Skocz do zawartości

Kopuły obserwacyjne


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam kupić kopułę obserwacyjną, czy ktoś może zna jakąś firmę w Polsce, która by mi coś takiego zrobiła? Marzy mi się średnica około 3 metrów. Najchętniej obracana. Pytałem w Uniwersale, ale tam cena jest zaporowa (ok 30 tyś zł). Czy ktoś może robił sam lub zamawiał gdzieś taką kopułkę. Mam wrażenie, że firmy od jachtów są w stanie coś takiego zrobić z laminatu za nieco mniejsze pieniądze. Może ktoś ma przykładowe plany konstrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiem troszke o moim projekcie , ktory narazie troche odstawiłem ale jest już przemyslany.

 

Kopuła ze śmietnika na odpadki (np. szkło) . Producent tych śmietników robi je z o max. średnicy 1,8 m więc jest to wystarczające na małe kopuły.

Przygotowany śmietnik (nie w całości lecz już przypominający kopułe) z wyciętym otworem i pomalowany na biało kosztuje ok 800 pln. Pozostaje tylko dorobić mechanizm i sprawa załatwiona. Jest to konstrukcja lekka bo waga ok 30 kg więc nie ma problemu nawet firmy kurierskie są w stanie za niewielkie pieniąde to dowieść.

 

Myślę że gra warta świeczki bo cena jest nie najgorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ale sie rozpisalem i post poszedl w opowietrze :(

 

No nic raz jeszcze:

 

3 metry to duuuzo! Przy tej srednicy przyjalbym roziwanianie z VLT. Doskonale i optymalne - dzisiaj zrobilbym sowja wlasnie w ten sam sposob co widzisz na rysunku (z drobnymi poprawkami :).

 

vlt.jpg

 

Z szybko przeprowadzonych obliczen bedziesz mial w obwodzie prawie 19 m co daje blisko 35 m2 na same sciany boczne. Do tego 30 m2 na dach i juz masz 60 m2 samej sklejki :) Po 15zl/m2 to wychodzi ci prawie 1000 zl na sama sklejke. Do tego konstrukcja szkieletowa, kola, farba, uszczelniacze, "troche" katownikow. Calosc nie wyniesie 2000 zl. ale to i tak duzo. Pamietaj ze to jest potezna sila nosna zdolna do odfruniecia! Moja kopula 180 cm ma specjalne zabezpieczenia przed wiatrem a i to nie powstrzymalo pewnego razu mojej pokrywy otworu do odfruniecia!

 

Ciekawi mnie jaki sprzet chcesz tam umiescici docelowo.

 

Podoba mi sie pomysl Bartka glownie z uwagi na prostote rozwianiania i przestepna cene - trzeba poczekac i zobaczyc jak to wyjdzie.

 

Daj sobie spokoj z oferta U! Ta cena jest niepowazna.

 

BTW: Jesli jestes z okolic w-wy to zapraszam do Konstancina :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem znalazłem firmę która sprzedaje używane śmietniki:

http://www.phu-impex.pl/

Twierdzili, że cena wynosi około 600 zł, ale w tej chwili nie mają na stanie.

Ponadto dowiedziałem się, że dowolną skorupę można zamówić w cenie około 1200 - 1500 zł za mkw powierzchni w firmach produkujących kadłuby do jachtów. Cena spadłaby o połowę w przypadku zamówienia 2 szt bo bardzo droga jest sama forma (1000 zł za mkw) łatwo wyliczyć, że koszt kopuły o średnicy 2m to: 9420 zł na dwa to już tylko 4710 zł, może warto o tym pomyśleć.

Kontakt np.: http://www.busterpage.republika.pl

choć nie byli zachwyceni tym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w koncu w wielką sobotę wraz z sąsiadem pomalowałem dach w swojej "budzie".

Wyszło rewelacyjnie w końcu nie nagrzewa się w środku , zastosowałem lakier do samochodowych zderzaków - polecam jest super bo "pracuje" na powierzchni nie kruszy się i łatwo się nim maluje .

 

Teram mogą już być upały :) , jestem gotów na ładną pogodę .

 

Co do kopuły po ostatnich modernizacjach "budy" na jakiś czaz zarzucam swoją przeróbkę bo to co jest teraz w pełni mnie satysfakcjonuje . Jesli ktoś jednak jest zainteresowany tym co wymyśliłem ze śmietnikami to podaję namiary na firym od śmietników . Przypominam także  iż nie są to duże kopuły bo średnica maksymalna jaką robią to 1,8 m ( jak dla mnie OK , ale jeśli ktoś ma większe ambicje to należy brać to pod uwagę ):

 

1. EkoTech (16) 621-77-04

- szef produkcji z którym rozmawiałem 622-47-16

 

2. MotoPlast (13) 43-655-26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

te smietniki staja sie coraz bardziej atrakcyjnym kaskiem :) Ciekawi mnie jak wyjdzie pierwszy egz.

 

Osobiscie uwazam jednak ze na stronach zapalencow z USA te kopuly wykonywane recznie wygladaja znacznie ciekawiej. Dzisiaj jestem bogatszy od swoje doswiadczenie i wiele rzeczy zmienilbym w swojje kopule (i to wklasnie na takie jakie zaobserwowalem na stronach wspomnianych "dome maker-ow").

 

Musicie pamietac ze 60-80 kg (bo tyle wazy smietnik) to spora waga dla ukladu jezdnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.