego teleskopu !!!

Po dokładnym skolimowaniu obiektywu tego refraktorka obraz był jeszcze poprawny na Saturnie ale już bielszy Jowisz pozostawiał wiele do życzenia ::), im mniejszy instrument tym latwiej o dobry seeing dla niego ;D

Janusz P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Celestronie 102/500 jest obiektyw klasy lornetkowej nie nadający się do większych powiększeń :):D ;D

 

A ja czytałem że ludzie chwalili obrazy planet 200x nawet w refraktorze Celestrona 80/400

 

A swistak siedzi.... Nie wierz we wszystko, co czytasz w necie!!! Wg takiego przelicznika ja powinienem chwalic power 400x, a prawda jest taka, ze 300x to zdarza sie kilka razy do roku!!! Na ksiezycu to uwierze, bo tam faktycznie 300x to malo i do kresu jeszcze brakuje, ale nie na planetach.

 

Janusz - a ty jestes w stanie zrobic takiego Alamaka (Maksutova) powiedzmy 20 - 25 cm? I jak oceniasz porownanie twojego Alamaka z Intesem Andrzejowym? Jakosc optyki jest tez na takim poziomie co w Intesie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czytałem że ludzie chwalili obrazy planet 200x nawet w refraktorze Celestrona 80/400

nie wierzę w takie relacje.

 

"Podczas drugiej nocy używałem 200x do obserwacji Saturna, obraz zachował nadspodziewanie dobra jakość, pomimo, że zostało przekroczone powiększenie maksymalne dla obiektywu 80mm. "

 

"Saturn - Ok. 40 stopni nad horyzontem - widać pierścień. Przy 100x (okular Plossl 4mm) widać cień planety na pierścieniu, pas na planecie oraz niejednolitą strukturę pierścienia.

Spodziewam się, że po zmianie pryzmatu na złączkę kątowa będę w stanie zobaczyć przerwę Cassiniego. Jestem bardzo zaskoczony jak dobrze ten teleskop radzi sobie z planetami."

 

http://www.astroamator.pl/recenzje/sky.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, i jeszcze slowo na temat glowny - ja wybralbym na twoim miejscu refraktor! Ilosc swiatla to pochlania podobna ilosc co 150 Newt., a z tymi aberacjami to nie przesadzajcie - nie kazdego ten fiolet wokol jowisza boli, a poza nim i ksiezycem aberacji ch. w zasadzie nie uswiadczysz!

 

Powiem tylko tyle, ze po "juz" 2 latach doswiadczen w dziedzine sprzetu astro, idealem jest posiadanie dlugiego refraktora i "szerokiego" newtona :). Nie wiem, jaka jest roznica w cenie miedzy 102/500 i 102/1000, ale ja bym chyba wybral tego x/1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.