Skocz do zawartości

Newton 450mm - jak to zrobić ?


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Poprosiłem producenta rur karbonowych o propozycję opcji rur do teleskopu o długości 1600mm i średnicy ok 500mm.

To co otrzymałem jest dośc interesujące :

1. Opcja 1 - rura okrągła fi 510mm wewnętrzne ze wzmocnieniem rury w okolicach wyciągu i ściance16mm. Waga 11-12kg. Cena 1100 EUR. Waga obejm wykonanych u tego samego producenta to ok. 5-6 kg. Cena ca 490 EUR.

2. Opcja 2 - fi 510mm wewnętrzna, jedna strona płaska. Waga ok 14 kg. Grubość ścianki 16mm. Cena ca 1350 EUR. Przy tej opcji obejmy nie sa potrzebne. Producent proponuje zamocować tubę bezpośrednio płaską stronę do montażu. Do montazu chyba potrzebne jest zamontowanie płaskiej strony rury do szyny losmandy, którą można będzie zamontowac do montażu. Zasatanawiam się tylko czy różna rozszerzalność dla Al i karbonu nie bedzie deformowała rury.

3. Opcja 3 - fi 510mm wewnętrzna, dwie strony płąskie. Waga ok. 17kg. Grubość ścianki 16mm. Cena ca 1600 EUR.

 

W załączeniu fotki rury płaskiej z jednej strony i z dwóch stron. Jakie według Was są za i przeciw każdego z rozwiązań ?

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Brałbym 2 lub 3 (ale tylko w przypadku gdybyś chciał coś zamontować extra "na barana").

 

Równie dobrze możesz się zastanawiać czy obejmy mogą mieć wpływ na zniekształcenie tubusu :)

Zamocujesz dovteil i będą zmiany w okolicy punktów zamocowania, ale do całości ma się to nijak, nie zapominaj że tubus nie jest materiałem jednorodnym i w warstwowo ułożonym włóknie węglowym te naprężenia zupełnie inaczej się rozkładają. Innymi słowy - nie ma się czego obawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent tub tez polecił rozwiązanie nr. 2, twierdząc że jest to najsztywniejsze rozwiązanie.

To co mnie niepokoi to fakt, że przestrzeń między tubą, plastrem miodu jest generalnie pusta. Jest tylko wzmacniana w miejscach, w których się wierci otwory (wyciąg, może mocowanie do teleskopu). Zapytałem mailem czy tuba jest wykywana tylko z karbonu, czy jest to zespół materiałów i jakich. Jeżeli tak to jaki jest "thermal expansion" dla tych materiałów. Na stronach RC (wcześniej podawałem link) zawarta jest informacja, że tuba powinna być zrobiona tylko z karbonu, a nie zespółu różnych materiałów, bo to może wpływać negatywnie na właściwości mechaniczne i termiczne rury.

Przy okazji producent przesłał mi zdjecie do innego ciekawego rozwiązania, które właśnie produkuje (foto). Tymczasem to test :).

 

Pozdr

Paweł

test.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie otrzymałem info od producenta.

 

Cytuje:

"I use carbon fiber and the core materials. I mainly use unidiktional fiber

along the tube so the temperature expansion is zero or near zero.

The core materials have no influence to the changing of length.

I asked at a university if they can certificate the expansion but that

would cost a few thousand euros. I build over 500 tubes from 230mm to 800mm

diameter the last 3 years and not one client has problems with expansion,

all people who write me mails just said they have no problems any longer.

Putting pipes into the honeycomb is just for connecting partable tubes or

for the new focusing system I work on. We don´t need that pipes for

stiffness. A tube with 16mm wall thickness is stiff enough to ride on it

with zero flexure".

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne są te tuby. Ja chyba bym wziął tą płaską z jednej strony, tym bardziej, że raczej nic na niej więcej nie powiesisz (chyba, że zmienisz montaż). Idealne rozwiązanie. Dasz pod spodem baseplate pod dovetaila losmandy, a wyżej bezpośrednio przykręconą podstawę pod FLI Atlas. Ideał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw - nie wiem, czy widziałeś te zdjęcia. Może coś Ci się przyda (jest tam na pewno cela). Gdybyś potrzebował większą rozdzielczość (detale) to daj znać.

http://astropolis.pl...ki/#entry440863

 

Czy w tych tubach jest taki sandwitch?

http://astropolis.pl...attach_id=71203

http://astropolis.pl...attach_id=71201

 

Sama cela ASA jest tu:

http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=71233

http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=71234

http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=71240

 

W porównaniu z OOUK ta od ASA bardziej mi się podoba, bo jest znacznie prostsza mechanicznie i ma parę fajnych patentów. Gdybym miał coś klonować, to pewnie byłaby to podobna filozofia. Tym bardziej, że sprawdzona i nikt na świecie nie ma z nią problemów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw - nie wiem, czy widziałeś te zdjęcia. Może coś Ci się przyda (jest tam na pewno cela). Gdybyś potrzebował większą rozdzielczość (detale) to daj znać.

http://astropolis.pl...ki/#entry440863

 

Czy w tych tubach jest taki sandwitch?

http://astropolis.pl...attach_id=71203

http://astropolis.pl...attach_id=71201

 

 

Dzięki ! Dobre pytanie odnośnie przekroju. Wysłałem prośbę o foto.

