Skocz do zawartości

Reflektor Soligor 150mm czy Refraktor Celestron 102mm/500mm


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

W dużym mieście wyższe piętro czy blok na górce może mieć wielką zaletę bo smog i lokalna mgła może pozostać pod nami a wyspy światła ja rozświetlające w dole przyprawiają czasem o idyliczny nastrój jak z nbajkowej krainy, to bywa naprawdę bajkowy widok !!!

 

NIESTETY ;D W Gdańsku jest elektrociepłownia w środku miasta z dwoma 120m i jednym 200m kominem no i daje to "boski" efekt smogu na "mojej" wysokości 50-60m, że jak zimą nima wiatru to okna nie można otworzyć tak siwo jest :-[ :'(

 

ps. cywilizacja kurna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion po dachu sobie możesz łazić jak masz swój dom, czyli jak jesteś właścicielem budynku.

Większość z nas mieszka w blokach. Oznacza to, że mamy albo:

- spółdzielcze prawo do lokalu albo też

- odrębną własność lokalu

(nie wspominam o najmach czy innych uprawnieniach, które są pochodne do tych dwóch).

W każdym z odbydwu przypadków właścicielem dachu nie jesteśmy. Jest nim albo spółdzielnia albo też wspólnota. W tych wypadkach są określone regulaminy określające zarząd budynkami i nie przypuszczam, aby w nich zapisano prawo do chodzenia po dachu.

Zawsze można zwrócić się do zarządcy ale raczej z prośbą niż z żądaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

McArto-pisałem o tym krótkim celestronie nie wiedząc, że ieszkasz w mieście i jeszxze szykujesz się na podboje balkonowe. Powiem ci tak: postaw obo siebie np. 100RS. lunetę soligora czy Pegasusa, luknij, a potem popatrz przez Celestrona. Na pewno zupełnie obiekjtywnie powiesz, że obraz w dłuższym refr. jest "o niebo" lepszy. Krótki celestron to sprzęt na szybkie wyjazdy gdzie trudno taszczyć 1m teleskop z montażem..

Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie ciesze ze wydawalem pieniadze w odwrotnej kolejnosci niz niektorzy Panowie -na sprzet wymazony to sobie dopiero teraz zbieram co prawda po dachu tez nie polaze (bo nachylony 45st.) ale mam za to 1,3ha ogrodka wokol i ciemne niebo po stronie wschodniej i poludniowej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo, ze posiadam wlosci 30 km od Warszawy z przyzwoicie ciemnym niebem, niestety z przyczyn sluzbowych (firma) musze egzystowac w Warszawie. Wiec to nie jest kwestia tego, na co sie najpierw zbieralo. Pomijam tu kwestie skali wydatkow pomiedzy naszymi teleskopami, a dzialka/domem/mieszkaniem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

A własnie że trzeba wydawać kase w odwrotnej kolejności-wierzcie mi, ja najpierw też się "urzadzałem" a potem kupowałem teleskop. W szczegolności polecam zebranie sił i dokonanie zakupu w stanie wolnym tzn. przedmałżenskim... ;) Teraz niby jestem już poinwestycyjnie nastawiony do życia, a za chiny nie moge zebrać na APO-???? czary mary. Prawda jest jednak prozaiczna i sprowadza się do alternatyw: kostaka na podjeżdzie czy nowy wspaniały teleskop. Kobiety rządzą światem, skutki-wiadome!.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.