Skocz do zawartości

Luneta z Lidla


BartekP

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką :D

Do astronomii absolutnie nie, (jedynie księżyc jest dość ładny :D)

Super do obserwacji dziennych (np. ptaszków)

I statyw bardzo mi się przydał, bo wcześniej nie miałem :P

 

wcześniej zrobiłem EDIT :P zapomniałem dopisać

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tą lunetę. 100zł to nie pieniądz, a radochy trochę będzie w trakcie przymierzania siedo pierwszego teleskopu:)

W dzień pięknie widać nawet przy największym powiększeniu. Około północy miałem pół godzinne bezchmurne okno. Widziałem księżyc - pieknie widoczne kratery na granicy cienia. M45 - trochę lepiej niż przez lornetkę. Później spojrzałem na Jowisza i widać kółko z delikatnym nawet zabarwieniem oraz 4 księżyce jako jasne punkty. Delikatna aberacja chromartyczna na brzegach. Nie przeszkadza jednak w obserwacji.

Obserwacje prowadziłem z podwórka między lampami, czyli w bardzo kiepskich warunkach. Najbliższymi syriuszowi widocznymi gołym okiem obiektami były jasne gwiazdy w Orionie. M45 ledwie dostrzegalna gołym okiem. Czekam na lepszą pogodę i wyskoczę "za miasto".

 

Dziś w gazetce z lidla pojawiła się lornetka Auriol. Niestety z zoomem. Wydaje mi się że będzie to to samo co powyzsza luneta tylko że na dwoje oczu.

Jak myślicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to ktoś na forum pisał że ta lornetka zoomowa z Lidla jednak znacznie odbiega jakością od popularnej lidletki 10x50.

A co do lunety to też sam ją kupiłem tacie pod choinkę. Pooglądałem przez chwilkę drzewka i ptaki a w nocy Księżyc i jest całkiem przyzwoicie. Przy powiększeniu 20x kąt widzenia jest niestety dość maławy. Od 30 do 50x jest całkiem przyjemnie, a przy 60x przy obserwacjach dziennych jest nieco ciemnawo (choć przy 100% zachmurzeniu to może być błędne wrażenie). Księżyc przy 60x jest bardzo fajny, widać ostro kraterki i aberracja jest pod kontrolą. Wykonanie przyzwoite, gumowania i brak odczucia taniego plastiku. Ustawianie zooma chodzi dość ciężko, ostrość chodzi lekko i płynnie, ale umiejscowienie pokrętła wg mnie nieco niefortunne, choć pewnie można się przyzwyczaić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez przypadek byłem i polukałem dzisiaj przez tę lunetkę w Lidlu. Nawet nie wiedziałem, że jest - jak zobaczyłem coś co ma obiektyw i okular zaraz poleciałem sprawdzić :)

Obudowa gumowana, porządna, można powiedzieć, że wręcz pancerna - doskonała w trudny teren.

Obraz: (pooglądałem etykiety z krańcowych półek) dość ciemny, ale nie jest zażółcony, jak w znanym mi radzieckim sprzęcie. Niczego sobie. Ma jakieś warstwy przeciwodblaskowe nawet.

To co mi nie przypadło do gustu:

1. ostrzenie - gdzie się podział wyciąg okularowy crayforda!? ;) gumowane coś mało wygodne i się ślizga, ma luzy. Ostrość ustawić się jednak da.

2. ale studnia! pole własne okularu to tak na oko 40-45 stopni. Patrzy się jak przez dziurkę od klucza. Jeśli ktoś się przyzwyczaił do szerokokątnych okularów nie będzie zadowolony.

W astro nie miałem okazji sprawdzać, więc o aberracji chromatycznej, komie i duszkach nie mogę nic napisać.

Podsumowując (i wcale się nie nabijam) to jest, tak jak pisze Lidl "hit cenowy!". Za 111 zł mamy fajną lunetkę w teren do ptaszków i jelonków, a i na Księżyc i parę innych obiektów nocnego nieba się z przyjemnością popatrzy.

Z pewnością można powiedzieć: "warta swojej ceny".

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oglądałem przez swoją (chyba nie różni się znacznie) to obrazy są bez szczegółów, widać tam tylko jakieś mgiełki...

ale polecam każdemu, można za dobrą cenę rozpocząć przygodę z astronomią - a jeśli ktoś lubi popatrzeć na ptaszki itp. to tym bardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem 2 sztuki w sklepie - jedna dawała dobry ostry obraz natomiast druga nie dawała się zogniskować w 100%.

Ja 15 lat temu obserwowałem lunetą 20x50 i sprawiało mi to wiele frajdy. Myślę, że po wyborze dobrej sztuki będzie to dobra lunetka do widoków, zwierzątek i sąsidek a i pozwoli zerknąć na niebo np. podczas wyjazdów wakacyjnych z małym plecakiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No więc mam tą lunetkę i mam także jeden problem. Czy wy przy swoich lunetkach też macie na dużym powiększeniu mało ostry obraz? Przy powiększeniu 60x obraz jest lekko rozmazany i nie można go bardziej wyostrzyć. Przy 20x też obraz jest minimalnie nie ostry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.