Skocz do zawartości

Słońce w CaK


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za informację :). Może za rok zaopatrzę się w taki filtr CaK, jestem pod wielkim wrażeniem tego co udało Ci się z niego uzyskać. Jak będziesz robić zdjęcia z Solar Continuum, nie zapomnij dokręcić filtr uv/ir cut, w przeciwnym wypadku będzie totalne mydło. SC nie wycina podczerwieni. No chyba, że w przypadku klinu Herschela jest inaczej? Ja sprzedałem SC baadera i pozostanę przy filtrze Omega Optical yellow emission 590df35. Jest dużo jaśniejszy a jakość taka sama jak nie lepsza ;). Przy bardzo dużych ogniskowych gain mam na minimum a czasy wynoszą ok. 1-2 ms przy folii ND 3.8. W tym roku za dużo nie pofociłem bo nasiliły mi się bóle pleców. Czeka mnie kolejna operacja. Oby za rok też sypnęło fajnymi plamami :).

 

pozdrawiam

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie lubi, to prawda że z kątówką jest nieco gorzej, też to zauważyłem. W moim przypadku jednak głównym powodem było to, że klin Herschela puszcza w stronę okularu lub kamery tylko ok 5% światła. Powodowało to oczywiście wydłużenie czasów naświetlania a zależało mi na szybkiej migawce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie lubi, to prawda że z kątówką jest nieco gorzej, też to zauważyłem. W moim przypadku jednak głównym powodem było to, że klin Herschela puszcza w stronę okularu lub kamery tylko ok 5% światła. Powodowało to oczywiście wydłużenie czasów naświetlania a zależało mi na szybkiej migawce.

 

 

 

Może spróbuję tylko z ERF'em, choć u mnie czasy to w granicach 2,5 - 3 ms.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe spostrzeżenie z tym zmniejszeniem średnicy. Gdy robiłem 150tką (achromatem 6" f5) było rzeczywiście mydło chociaż winiłem za to słabą korekcję Celestrona w tym zakresie ( w WL jest całkiem przyzwoicie). Przy. pierwszej okazji sprawdzę jak to wygląda z ED 80... Wczoraj i dziś na niebie miałem mleko jakby ktoś wywalił w powietrze wszystkie mleczarnie świata ;))) Dopiero jak wracałem z obserwatorium po 18tej pojawiły się gwiazdy Niestety nie na długo. Taki klimat....
Z ERF będzie zapewne lepiej, zauważyłem znaczny wzrost kontrastu gdy przestałem używać folii baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Ja wciąż walczę filtrem Baadera, ale też i w tym przypadku zauważyłem ten efekt, na wprost, bez kątówki jest dużo lepiej. Chociaż rezultaty użycia tego filterka są całkiem niezłe, będę wkrótce przymierzał się do jego sprzedaży
A zdjęcia Panie Łukasz piękne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten moduł to jest kątówka czy bez kątówki? Ze swojego doświadczenia wiem, że bez kątówki wzrasta kontrast. Przynajmniej ja tak miałem ze swoim B1200, kiedy go przerobiłem.

 

Z kątówką, gdyby był mój to bym przerobił :) Jak będę kupował to na pewno wersję na wprost a ewentualną używaną kątówkę przerobię na wersję prostą:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.