Skocz do zawartości

Apollo 22x100


Rekomendowane odpowiedzi

Na fali ogólnego zainteresowania nową lornetą o średnicy obiektywów 100mm postanowiłem utworzyć odrębny wątek na jej temat i zamieścić w nim wszystkie dane o niej.

 

Apollo 22x100

- śrenica obiektywu: 100mm

- powiększenie: 22x

- pryzmaty: BAK-4

- pole widzenia 2,8st (49m/1000m)

- oddalenie źrenicy wyjściowej: 18mm

- źrenica wyściowa: 4,55mm

- waga: 3,86kg

- optyka w całości pokryta warstwami przeciwodblaskowymi

- centralna regulacja ostrości

- czarna obudowa (stop metalu!)

- mocowanie statywowe (gwint 1/4")

- muszle oczne

- cena: 1449zł

 

Lorneta jest bardzo podobna do Oberwerka i raczej na pewno pochodzi z Azji.

Zaskakuje w niej przede wszystkim cena, która w porównaniu do oferowanych parametrów jest taka niska. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to chyba zbyt duże pole widzenia w porównaniu do konkurencyjnego modelu. Jej waga też wydaje się być podejrzliwa biorąc pod uwagę, że obudowa jest ze stopu metalu. Jak oceniacie jej sprawność optyczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Po zacytowanych danych i poprawnym słownictwie specjalistycznym widzę że ludzie z Delty wzieli sobie uwagi na ten temat do serca, tak trzymać, teraz jest wszystko O.K. z semantyką i fachowym słownictwem wlącznie, to się nazywa dbałość o klienta, jakby co zawsze slużę pomocą ale chyba pan Jerzy P. mnie tu zręcznie wyręczył :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Janusz, powiedz, że ten Apollo jest gorszy od Leidory, bo te 350 zł różnicy spać mi nie daje :wink: .

 

Nie prowokuj, Janusz tak się postarał a Ty tu jątrzysz :)

A poza tym sam już odpowiedziałeś - cena jest jednak wyznacznikiem jakości i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, a czy przypadkiem to Apollo 22x100 z Delty to nie jest dokładnie to samo co Janusza Leidory? Spójrzcie na znaczek na mocowaniu statywowym... Moim zdaniem to taka sama lornetka tylko o innym (a może nawet i takim samym) powiększeniu i w innym kolorze. A 350 zł róznicy to już coś - za to mozna kupić niezły okularek albo statyw do niej... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem, że ta lorneta ma identyczne parametry jak Oberwerk 22x100.

Oberwerk 22x100

 

[ Add: Wto Maj 11, 2004 12:55 ]

Koledzy, a czy przypadkiem to Apollo 22x100 z Delty to nie jest dokładnie to samo co Janusza Leidory?

Nie zapominaj, że może być wiele azjatyckich firm produkujących podróbki Oberwerka. Ale biorąc pod uwagę, że to i to jest chińszczyzną, to może nie będzie aż tak wielkich różnic :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Korpusy obudów są prawie identyczne ale mogą się różnić szkłami, warstwami i ich jakością a jakość jak wiadomo jest wyznacznikiem ceny :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, sam powiedziałeś że ich nie miałeś w ręku więc nie sugeruj że Apollo 22x100 jest gorszy od twoich Leidory - to z całą pewnością mógłbyś stwierdzić po dokładnych testach - równie dobrze można by wywnioskować że twoje teleskopy są gorsze jakościowo od np Optisana bo są od nich tańsze!!!

