Skocz do zawartości

Reflektor Soligor 150mm czy Refraktor Celestron 102mm/500mm


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Ale Newton ma przecież obsługę (czyli okular) bliżej centralnego punktu... a refraktor "długi" rośnie mi w kierunku szyby mocno! złączka kątowa, może okular 40mm na to mnie nie "stać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, w tym watku juz chyba nic wiecej w tym temacie nie da sie napisac. Wiem jedno, jak kupisz maly refraktor, czy maly newton - za rok bedziesz zmienial sprzet. Wiec jezeli taki deal ci pasuje - bierz cokolwiek z tych sprzetow. Ja lubie np planety i jakos nie wyobrazam sobie nie miec refraktora odpowienio dlugiego. Dlatego wybralem f1/8 bo do "optymalna" dlugosc - planety super, DS - tez dobrze! Zeby miec ucieche z Jowisza i pobawic sie w konkretne obserwacje musisz miec power >150x. A ten krotki Celestron na pewni ci tego nie umozliwi, wiec w tym konkretnym przypadku, lepszy bedzie newton 150.

 

Ale caly czas, jak ciebie sobie czytam, to coraz wyrazniej widzie, ze jednak optimum dla ciebie to 100/1000 refrak. Nie wiem, czy ty widziales taki refraktor. On nie jest duzy i na 1m (szer.) balkonie bez problemu sie wyrobisz. Przeciez nic w horyzoncie nie bedziesz ogladal, a sasiadki spokojnie przez okno "sciagniesz". Wez sobie utnij metrowy kij i pomanewroj na balkonie - zobaczysz, ze nie bedzie z tym problemu! Ja moja 150/1200 (very BIG), z duzym montazem czasami bez problemu wyrabialem sie na 1.8m i mialem luzu, ze i z 2metrowym scopem dalbym rade ;). Pomysl terez, bo i tak za x czasu wrocisz do tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

MacArti kupisz krótki achromat dla odserwacji DS, a z balkonu w mieście DS jest z reguły do dupy. Kupując F/10 mozesz zostać na balkonie...nawet jak będzie ciasnawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie - okreslajac warunki zakupu poprzez zastosowanie balkonowe do DS jest jakby z zasady bledne. Jedyne co mozna z powodzeniem prowadzic z balkonu to obserwacje podwojnych, planet, ksiezyca... To mozna faktycznie przy sprzyjajacych warunkach robic nie gorzej niz poza miastem. Ale DSO? Pomylka...

 

Ten Andrzejowy argument chyba da ci do myslenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MacArti kupisz krótki achromat dla odserwacji DS, a z balkonu w mieście DS jest z reguły do dupy. Kupując F/10 mozesz zostać na balkonie...nawet jak będzie ciasnawo.

 

ANDZRZEJU A PAMIĘTASZ? ::)

 

"Autor: Andrzej (Łysy) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)

Data: 04-28-03 11:32

 

Witam.

Pluto-zapomnij -to badziewie. MTO to dobry obiektyw foto i sprzęt głównie do astrofoto, do obserwacji jest zdecydowanie za ciemny. Za tę kwotę masz m.in. do wyboru:

-astrokrak- newton ok. 130mm

-tuba od soligora MT-800+inwestycja w montaż

-himpol krótki celestron 102 na montażu azymutalnym

-zamówić teleskop np. u p.Poruczki-około 150 mm

Pozdr."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

noo i weż "se" nie wypij?! Uparty chłop jak koza, będzie się targował o 2 cm.Arti jak chcesz oglądać żółtą kólkę z żółtym pierścieniem to wybór jest krótki; długa rura newton od 150mm lustro i ref. od 120mm obiektyw no niech będzie od 100. I nie targuj się jak dziecko bo nie wypada. Chłopaki się starają Ci "dogodzić", a Ty swoje, jak stara panna, to po co pytasz, kup "se" co chcesz i napisz jaki jesteś szczęśliwy. Ja też pytałem co zrobić, ale jak mi Janusz Wiland powiedział Newton 150/1500=długa rura to nie dyskutowałem z fachowcem tylko zrobiłem jak kazał!! i dzisiaj jestem b. zadowolony.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA ZAWSZE targuje się o właściwości sprzętu i wygrywam, bo kupuje dokładnie to co chce bez zbędnych mi niepotrzebnych bajerów.

