Skocz do zawartości

Reflektor Soligor 150mm czy Refraktor Celestron 102mm/500mm


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

McArti ten Celestron 102/500 kupiony w himpolu to rzeczysiście niwypał do planet, to zwykły jasny achromat klasy lornetkowej do małych powiększeń jago ostry max to niecałe 50x na gwiazdach >:(

 

Zapewne ta 102/500 to TURa. Moje kondolencje ! musiał rzeczywiście trafić na jakiś podły egzemplarz... :o :o

To raczej nie kwestia egzemplarza tylko porównania w terenie z innym sprzętem jednej nocy i w jednym miejscu czyli kwestia doświadczenia testujacych go obserwatorów, praw fizyki nie przeskoczysz jasny achromat z popularnych szkieł 100/5 musi mieć aberrację chromatyczną na dużym poziomie i ją ma!!!

Nic na to nie poradzisz ani Ty ani nawet 1,5 mld Chińczyków razem wziętych ;)

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti!

W gruncie rzeczy to ty juz wybrales, problem jest tylko z kasa jak rozumiem. Chodzi ci po glowie Alamak- trzeba tylko zrealizowac marzenia. Zastanow sie czy nie poczekac jeszcze troche.

Gdybym byl na twoim miejscu dozbieralbym na wymarzony sprzet - zreszta tez zaczynalem moje plany od Tala a skoncze .... kto wie.

Moze czasem warto poczekac.

Pozdrawiam Cie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderzaj raczej powyżej 100mm, chyba, że refraktor. Newtony do 150mm są jeszcze w miarę mobilne, a nic nie zastąpi dużej apertury. Jeśli możesz obserwować z ogródka, to stawiałbym na 200mm, ale jeśli musisz jeździć, to lepiej coś poręczniejszego. Taki Maksutow 150mm to rzeczywiście byłoby marzenie... Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Piszę jako użytkownik 130mm Newtona - już mi czasem mało ;) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti ten Celestron 102/500 kupiony w himpolu to rzeczysiście niwypał do planet, to zwykły jasny achromat klasy lornetkowej do małych powiększeń jago ostry max to niecałe 50x na gwiazdach >:(

 

Zapewne ta 102/500 to TURa. Moje kondolencje ! musiał rzeczywiście trafić na jakiś podły egzemplarz... :o :o

To raczej nie kwestia egzemplarza tylko porównania w terenie z innym sprzętem jednej nocy i w jednym miejscu czyli kwestia doświadczenia testujacych go obserwatorów, praw fizyki nie przeskoczysz jasny achromat z popularnych szkieł 100/5 musi mieć aberrację chromatyczną na dużym poziomie i ją ma!!!

Nic na to nie poradzisz ani Ty ani nawet 1,5 mld Chińczyków razem wziętych ;)

Janusz P.

 

 

Nie pisałem o aberracji i fiolecie który jest i musi być na jasnych obiektach (jednym to bardziej przeszkadza innym mniej) ale ta rurka nie jest do tego, odniosłem się do max dobrego powiekszenia które określiłeś na x50 i tu albo przesadziłeś albo jest coś nie tak z 102 TURa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytałeś użytkowników i tyle odpowiedzi dostałeś ilu ich jest. Takie jest życie. Smutny fakt to taki, że jak zadałbys to bytanie ekspertom - którzy budują teleskopy, to też jednomyślności byś nie uzyskał.

 

Ja osobiście radziłbym Soligora bądź inne lustro 150mm. Zawsze to większa apertura. Widoki z mojej lunetki (100mm) sa super, ale jak patrzę przez jakościowo gorsze 150mm, to widzę więcej i jaśniej.

 

DS i planety 150 zobaczysz. Celestronem widoki planet będą troche gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawe wszysko ale:

- wszelkie testy (oprócz jowisza robiłem na WADLIWEJ (co wcześniej wyraźnie napisałem) złączce kątowej , aby w pełni ocenić jakość teleskopu czekam aż Janusz Płeszka wykona mi porządną 2 calową łączkę kontową

- epsilony lutni nawet na niej rodzielam

- obaz jowisza był w zrt rewelacyjny w stosunku do jego możliwości i w okularze lantanowym z podrasowaną przez Mirka złączką kontową

- pożyczyłem na chwilę złączkę od innego refraktora i obraz zmienił się radykalnie na korzyść.

- nie ma się co czarować aberracja jest i będzie ale jowisza nie jest ro refraktor :)

- mobilnością bije wszystko oprócz zrt

- Mirek stwierdził że po zmianie złączki obraz krążków dyfrakcyjnych w jego 4mm okularze są idealne (sam testował)

 

Żeby nie było nieporozumień - obiektywnie oceniłem ZRT ALE napewno nie nie zamienił bym Celestrona na nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tego Celestrona i mobilność rzeczywiście bije wszystko. Jest to na pewno dobry sprzęt wypadowy. Do aberacji można się przyzwyczaić lub nabyć jakiś filtr. Robiliśmy nawet próby z filtrem VR na tym Celestronie i było OK. Nie mniej jednak 150 lustro daje trochę większe możliwości w zasięgu i rozdzielaniu obiektów.

 

Gadam tak, bo 100 długoogniskową mam, krótki refraktor też i cały czas jestem pełen podziwu dla 150mm luster przez jakie patrzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny wybór , w tej klasie każdy sprzet jest tak dobry jak jego najsłabszy element. U mnie to kątówka, w innym przypadku może to być lustro wtórne czy kiepski okular.

 

Cobyś nie wybrał czy Celestron czy Soligor to jeśli dobrze trafisz to będziesz zadowolony. Jak na sprzęty wyjazdowe są bardzo dobre (ja w tym celu kupiłem właśnie c102). Gdy nauczysz się nieba sprzedasz sprzęt i kupisz coś z górnej póły.

