Jump to content

Kopuły obserwacyjne

Guest
 Share

Recommended Posts

Zamierzam kupić kopułę obserwacyjną, czy ktoś może zna jakąś firmę w Polsce, która by mi coś takiego zrobiła? Marzy mi się średnica około 3 metrów. Najchętniej obracana. Pytałem w Uniwersale, ale tam cena jest zaporowa (ok 30 tyś zł). Czy ktoś może robił sam lub zamawiał gdzieś taką kopułkę. Mam wrażenie, że firmy od jachtów są w stanie coś takiego zrobić z laminatu za nieco mniejsze pieniądze. Może ktoś ma przykładowe plany konstrukcji?

Opowiem troszke o moim projekcie , ktory narazie troche odstawiłem ale jest już przemyslany.

Kopuła ze śmietnika na odpadki (np. szkło) . Producent tych śmietników robi je z o max. średnicy 1,8 m więc jest to wystarczające na małe kopuły.

Przygotowany śmietnik (nie w całości lecz już przypominający kopułe) z wyciętym otworem i pomalowany na biało kosztuje ok 800 pln. Pozostaje tylko dorobić mechanizm i sprawa załatwiona. Jest to konstrukcja lekka bo waga ok 30 kg więc nie ma problemu nawet firmy kurierskie są w stanie za niewielkie pieniąde to dowieść.

Myślę że gra warta świeczki bo cena jest nie najgorsza.

Witam

Ale sie rozpisalem i post poszedl w opowietrze :(

No nic raz jeszcze:

3 metry to duuuzo! Przy tej srednicy przyjalbym roziwanianie z VLT. Doskonale i optymalne - dzisiaj zrobilbym sowja wlasnie w ten sam sposob co widzisz na rysunku (z drobnymi poprawkami :).

vlt.jpg

Z szybko przeprowadzonych obliczen bedziesz mial w obwodzie prawie 19 m co daje blisko 35 m2 na same sciany boczne. Do tego 30 m2 na dach i juz masz 60 m2 samej sklejki :) Po 15zl/m2 to wychodzi ci prawie 1000 zl na sama sklejke. Do tego konstrukcja szkieletowa, kola, farba, uszczelniacze, "troche" katownikow. Calosc nie wyniesie 2000 zl. ale to i tak duzo. Pamietaj ze to jest potezna sila nosna zdolna do odfruniecia! Moja kopula 180 cm ma specjalne zabezpieczenia przed wiatrem a i to nie powstrzymalo pewnego razu mojej pokrywy otworu do odfruniecia!

Ciekawi mnie jaki sprzet chcesz tam umiescici docelowo.

Podoba mi sie pomysl Bartka glownie z uwagi na prostote rozwianiania i przestepna cene - trzeba poczekac i zobaczyc jak to wyjdzie.

Daj sobie spokoj z oferta U! Ta cena jest niepowazna.

BTW: Jesli jestes z okolic w-wy to zapraszam do Konstancina :)

Guest Janusz_P.

Tylko zmień kolor i zamaluj napisz szkło bo dostaniesz potem butelką w głowę od przechodnia, będąc w środku ;););)

Jesli będziesz zainteresoany to mam telefony do producentów tych śmietników bo już przecierałem szlkai i są bardzo chętni by to robić

Zwłaszcza że śmietnik made by Uniwersał kosztuje 30000 PLN. Ale jak to mówią za znak firmowy i markę trzeba płacić.

Przypadkiem znalazłem firmę która sprzedaje używane śmietniki:

http://www.phu-impex.pl/

Twierdzili, że cena wynosi około 600 zł, ale w tej chwili nie mają na stanie.

Ponadto dowiedziałem się, że dowolną skorupę można zamówić w cenie około 1200 - 1500 zł za mkw powierzchni w firmach produkujących kadłuby do jachtów. Cena spadłaby o połowę w przypadku zamówienia 2 szt bo bardzo droga jest sama forma (1000 zł za mkw) łatwo wyliczyć, że koszt kopuły o średnicy 2m to: 9420 zł na dwa to już tylko 4710 zł, może warto o tym pomyśleć.

Kontakt np.: http://www.busterpage.republika.pl

choć nie byli zachwyceni tym pomysłem.

A ja w koncu w wielką sobotę wraz z sąsiadem pomalowałem dach w swojej "budzie".

Wyszło rewelacyjnie w końcu nie nagrzewa się w środku , zastosowałem lakier do samochodowych zderzaków - polecam jest super bo "pracuje" na powierzchni nie kruszy się i łatwo się nim maluje .

Teram mogą już być upały :) , jestem gotów na ładną pogodę .

Co do kopuły po ostatnich modernizacjach "budy" na jakiś czaz zarzucam swoją przeróbkę bo to co jest teraz w pełni mnie satysfakcjonuje . Jesli ktoś jednak jest zainteresowany tym co wymyśliłem ze śmietnikami to podaję namiary na firym od śmietników . Przypominam także  iż nie są to duże kopuły bo średnica maksymalna jaką robią to 1,8 m ( jak dla mnie OK , ale jeśli ktoś ma większe ambicje to należy brać to pod uwagę ):

1. EkoTech (16) 621-77-04

- szef produkcji z którym rozmawiałem 622-47-16

2. MotoPlast (13) 43-655-26

Witam

te smietniki staja sie coraz bardziej atrakcyjnym kaskiem :) Ciekawi mnie jak wyjdzie pierwszy egz.

Osobiscie uwazam jednak ze na stronach zapalencow z USA te kopuly wykonywane recznie wygladaja znacznie ciekawiej. Dzisiaj jestem bogatszy od swoje doswiadczenie i wiele rzeczy zmienilbym w swojje kopule (i to wklasnie na takie jakie zaobserwowalem na stronach wspomnianych "dome maker-ow").

Musicie pamietac ze 60-80 kg (bo tyle wazy smietnik) to spora waga dla ukladu jezdnego...

Radzę zwrócić uwagę na tą stronę:

www.homedome.com

przynajmniej są podane ceny.

Zawsze warto odniejść to do cen na polskim rynku....

Nie no bez przesady śmietnik - sama kopuła waży ok 30 kg. to dane od producenta więc raczej pewne !

Aaaaa! no to spoko Bartek. To faktycznie waga ok. Cofam obawy.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.