ps. ja patrzę na relację cena/jakość a nie wyłącznie na cenę, moim zdaniem te 3 lornetki są DOKŁADNIE identyczne - a wtedy chyba logiczne jest że jedynym kryterium wyboru jest cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze się zgadzam z Januszem, ale tym razem on nic nie sugeruje, a tylko mówi, że różnice mogą być. Czy są, jak na razie nie wiadomo. Co do powiększenia - Leidory mają też napisane 22x, więc pytanie czy Apollo ma rzeczywiście 22, czy 25 krotne powiększenie. Ciekawe czy dystrybutor pofatygował się, żeby to sprawdzić, czy powiela błędy producenta, który nie wie co produkuje :roll: . No chyba, że jeden robi optykę, drugi obudowę i nikt nie wie co do czego ma trafiać. Chwała więc Januszowi, że wyprowadza ludzi z błędu, chociaż gdyby ten Apollo był taki sam jakościowo, to trochę szkoda (bo jak głosi hasło - skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?). Zwłaszcza, że kupując Leidorę miałem wrażenie przepłacania, z drugiej strony tak jest zawsze w przypadku nowości.

Ale się nagadałem... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wiem jedno, tak jak jest domniemanie niewinności dla ludzi, tak jest domniemanie przekrętu w handlu :lol: Nie na darmo hermes to bóg handlu i ... złodziei :lol:

 

To, że lornetka wygląda wygląda identycznie nie znaczy, że ma to samo w ślepiach 8)

 

Jest dużo możliwości inne warstwy, inne "baki" w pryzmatach, gdzieś plastik a nie metal, tańszy pociąg przez Mongolie :lol: itd, itd, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu tak jak słusznie pisze Janusz za dużo "gdybamy". Czy może ktoś z AstroBraci zdążył już kupić to cudo [lub przynajmniej miał w rękach] i mógłby skrobnąć choć kilka słów "na gorąco" co widzi na własne oczy? Pozdrawiam, Marcin

 

PS. Tak oto dlaporównania wygląda olbrzym Oberwerka - model 20x80LWWA

oberwerk20x80lwwa_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie wierzę że taka firma jak Oberwerk nie sprawdziła parametrów swoich lornetek i wprowadza swoich klientów w błąd podając nieprawdziwe powiększenie.

 

ps. Przecież nie zawsze tańsze znaczy gorsze, sami wiecie jak często płaci sie za markę...

Myślę że z osądami najrozsądniej będzie poczekać do testów Arka Olecha - wtedy będziemy mieli pełen obraz sytucaji a póki co nie wydawajmy pochopnych sądów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza, że kupując Leidorę miałem wrażenie przepłacania, z drugiej strony tak jest zawsze w przypadku nowości.

Też mam wrażenie, że prawie 1800zł, to trochę za dużo. Nie wspomnę o SkyMaster za 2100zł. Gdyby Leidora była tańsza chociaż o te 200zł, nie byłoby problemu z wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To zobaczymy w jakiej cenie przyjdzie lada dzień jej nowa, ulepszona wersja bo od tego będzie zależeć cena końcowa dla klientów.

Jeśli lorneta ma 2 dobre obiektywy achromatyczne rozmiaru 100mm, 4 dobre pryzmaty BaK-4 z warstwami, dwa okulary z warstwami i regulacją dioptryjną oraz metalowy korpus to za tą jakość trzeba zapłacić, oferowano mi już prawie rok temu drugi gatunek obiektywów w lornetach 100mm No Name z napisem na życzenie zamawiającego po sporo niższej cenie z plastikowymi elementami obudowy ale zamówiłem Leidory z pierwszego przebiegu i dobrze na tym wyszedłem bo nie było z serii 50 sztuk ani jednego zwrotu a tylko kilka sztuk (wyraźnie mniej niż 10%) wymagoło małych korekt kolimacyjnych przed wysyłką do klienta :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie wierzę że taka firma jak Oberwerk nie sprawdziła parametrów swoich lornetek i wprowadza swoich klientów w błąd podając nieprawdziwe powiększenie.

 

Po tym jak usłyszałem historię pewnego markowego teleskopu, któremu przytrafiło się spaść na ziemię w wyniku pęknięcia montażu z powodu mrozu podczas pierwszej obserwacji, to już nie jestem taki pewien, czy firmy tak dokładnie sprawdzają to co wypuszczają do klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.