Skocz do zawartości

Newton 450mm - jak to zrobić ?


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Planuję budowę wiekszego Newtona do astrofoto. Chciałbym to zrobić dobrze, a jednocześnie w miare tanio....

Założenia projektu są następujące:

1. Lustro główne 450mm f/3.6 => f=1620 mm

2. Rura karbonowa.

3. Korektor Wynne'a 3" 0,95x wraz z wyciągiem Orion Optics (do przełożenia z AG12, którym dysponuję).

Chciałbym , aby teleskop obsłużył efektywnie kamerę z chipem APSC.

 

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, gdzie można znaleźć odpowiednie podzespoły (blank, lustro, lusterko wtórne, rura karbonowa, oprawa na lustro, pająk), które będą z jednej strony sensownym rozwiązaniem z punktu widzenia jakości, a zdrugiej strony będą w miare tanie...

Mile widziane również uwagi do projektu :)

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

LG pewnie byłoby dobrze kupić, ale jest to dość droga zabawa. Znalazałem ofertę lustra 18" f/3.6 w UK.

http://www.nicholopt...uk/prices_1.htm

Cena jest jednak dośc wysoka. Pewnie wyjdzie ok 13 kPLN z powłoką Hilux,

Możnaby pewnie szukać czegoś w USA, jednak oferty second hand LG poniżej f/4 i w dobrej cenie są raczej bardzo rzadkie a oferty od dealerów też nie będą tanie....

Mam wrażenie, że bedzie dużo taniej kupić blank i zrobić z niego lustro w PL. Powłoka będzie na poziomie sprawności ca 92-94%, ale za to cena całości mam wrażenie może być o ok. połowę niższa lub nawet jedna trzecia tej ceny....

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

405 mm w teleskop express to 1500 euro. Ale chyba nie spodziewasz się Paweł że bedzie tanio :)

 

Wszystko zależy od ceny podzespołów, a szczególnie LG i rury :)

Mam nadzieję, żę forumowicze mi w tym pomogą, aby było tanio !

 

Tymczasem to co mi sie udało znaleźć to:

1. Rura karbonowa ID 20". Nie mam jeszcze info odnośnie ceny.

http://www.carbonsco...ustom_Sizes.php

2. Obejmy 20,7"

http://www.parallaxi....html#ringprice

3. Lusterko wtórne OO 150mm (do sprawdzenie jeszcze czy nie bedzie za małe)

http://www.orionopti...elipticalf.html

4. Lustro główne => ???

5. Oprawa lustra głównego i wtórnego do zrobienia w PL.

6. Wyciąg i korektor do przełożenia z AG12.

 

Macie jakieś inne propozycje :) ?

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tube mozesz zamowic tutaj:http://www.klaushelmi.de/index.html . Co do wyciagu Oriona, to zalezy jak ciezka bedziesz mial kamere, moze dac rade, a mozesz miec problem. To jednak typowy crayford. Ale tak na dobra sprawe to chyba nie masz wyjscia z tym fokuserem, bo zdaje sie, ze korektor Oriona ma srednice 3,2", wiec kazdy inny fokuser 3" sie nie nada (jest jeszcze FLI Atlas, no ale swoje kosztuje).Cele mozesz kupic gotowa od Oriona (poszukaj na stronie TS lub w Astromarkecie). Co do pajaka to ja bym sie dokladniej przyjrzal innym konstrukcjom jak np.ASA i zlecil wykonanie takiego komus w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyciągiem OO to racja, też mam obawy, ale na poczatku może być. Później w miarę możliwości finansowych można się upgrade'ować na Atlas lub pewnie ASA 3". Dzięki za namiary na tego gościa z Niemiec ! Zapytam go o wycenę takiej rurki z OD ca 20" i długością ok.160cm.

 

Pozdr

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a kolega Ci nie zrobi przecież ma doświadczenie w każdej dziedzinie ?

Przepraszam, ale nie mogłem wytrzymać :icon_redface:

 

Jarek,

 

Napisz trochę bardziej merytorycznie :) Masz sporą wiedzę, więc liczę na Ciebie !

Ps. W niektórych elementach być może pomoc Janusza będzie potrzebna. Wiele razy korzystałem z usług JP i nie mogę narzekać, ale nie o tym ten temat.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

 

Napisz trochę bardziej merytorycznie :) Masz sporą wiedzę, więc liczę na Ciebie !

Ps. W niektórych elementach być może pomoc Janusza będzie potrzebna. Wiele razy korzystałem z usług JP i nie mogę narzekać, ale nie o tym ten temat.

