Jump to content

Połączenie gwintowe z wyciągiem, rotator


Recommended Posts

Witam!

 

Tak się zastanawiam jak sobie radzicie z ustawieniem orientacji kamery w wypadku łączenia wszystkiego przez gwinty z wyciągiem.

Jak nagwintujemy wyciąg i dorobimy odpowiednią złączkę do flattenera to generalnie przykręci się on w jakiejś orientacji. Wiadomo, że kolejne elementy raczej będziemy wkręcać do oporu i na końcu otrzymamy dość losowe ustawienie. Jedyne miejsce gdzie można coś zmienić to mocowanie kamery do koła filtrowego, bo tam jest pierścień kontrujący w moim przypadku. Fajnie byłoby mieć jednak koło też w jakiejś sensownej pozycji.

 

Wyjścia nasuwają się trzy:

1. Dokładnie obliczyć głębokość gwintów żeby na końcu otrzymać odpowiednią orientację - czy w praktyce wykonalne?

2. Zrobić pierścień kontrujący przy mocowaniu flattenera do wyciągu

3. Zastosować jakąś obracaną złączkę za flattenerem

 

Co stosujecie w praktyce? Bo tak się mówi jak to świetnie mieć nagwintowany wyciąg ale pomija się fakt, że wtedy nie można sobie przekręcać dowolnie sprzętu w wyciągu.

 

Druga sprawa to rotator (rozwiązująca też pierwszą sprawę).

Strasznie się jakoś mało mówi o ustawianiu kadru i wykorzystaniu do tego dedykowanego rotatora a przecież każdy kto ma zdalnie sterowany setup musi mieć możliwość kręcenia kamerą (chyba że z tego świadomie rezygnuje?). Mówię strasznie mało bo o zmotoryzowanych wyciągach ciągle ktoś pisze.

 

Jakie zmotoryzowane rotatory znacie?

W jakim miejscu najczęściej się je montuje?

 

Chciałbym zobaczyć jakieś przykłady rotatorów, które ktoś z Was wykorzystuje na co noc...

Ja znalazłem chyba tylko Zerotator i konstrukcja wygląda na dość prostą - myślę że to jest do zrobienia spokojnie, a sterowanie nie musi być specjalnie precyzyjne bo to nie fokuser.

 

Pozdrawiam

Patryk

Link to post
Share on other sites

Z rotatorem sprawa nie jest prosta , bo po pierwsze - jak jest słabej jakości to nie trzyma płaszczyzny ostrości, po drugie zabiera sporo backfocusa, po trzecie dobry jest drogi itp.

W Takahashi FSQ manualny rotator jest w standardzie. W Veloce RH-200 mam rotator manualny własnego projektu bardzo dobrze wykonany przez Janusza Płeszkę ( Astrokrak). Ponieważ nie mam zdalnego obserwatorium to wystarcza.

Przymierzałem się do Pyxisa ale ponieważ mam STL to w rachubę wchodził tylko największy i zrezygnowałem.

Pozdr.

Maciek

Link to post
Share on other sites

Jezeli teleskop mamy montowany przy pomocy pierscieni to wiadomo, obrot teleskopem w pierscieniach i zalatwione. Inny sposob to obrotowy focuser (ale musi to byc naprawde dobrej klasy focuser, bo czesto fokusery wyposazone w takie rotatory nie trzymaja osiowosci wraz z obrotem). Mechaniczne rotatory maja tylko sens w pelni zrobotyzowanych obserwatoriach. A najlepiej to maja ci co fotografuja kwadratowymi matrycami.

Edited by Tomasz_Habaj
Link to post
Share on other sites

Ja używam pierścienia kontrującego. Mam SW 80ED, w nim wyciąg jest nagwintowany fabrycznie, posiada również fabryczny pierścień kontrujący. Wiadomo, każda korekta kadru wymaga wtedy korekty ostrości.

Link to post
Share on other sites

Problem z kręceniem tubą czy rotatorem wyciągu jest taki, że wyciąg będzie pod jakimś dziwnym kątem w sytuacji gdy kamera będzie zgodna z osiami montażu. Fajnie byłoby obracać jednak to co za wyciągiem w stosunku do niego.

Miejsca faktycznie jest trochę mało. Ja mam około 17 mm. Własnego projektu rotator moze by się zmieścił.... taki od razu z gwintami T2.

Pomyślę chyba jednak nad pierścieniem kontrującym chociaż też na niego nie ma za wiele miejsca bo wszystko musi się zmieścić na nagwintowanym kołnierzu wyciągu. Jeśli o samo kadrowanie chodzi to rotator wyciągu mi narazie wystarczy...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.