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre rozwiązanie. Proste i skuteczne

podobnie zrobiłem w swoim teleskopie ... oczywiście pomijając dizajn :icon_biggrin:

w nowym teleskopie planowałem nieco "ulepszyć" celę ale chyba pozostanę przy wypróbowanym rozwiązaniu skoro zdaje ono egzamin

tylko zamiast łapek trzymających lustro od góry dam solidną diafragmę aby pozbyć się zniekształceń obrazu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent tub tez polecił rozwiązanie nr. 2, twierdząc że jest to najsztywniejsze rozwiązanie.

To co mnie niepokoi to fakt, że przestrzeń między tubą, plastrem miodu jest generalnie pusta. Jest tylko wzmacniana w miejscach, w których się wierci otwory (wyciąg, może mocowanie do teleskopu). Zapytałem mailem czy tuba jest wykywana tylko z karbonu, czy jest to zespół materiałów i jakich. Jeżeli tak to jaki jest "thermal expansion" dla tych materiałów. Na stronach RC (wcześniej podawałem link) zawarta jest informacja, że tuba powinna być zrobiona tylko z karbonu, a nie zespółu różnych materiałów, bo to może wpływać negatywnie na właściwości mechaniczne i termiczne rury.

Przy okazji producent przesłał mi zdjecie do innego ciekawego rozwiązania, które właśnie produkuje (foto). Tymczasem to test :).

 

Pozdr

Paweł

Chodzi tutaj o łączenie (zalewanie) np . wewnętrznych wzmocnień aluminiowych. Stosowanie przekładki w kształcie plastra miodu np. typu Coremat tworzy strukturę sandwichową czyli wielowarstwową i nie o tym mowa w tej przestrodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zasatanawiam się tylko czy różna rozszerzalność dla Al i karbonu nie bedzie deformowała rury.

....

W załączeniu fotki rury płaskiej z jednej strony i z dwóch stron. Jakie według Was są za i przeciw każdego z rozwiązań ?

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Jeśli chodzi o różną rozszerzalność to:

a) Albo trzeba zastosować możliwie krótki dovetail i być może problemu nie będzie

b ) zastosować tubę no3 i po obu stronach przykręcić w ten sam sposób identyczne dovetaile

c) zrobić dovetail z kompensacją

 

Tak czy siak trzeba by zaplanować balans tuby i pozycję dovetaila, a potem ewentualnie korygować ciężarkami.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o różną rozszerzalność to:

a) Albo trzeba zastosować możliwie krótki dovetail i być może problemu nie będzie

B) zastosować tubę no3 i po obu stronach przykręcić w ten sam sposób identyczne dovetaile

c) zrobić dovetail z kompensacją

 

Tak czy siak trzeba by zaplanować balans tuby i pozycję dovetaila, a potem ewentualnie korygować ciężarkami.

Uważam, że problemu z temperaturą nie będzie. Jeszcze raz podkreślę, że tubus z włókna reaguje inaczej na zmiany naprężeń, są one dość mocno kompensowane już na bardzo ograniczonej przestrzeni.

Co zaś do dovteila to można go zaprojektować jako rodzaj suportu :D

Oczywiście prościej i taniej wieszać ciężarki ;) ale jakoś mi to nie pasuje przy tej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini,

 

Nie wiem co masz na myśli mowiąc o dovetailu z kompensacją ?

Czytając Twojego posta przyszło mo na myśl, że dovetail Alu powinien sie "poruszać" ze względu na inna rozszerzalnność termiczną w tubie karbonowej. W praktyce być może otwory wywiercone z jednej strony dovetaila powinny być podłużne, aby dovetail mógł "pracować" w karbonie ? :) Myślę prosto bo nie jestem specjalistą w tej materii :)

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dovetail będzie siedział w siodełku z dwoma zaciskami na końcach to powinno być coś takiego:

dovetail.JPG

 

Trzeba odebrać dovetailowi sztywność wzdłużną - nie jest potrzebna, bo nie musi stabilizować obejm ani usztywniać cienkościennej tuby.

Oczywiście zaciski siodełka powinny wypadać w okolicach grup 4 otworów - z dokładnością powiedzmy +/- 10~20mm

 

Otwory na fasolkę nie są dobrym pomysłem, bo nawet jeżeli zrobiłbyś to z paro-mikronowym luzem, to tuba będzie się kiwać o dziesiątki arcsekund, albo i więcej - choćby pod wpływem wiatru.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to ciekawie :) Siodełko ma długość 40 cm i ma dwa zaciski.

Jeżeli takie rozwiązanie spowoduje, że termika al nie będzie negatywnie wpływała na deformację rury karbonowej, to warto to wdrożyć ! Zastanawiam się tylko czy sam zacisk dovetaila w saddle plate nie ma tu też wpływu na kompensację.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zamiast łapek trzymających lustro od góry dam solidną diafragmę aby pozbyć się zniekształceń obrazu

 

pozdrawiam

Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę.