 

Pozdro

Paweł

No to wiesz, że mu nikt do pięt nie dorasta. Wątpię, by Ktoś chciał Ci zrobić cokolwiek - bo zaraz z tym i tak popędzisz do Janusza, a on swoim zwyczajem skrytykuje na maxa. Wybacz szczerość, ale chyba na tym etapie to najlepsza rada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

 

Powiem szczerze, że nie rozumiem Twoich wypowiedzi. Jeżeli nie masz nic ciekawego do powiedzenia w wątku, to prośba, abyś się nie wypowiadał.

Chcę się cieszyć swoim hobby bez jakichkolwiek animozji. Jeżeli masz jakiś problem z JP, to sobie to wyjaśnijcie osobiście.

Z góry dzięki za zrozumienie.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem u Klausa jedną rurkę ponad rok temu. Sama rura ok ale estetyka do dupy. Nie jest idealnie gładka a lakierowanie robi chyba w komórce (bąbelki itp.)... Za rurę fi=276mm i dł.1000mm liczył sobie 335euro, masz więc podgląd.

 

Dzięki ! Wysłałem przed chwilą do niego maila :)

Estetyka chyba nie jest dla mnie najważniejsza. Pytanie czy sztywność jest odpowiednia. Cenowo wydaje się być sensownie. Rekomendowałbyś zrobienie takiej rurki karbonowej u tego gościa ?

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie nie ma alternatywy. Cenowo jest znośnie i jeśli pominiemy estetykę to jest ok. Ja wybrałem ściankę 3mm ale finalnie rura miała 70cm więc nie wymagała nie wiadomo jakiej sztywności. W Twoim wypadku wybrałbym wersję z wypełnieniem, jaką pewnie Klaus Ci sam zarekomenduje. Ścianka ma wtedy 9mm grubości i jest wg niego dużo sztywniejsza..

Edytowane przez Pablito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a nie myślałeś o konstrukcji ażurowej zamiast litej tuby?

rurki naturalnie też byłby węglowe, lecz chyba taniej by wyszło parę szt. o małej średnicy niż jedna pół metrowa

np. coś takiego:

 

0038796.jpeg

 

http://www.alluna-optics.com/Newtonian-Astrograph.html

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas,

 

Świetne rozwiązanie To jednak oznaczałoby dużo projektowania, wiele elementów do wykonania i na sam koniec czas i kasa.... Chyba się nie odważę :) Przy seryjnej produkcji takiej rozwiązanie byłoby super. Dla pojedyńczej sztuki, będzie chyba ciężko.

Myślę o rozwiązaniach prostych, najprostszych żeby nie powiedzieć prostackich :) które będą skuteczne.

Zdaję sobie sprawę, że zrobienie dobrego Newtona do astrofoto o takiej średnicy, nie jest prostym zadaniem....

Jeżeli nie zwracałbym uwagę na kasę, to bez wahania kupowałbym coś z oferty OO, ASA.... To są super teleskopy !

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem u Klausa jedną rurkę ponad rok temu. Sama rura ok ale estetyka do dupy. Nie jest idealnie gładka a lakierowanie robi chyba w komórce (bąbelki itp.)... Za rurę fi=276mm i dł.1000mm liczył sobie 335euro, masz więc podgląd.

 

Co do lakierowania to jest najprostszą czynnością w zabawie z tubusem z włókna. Bąbelki świadczą o złym doborze lakieru lub samej technologii, ale stawiam na nieodpowiedni lakier.

Co do cennika to nie wiem jak to wygląda u Klausa dla większych średnic. Tubus który budowałem o średnicy około 370 mm i długości ~1700mm przy ściance gr. 6mm wychodził 1500,- za sam materiał. Pracy przy tym jest mnóstwo, a technologia niesamowicie istotna.

Dla tubusu o średnicy 500 mm proponowałbym 3 warstwy maty z włókna i dwie wypełnienia, osiągniemy w ten sposób grubość ok 12mm. Cenę materiału można obliczyć z proporcji.

 

Jeżeli masz jakiś problem z JP, to sobie to wyjaśnijcie osobiście.

Z góry dzięki za zrozumienie.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

To problem całej społeczności (nie mój, bo mnie nie dotyczy, ja historie z tym człowiekiem mam zamkniętą), jeżeli Ty się do niej zaliczasz to Twój też - bez dwóch zdań.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

I podsumowanie. Czy wchodziłbym przy tak sporej średnicy w pełny tubus z włókna ? Nie, ze względu na technologie wykonania nie bawiłbym się w to nawet za spore pieniążki.

 

Co zatem bym wybrał ? Konstrukcje stricte pokazaną przez sumasa, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Otóż rurki zastosowałbym właśnie z włókna, bo te stosunkowo tanio można nabyć, obręcze wykonane z aluminium połączonym warstwowo (sandwich) z ..... tutaj mam kilka pomysłów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak sobie pomyślałem i stąd ta propozycja do rozważenia.