Ja przynajmniej tak kombinuję : ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć krótki, mobilny sprzęt, bo napisałeś "to ma być krótkie" to w zasadzie nie ma nad czym się zastanawiać. Celestron i już, tyle, że przyda Ci się parę groszy na dodatki, chociażby lepsza złączka czy okulary, tak jak pisze SQ9SX-posiadacz tego sprzętu ;) Zawsze potem możesz go przerobić na super-szukacz przy wiekszym teleskopie ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

McArti, moja rada-jezeli to ma byc TEN teleskop "jedyny" pogódź się z tym, aby był DŁUŻSZY! Ostrość obrazu to podstawa. Potem się zastanowisz czy potrzebujesz na wyjazdy małego krótkiego refraktora, lornetki, ZRT, czy innym mobilnych sprzętów. Zastanów się dobrze.

Masz do wyboru: Pegasus (bresser=meade), TAL100RS, Soligor 1000.

Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jak chcesz zarówno jakości (braku aberracji chromatycznej) jak i pełnej mobilności pomyśl o wielce kompaktowym sprzęcie, upgreadowanym o złączkę 90* Rubinarze 500/5,6 o średnicy 90mm, do 100x jest to sprzęt superzasty a potem to już jak się trafi jest lepij lub gorzej ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Rubinar jest ciemny jak MTO? to nie!

Ja nigdy w życiu nie widziałem żadnej galaktyki! Kiedyś wierzyłem że widze bodajrze M13? (to w Herkulesie)

 

Musi być krótkie bo musi 80% obserwacji stać na balkonie który ma 80cm szerokości manewrowej

(jest szeroki na 1m ale potem jest RURA zabezpieczająca przed wypadnięciem 20cm odsadzona do środka balkonu a potem jest 50 m do ziemi 14 piętro!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleście się rozpisali! Wydaje mi się, że padło wiele cennych uwag, a instrumenty zostały dokładnie i co ważniejsze, praktycznie, opisane.

 

Jak ma być krótkie i refraktor to w zasadzie nie masz wyboru: c102/f5. A potem przerzucisz się na lepszy sprzęt. Od czegoś warto zacząć, a nie siedzieć i rozmyślać.

 

PS. Ja bym wolał 100mm i 1000 ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti ten Celestron 102/500 kupiony w himpolu to rzeczysiście niwypał do planet, to zwykły jasny achromat klasy lornetkowej do małych powiększeń jago ostry max to niecałe 50x na gwiazdach >:(

 

Zapewne ta 102/500 to TURa. Moje kondolencje ! musiał rzeczywiście trafić na jakiś podły egzemplarz... :o :o

To raczej nie kwestia egzemplarza tylko porównania w terenie z innym sprzętem jednej nocy i w jednym miejscu czyli kwestia doświadczenia testujacych go obserwatorów, praw fizyki nie przeskoczysz jasny achromat z popularnych szkieł 100/5 musi mieć aberrację chromatyczną na dużym poziomie i ją ma!!!

Nic na to nie poradzisz ani Ty ani nawet 1,5 mld Chińczyków razem wziętych ;)

Janusz P.

 

 

Nie pisałem o aberracji i fiolecie który jest i musi być na jasnych obiektach (jednym to bardziej przeszkadza innym mniej) ale ta rurka nie jest do tego, odniosłem się do max dobrego powiekszenia które określiłeś na x50 i tu albo przesadziłeś albo jest coś nie tak z 102 TURa.

 

Omawiany egzemplarz refraktora nie jest mój, a Wieśka z Bochni - to po pierwsze. Po drugie nie obserwowałem wtedy przez refraktory, bo byłem zajety swoją półmetrówką. Po trzecie refraktor Celestrona 102/500 daje bardzo dobre obrazy do ok. 80 x i świetnie nadaje się do obserwacji deep sky. Podaczas obserwacji z 4/5 na Kudłaczach obsedrwowaliśmy tym (moim) Celestronem np. M65,M66, NGC 3628 - wspaniały obraz. Zapewniam, że sprzęt nadaje się do galaktyk. Janusz P. - chyba potwierdzisz? Ostatnio obserwowałem Celestronem wraz z Pawłem Łańcuckim przejście Merkurego na tle tarczy słońca przy powiększeniu 83x. Obrazy były super. Zgadzam się w 100% z opinią, że planety są lepsze w refraktorze z ogniskową 1000 mm.

 

Obrazy z refraktora Wieśka są porównywalne z obrazami z mojego Celestrona, co mogę stwierdzić, gdyż porównywałem oba modele przed zakupem w Himpolu. Jakość jest identyczna. Wybrałem montaż azymutalny, Wiesiek paralaktyka. Tak jak pisał Wiesiek, podczas testów porównawczych miał zwaloną złączkę kątową, dlatego w porównaniu z innymi refraktorami Celestron wypadł słabo.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości co kupić, to polecam warsztaty obserwacyjne i naoczne stwierdzenie co który sprzęt sobą reprezentuje. W teoretycznych rozważaniach, to może sie okazać, że gówno w złotym papierku jest świetne do obserwacji np. słońca.

PT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoja drogą widzę, że na forum zaczynają rzadzić populiści.

PT

 

Nie jest tak źle. O Optisanach za dużo jeszcze nie ma ale wszystko przed nami:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 pietro.... to musi byc uczucie sobie tak siedziec i na niebo rzutowac... :o

 

a co poradzilibyscie jakby czlowiek chcial jeszcze popatrzec nie tylko na niebo? np. na sasiadki lub miasto noca? czy ta krotka ogniskowa ma jakis wplyw na to? (jestem laikiem optycznym wiec prosze o wyrozumialosc)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.