Skocz do zawartości

Optymalny wybór


oedippus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie co do kolimacji (pomaga mi kolimator hotecha). Kręcę na różne sposoby śrubkami najpierw od LW a potem od LG i za każdym razem brakuje mi odrobinki by trafić w sam środek laserem. Zawsze ta śrubka którą potrzeba jeszcze odrobinkę dokręcić już się nie chce ruszyć. Poradźcie coś bo pewnie coś źle robię : )

 

Chciałem skorzystać z okna w niebie i popatrzeć na księżyc z balkonu ale chmury niby miały się rozproszyć a tu dupa... Przynajmniej szukacz nastawiłem.

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kręcisz śrubami (bocznymi, NIE centralną!) od LW, tak aby promień lasera trafił w środek kółka kolimacyjnego na LG. Kręcisz w ten sposób, że na przykład, aby dokręcić śrubę B, najpierw proporcjonalnie luzujesz śruby A i C - nie potrafię tego precyzyjnie opisać, ale chodzi o to, żeby proporcjonalnie do zwiększenia napięcia pałąka B poluzować pałąk A i C:

 

B

 

A C

 

Jak ucelujesz promieniem lasera w kółko kolimujące LG, to spacerujesz na tył teleskopu :) luzujesz trochę śruby kontrujące i śrubami kolimującymi kręcisz tak aby promień powrotny lasera trafił w środek tarczy kolimatora (warto go tak ustawić, żeby tarcza była widoczna od tyłu teleskopu). Jak to zrobisz, wracasz do wlotu tuby, sprawdzasz czy promień lasera nadal celuje w środek LG. Jeśli tak, to można delikatnie dokręcić śruby kontrujące LG, sprawdzając czy nic złego nie dzieje się z promieniem powrotnym lasera, który powinien trzymać się w środku tarczy kolimatora. Jeśli promień uciekł z środka LG, to robisz poprawkę na LW, sprawdzasz promień powrotny i dokręcasz śruby kontrujące LG.

 

Uf, ja tak kolimuję swój sprzęt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też tak robiłem (sugerując się materiałem który znalazłem w internecie). Jednak mam taką sytuację (przykładowo): ustawiłem już śruby LW A i C i pozostało jedynie lekkie poluzowanie śruby B jednak nie mogę już tego zrobić gdyż jest już maksymalniepoluzowana. I laser zamiast być na środku w kółku jest na jego brzegu. Podobnie jest z LG, tylko że zamiast poluzować trzeba je lekko docisnąć a już jest maksymalnie dociśnięte.

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zawsze możesz nałożyć na tubę styropian który był w pudle, związać go np. pasami mocującymi i całość owinąć w koc albo prześcieradło. W ten sposób zaoszczędzisz kilka cm, a ochrona będzie praktycznie taka sama. Ew. wrzucić tubę w śpiwór albo taką oto torbę: http://deltaoptical....duzy,d2052.html

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nie będę zakładał nowego wątku bo to w zasadzie podobna tematyka. Czy sądzicie że warto dolożyć i kupić wersje deluxe zamiast zwykłej, mam konkretnie na myśli gso dobsona 10.

zwykły:

http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-10-dobson-250-1250.html

deluxe:

http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-10-dobson-250-1250-deluxe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.