Jest taka stronka z jeszcze prostszą konstrukcją, wraz z pełną dokumentacją i rysunkami warsztatowymi, oraz licencją na zasadach open source: http://www.starworks...NAP16/home.html

 

NAP16_render1_medium.jpg

 

wykorzystującą właśnie gotowe rurki z włókien węglowych, do wykonania zostaje paręnaście elementów

i dla dużego newtona taka konstrukcja wydaje się być najlepszą, najtańszą, najlżejszą

Edytowane przez sumas
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak sobie pomyślałem i stąd ta propozycja do rozważenia.

Jest taka stronka z jeszcze prostszą konstrukcją, wraz z pełną dokumentacją i rysunkami warsztatowymi, oraz licencją na zasadach open source: http://www.starworks...NAP16/home.html

 

NAP16_render1_medium.jpg

 

wykorzystującą właśnie gotowe rurki z włókien węglowych, do wykonania zostaje paręnaście elementów

i dla dużego newtona taka konstrukcja wydaje się być najlepszą, najtańszą, najlżejszą

Dokładnie tak, jak to kiedyś liczyłem wykonanie jest cenowo porównywalne do pełnego tubusu z włókna. Oczywiście pozostaje sam projekt i aspekt technologiczny wykonania :) ale w tej chwili można sporo części zlecić podwykonawcom - tak że pozostaje sam montaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas,

 

Dzięki ! Fajne cacuszko facet sobie zbudował :)

Ja chyba jest konserwatywny i nie zdobędę sią na trussowy teleskop. Spróbuję sprawdzić ceny rur karbonowych w miejscu, w ktorym gośc zaopatrywał się w rurki karbonowe. Przy okazji orientujecie się gdzie można wycinać w alu CNC ? Jakiego rzędu są to koszty ? Może warto byłoby się przyjrzeć możliwością wycięcia oprawy lustra głównego i wtórnego, wzmocnienia tubusa, etc..

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usługi frezowanie CNC zaczynają się od około 100 zł netto za godzinę pracy. Zakres cen jest dość szeroki więc radziłbym ,,uderzyć” w mniejszy zakład ponieważ w dużej firmie nie ma praktycznie szans na wykonanie pojedynczego elementu….Kolega swego czasu wysłał zapytanie do firmy która posiadała maszynę CNC firmy Mazak – koszt roboczogodziny 350zł netto ;) tylko że na takim sprzęcie można osiągnąć ultra wysoką dokładność - do celów astro rozdzielczość pozycjonowania nie ma chyba tak dużego znaczenia zatem dokładność rzędu 0,1mm powinna być wystarczająca.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas chyba zacząć od blanku. Nastawiam się na Pyrex lub Supremax 33. Plate glass odpada ze względu na kiepską rozszerzalność termiczną.

 

Znalazłem ofertę blanków Pyrexowych w USA:

http://www.newportgl...com/angwcat.htm

 

Wysłałem tez zapytanie do Schott Polska odnosnie supremax33 (dzięki Pablito).

http://www.schott.co...s/products.html

 

Czekam na informacje odnośnie cen..... Znacie jakieś inne źródła ? :)

 

Przy okazji załączam to co wyszło z Newtona :)

 

Różnica w zasiegu teoretycznym między lustrem 300m a 450mm to 0,9 mag. Do standardowego astrofoto pewnie niewiele, ale w przypadku obserwacji komet czy planetoid to dużo. Focuser powinien mieć zdecydowanie większa średnicę..... no ale mam ograniczenie korektora, dla którego założyłem wewnętrzną średnice na 80mm. Czyli mniej więcej to co na rysunku AG OO.

http://www.orionopti...eand(ota)t.html

 

Pozdrawiam

Paweł

N450mm.JPG

Dane.JPG

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę o podobnym teleskopie ( 18" - 20") i też planuję pełen tubus. Zastanawiałem się nad zakupem Discovery 17,5" f 4,1, ale chyba zdecyduje się na krajową, wysokiej klasy optykę.( Prawdę mówiąc to Pablito zaskakuje nowymi propozycjami! Jak tak dalej pójdzie, to Newtony klasy 1m będą w zasiegu ręki.). Tubus planowałem z materiału typu tekstolit, turbax czy podobne. Sa łatwo osiagalne, bardzo mocne, z małym wsp. rozszerzalności cieplnej, łatwo obrabialne. wadą jest ich stosunkowo duży ciężar. W kazdym razie zaprojektowałem ( "na liczbach ogólnych") tubus tekstolitowo - aluminiowy, dajacy z pyrexowym lustrem stabilne ognisko względem dryftu temperaturowego. Na ostateczny wybór wielkości OTA zdecyduję się po zainstalowaniu montażu w obserwatorium i "organoleptycznej" ocenie maksymalnych wymiarów OTA, którą da się w miarę swobodnie manewrowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.