Skocz do zawartości

HDR - bliżej natury


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Te zdjecie jest ciemne, to 0 EV czy -2EV ?

Czy najjaśniejsze miało mocne przepalenia na chmurach? Możesz je pokazać?

Nie rozumiem do czego zmierzasz, chciałeś zero pokazuję zero.

Na kolejną prośbę pokazuję +2 i uprzedzając -2 razem :)

 

+ - 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że wiele Twoich zdjęć HDR (i innych użytkowników też) nie wymaga potrójnej ekspozycji. Gdybyś te przykładowe zdjęcie naświetlił tak by nie prześwietlić chmur lub zrobił zdjęcie z filtrem połówkowym szarym to mógłbyś oszczędzić sobie tej całej masy dodatkowych zdjęć, a uzyskałbyś i tak lepszy efekt.

 

Chociaż z drugiej strony "bawienie się" na jednym zdjęciu może być bardziej czasochłonne niż składnie z dwóch, trzech..

 

 

----

Czy w body aparatu masz opcję HDR ? D7100 to ma i czasem korzystam. To mogłoby przyspieszyć pracę przy panoramach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że wiele Twoich zdjęć HDR (i innych użytkowników też) nie wymaga potrójnej ekspozycji. Gdybyś te przykładowe zdjęcie naświetlił tak by nie prześwietlić chmur lub zrobił zdjęcie z filtrem połówkowym szarym to mógłbyś oszczędzić sobie tej całej masy dodatkowych zdjęć, a uzyskałbyś i tak lepszy efekt.

 

Chociaż z drugiej strony "bawienie się" na jednym zdjęciu może być bardziej czasochłonne niż składnie z dwóch, trzech..

 

 

----

Czy w body aparatu masz opcję HDR ? D7100 to ma i czasem korzystam. To mogłoby przyspieszyć pracę przy panoramach.

Tak się bawiłem 5 lat temu. To jest tzw pseudo HDR. Opcje HDR aparatu przypominają zdjęcie z automatu i są dobre dla początkujacych lub idealnych warunków.

W przypadku moich prac interesuje mnie co innego, pokazanie tego czego na jednej klatce aparat nie jest w stanie zarejestrować.

Zabawa eV to tylko ułamek możliwości. Ja jeszcze bawię się z przysłoną, czasem, ISO, ale nic nie zastąpi miejsca i odpowiedniego oświetlenia. W przypadku HDR'ów dobiera się je trochę inaczej niż w przypadku tradycyjnej fotografii.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Śmigając dzisiaj po Dolinie Wodącej zrobiłem takie coś. Pierwszy plik to pseudo HDR z jednego RAWa a drugi to 3 RAWy scalone i tak dalej. Która obróbka lepsza? Osobiście bardziej preferuje "płaskie" HDRy

IMG_4094.jpg

IMG_4094_HDR.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigając dzisiaj po Dolinie Wodącej zrobiłem takie coś. Pierwszy plik to pseudo HDR z jednego RAWa a drugi to 3 RAWy scalone i tak dalej. Która obróbka lepsza? Osobiście bardziej preferuje "płaskie" HDRy

 

Ta scena nie potrzebuje HDRa. Dla mnie oba zdjęcia można sprowadzić do identycznego rezultatu.

 

U mnie w D7100 jest opcja robienia HDR od razu w aparacie.

 

Czasem korzystam z tego, tu 2 przykłady

 

DSC_6381-male.jpg DSC_6414-male.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Bardzo dużo zdjęć w tym temacie jest przesadzonych, kolory są tak przesycone, ze aż się robi niedobrze. Hdr miał pełnić rolę zwiększania zakresu tonalnego a nie rzygania cukierkowymi kolorami... :ermm:

 

No bo to taki wątek z HDR ami - więc zabawa trwa - każdy orze jak może :)

Oczywiście masz racje - zdjęcia od 2 do 4 - są przesadzone - taki był cel;)

Ale mi się podobają;)

 

IMHO to jest dobre zdjęcie, pozostałe nie - są przefajnowane, chyba, że chciałeś uzyskać taki efekt. A z gustami się nie dyskutuje :-).

Oczywiście, że przesadzone są te 2,3,4 - taki był cel i zabawa-kombinowanie itp itd:)

Ale mi się podobają - fajnie te chmury i szczyty fal tak wyszły na wierzch;)

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.