 

Np. kupiłem 100Hz telewizor PHILIPSa za 2500zł z najstabilniejszym (bo DigitalScan) obrazem. I praktycznie wymiata on wszystkie modele do około 4500-5000zł (nawet nowsze płaskie telewizory PHILIPSa są gorsze)

 

To taka dygresja O SOBIE, bo widze, że przekroczyłem granice upierdliwości ;D ::)

 

I W ZWIĄZKU Z TYM ZAMYKAM TEMAT ;D

 

WSZYSTKIM DZIĘKUJE ZA UWAGI :D bo naprawdę dużo wzrósł mój światopogląd astrosprzętowy (pewnie do gdzieś 1% :P ale to i tak o kilkadziesiąt razy ;D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą DZIADEK ja niewiem czy byś tak usiadł sobie przy dużym reflektorze na balustradzie balkonu 50m nad ziemią patrząc jednym okiem w okular i drugie być może mając zamkniete... umnie nawet kot nie przeżył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 m nad ziemią, to jedzie wieżowcem. Jeśli bliżej masz już ostatniego piętra niż do ziemi, to pomysl o obserwacjach z dachu. Wtedy żadnych ograniczeń w wymiarach sprzętu nie ma, jak również widoki niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest myśl Krokodyl tylko że się trzeba będzie poużerać z dozorcą bo klucze... a tak sobie myślę czy na odpowiedniku 20 piętra (nadbudówka silnika windy) łuna od miasta będzie większa czy mniejsza niz na dole?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to zawsze blizej nieba i atmosfery mniej :))))) - a powaznie mowiac, to raczej na takich roznicach, czyli 14 a 20 pietro nic sie nie zmieni - poza oczywiscie komfortem obserwacyjnym - no i polem widzenia :). Ja mam mieszkanie na 2 pietrze 6 pietrowego mieszkania, ale dach jest tak przebajerowany (dwie zapadajace sie do srodka czesci), ze nie ma sily, zeby cos na nim ustawic. Z kluczami nie ma problemu - minimum zdolnosci negocjacyjnych i bedziesz mial dorobiony klucz "na stale" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że warto pokombinować. Wyniesienie sprzętu przy pomocy windy na dach nie jest kłopotliwe. Pole prawie nieograniczone i wtedy czy montaż niemiecki, czy dobson to już wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arti

a Ty myślisz że gdzie my w większości mieszkamy? Mam też piepszony balkon z dupną rurą i muszę jeżdzić oglądać niebo do córki, co zaczyna mi wychodzić bokiem bo nie stać mnie na ciągłe dojazdy i będę go zabierał na balkon.A że jest na dobsonie więc na 100% się zmieści, a okular wyjdzie blisko rury. Kotem nie jestem więc nie spadnę.Nie łażę byle gdzie jak te durne koty. Powieś na rurze tabliczkę "nie wychylać się" i gra. NIE ZAPOMNIJ O ZAŁĄCZNIKU DLA DOZORCY, JESZCZE MOŻE cI SIĘ PRZYDAĆ.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W dużym mieście wyższe piętro czy blok na górce może mieć wielką zaletę bo smog i lokalna mgła może pozostać pod nami a wyspy światła ja rozświetlające w dole przyprawiają czasem o idyliczny nastrój jak z nbajkowej krainy, to bywa naprawdę bajkowy widok !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja z "podręcznego" dachu bloku czesto obserwuję interwencyjnie jak brak czasu na wypad autem albo jestem po browarku i wtedy nie prowadzę!!!

Kiedyś w Stanie Wojennym miałem tam nawet kontakt z Zomo, Sąsiadka z naprzeciwka doniosła ze co wieczór po dachu chodzi złodziej.

Panowie (czterech z drabinką sznurową i osprzętem) czekali na mnie na dachu i pytają pokazując na pałę i branzoletki czy wiem co to jest a ja im wyciągam powoli mapkę obrotową z plecaka i pytam czy wiedzą co to jest, popatrzyli nawet lornetką na Halleya i ze słowami to my już pójdziemy obywatelu pożegnali się i poszli tym razem schodami w dół jak na ludzi a nie małpy przystało ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.