W ASA i OOUK diafragma (maska) montowana jest na łapkach (na wierzchu). TUR, nie zapomnij o niej, bo taka maska robi bardzo poważną rewolucję w jakości jasnych gwiazd.

 

http://www.jesion.pl...optics-uk-ag12/

 

To naprawdę bardzo ważne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę.

W ASA i OOUK diafragma (maska) montowana jest na łapkach (na wierzchu). TUR, nie zapomnij o niej, bo taka maska robi bardzo poważną rewolucję w jakości jasnych gwiazd.

 

http://www.jesion.pl...optics-uk-ag12/

 

To naprawdę bardzo ważne!

 

Zaglądne do AG12 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam zdjęcia przekroju rury. Informacja natomiast jest nastepującą.

 

"....the thickness of the layers will be 1,5mm carbon then 13mm

honeycomb and again 1,5-2mm carbon. The thickness of one single carbon

layer will be 0,35mm"

 

Przy okazji zapodaję zdjęcie pianki, która jest umieszczana między rurę a płąską częscią tuby.

hartschaum.JPG

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu "Nie znam się, więc się wypowiem" :) :

Paweł, a jak byłoby z finalną wagą takiego teleskopu z kamerą, fokuserem itd.?

Żeby się nie okazało, że lita tuba z karbonu będzie powodowała problemy z prowadzeniem. Trasowa konstrukcja jest lekka, daje wentylację i nie działa jak żagiel. A masz roll-offa więc narażony będziesz na wiatr.

Trzymam kciuki!

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasowa konstrukcja jest lekka, daje wentylację i nie działa jak żagiel. A masz roll-offa więc narażony będziesz na wiatr.

Kiedyś sporo dyskutowaliśmy o tym dylemacie na jednym z jakiś spotkań, gdzie część miała duże teleskopu truss, a cześć w opcji klasycznej. Wszyscy doszli do wniosku, że truss jest kompromisem i tam, gdzie nie jest to absolutnie koniecznie, to lepiej mieć pełną tubę. Oczywiście problemem jest zdefiniowanie "kiedy to jest konieczne". Tu być może decyduje sama technologia i jako granicę dla pełnej honeycomb uznaje się 20".

 

Ta granica była by zawieszona niżej, gdyby takim trussowym newtonem dało się fotografować bez "plandeki". Niestety - nie da się. Wszystkie takie systemy, a już na pewno tak jasne, są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek światło z boku i dlatego muszą być "okryte". A taki np. 20" newton z elastyczną plandeką działa jako bardzo efektywny żagiel. Więc znowu jesteśmy w punkcie wyjścia.

 

Mam znajomego, który w EU ma 20" w pełnej tubie i w Chile w trussie. Twierdzi empirycznie, że sumując wszystkie prosy i consy woli wersję pełną.

 

Nie mniej, masz rację, że problem z wiatrem będzie ogromny. Nie jestem przekonany, czy AP1200 do takiego potwora będzie wystarczający.

TUR, może ustaw sobie granicę na 16", bo to i tak już jest "masakra". Potem każde 50 mm to dorzucenia kilograma frustracji. Chyba, że masz w planie upgrade montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Chyba nie będę szukał kompromisów.. :) Postaram się zbudowac 450mm. Mam wrażenie, że to jakieś maximum, które ma sens. Najważniejsze jest wewnetrzne przekonanie do czegoś :) Co prawda cała budowa pewnie potrwa rok. może dwa, ale nie spieszy mi się :)

 

Odezwał się Schott. Wygląda na to że blank na lustro 450mm z Supremax33 będzie wyniesie ok 2500 zł.

To chyba będzie najlepsza oferta cenowa w tej klasie szkła.

 

Zastanawiam się tylko jak może byc różnica w praktyce między supremax33 (pyrex) a kwarcem. Mowiąc wprost czy warto się bic o kwarc....

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu "Nie znam się, więc się wypowiem" :) :

Paweł, a jak byłoby z finalną wagą takiego teleskopu z kamerą, fokuserem itd.?

Żeby się nie okazało, że lita tuba z karbonu będzie powodowała problemy z prowadzeniem. Trasowa konstrukcja jest lekka, daje wentylację i nie działa jak żagiel. A masz roll-offa więc narażony będziesz na wiatr.

Trzymam kciuki!

Tiamat

 

Michał,

 

Zakładam wagę ok 40kg.

Najcięższe elementy, tj. lustro ok 14kg, tuba też ok 14kg, kamera 2 kg, wyciąg ze złączkami i korekrorem ok 2,5kg. Razem ok 32,5kg. Pozostaje 7,5 kg na pozostałe elementy (cela lustra głównego, pająk i lusterko wtórne, szukacz). Powinno wyjśc ok 40kg.

Nie ma generlanie dowodów, że tuba trussowa będzie lepsza. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pełna tuba karbonowa powinna byc prostsza w wykonaniu, co ważne sztywna i nie powinna pracowac termicznie. Co z tego wyjdzie czas pokaże. Jestem optymistą :)

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.