Skocz do zawartości

C/2001 Q4 NEAT 12.05.2004


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Świetne foty Adamo :D Dzisiaj wreszcie we Wrocku niebo się poprawiło . Q4 też zrobiłem ale nie wiem czy pod miejską łuną dobrze wyjdzie . Na surowych klatkach widać bardzo jasne jądro . Przy ogniskowej 750 w kadrze widać w zasadzie tylko kometę i kawałek ogonka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi wlaśnie o głowę, wokół której tworzą się czoła fal uderzeniowych, gdy gazy sublimujące z lokalnych dżetów na jądrze, oddziaływują z wiatrem słonecznym. Długa seria zdjęć może pokazać rotację jądra i pomóc określić jego czas obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi wlaśnie o głowę...

 

Heh..., to była tylko taka subtelna aluzja do wcześniejszej wypowiedzi HAMAL-a: re: gonić cyfraków. Mam na myśli fakt ograniczonej powierzchni detektora CCD ("amatorskiego") w porównaniu do kliszy fotograficznej - chociażby małego obrazka. Tylko tyle...

Obrazek przedstawiający głowę komety, bardzo interesujący - oczywiście. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Leszku , zastosowałem czasy jak na galaktykę i jądro wyszło przepalone . Było niewiele czasu na próby , następnym razem zastosuję 25-30 sek . Niemniej nawet z tej fotki można wyodrębnić w Astroarcie otoczki pyłowe i okolice jądra komety .

 

 

 

 

q4oto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech...ladne fotki - nic dodac niz ujac :(

Gratuluje wynikow...jest co pozazdroscic.

U mnei jeszcze nie bylo ani jednego dnia z tak ladna pogoda by kometa nadawala sie do focenia...;(

No nic ja czekam i moze sie doczekam na ta ladna pogode.Moze cos w nowiu sie uda?.

A tym czasem za oknem bangla....

 

Pozdrawiam

Ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
...U mnie jeszcze nie było ani jednego dnia z tak ładną pogodą by kometa nadawała się do focenia...;(

No nic, ja czekam i może się doczekam na tą ładną pogodę. Może coś w nowiu się uda?.

A tym czasem za oknem bangla....

 

Pozdrawiam

Ax

To czekaj zdrów i wybrzydaj jak francuski piesek a kometa odleci i pomerda Ci tylko ogonkiem czego nawet nie zobzaczysz :wink: , trzeba ją łapać jak się da, kiedy się da i czym się da a warunki to tylko tło dla jej wspaniałego widoku :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wam pogonie cyfraków!!!!

 

album_pic.php?pic_id=826

 

2004-05-14

40 x 30s ekspozycji, FS60 @ f/4.4 + MX7C + EM-200

Zdjecia zlozone na jadro komety, program nie byl w stanie zlozyc calosci za jednym razem, musialem poszczegolne kawalki skladac recznie, stad te zalamania na sladach gwiazd.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hi, widzę że razem wpadliśmy na pomysł wskanowania twojej odbitki z 12 maja, po małych poprawkach na levelsach i kolorach wyszło to mniej więcej tak:

Tur1.jpg

Foto by Tur skan i obróbka na szybko od Astrpozdrówko :salu:

 

Czyli analog jeszcze żyje i ma się całkiem nieźle :lol:

 

 

 

A dla porównania moja wersja cyfrowa z tej samej nocy tuż przed 22h z CP-4500 na ekwiwalencie 400ASA, zoom optyczny 4x z własnym obiektywem bzykadełka z pojedyńczą ekspozycją 64 sekundy i redukcją szumów z prowadzącego aparat cykadełka, tu udało się uwidocznić lepiej po obróbce składową plazmową warkocza ale pyłowa prawie wcale za to nie wyszła, z szumem nie powalczyłem bo to tylko jedna ekspozycja, muszę na przyszłość wykonać z 10 ekspozycji to się ładnie szum uśredni :Cry:

 

CP-4500.jpg

Bzykadełko na cykadełku to jest to co pozwla w minutkę zrobić komecie taki oto zaszumiony portrecik :salu:

 

Ps. Proszę oglądać z 4 metrów wersaj silnie powiększona :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Ładne foty panowie!

widzę że jak narazie to i analog i cyfra mają swoje dobre strony i jeszcze klisza tak szybko nie odejdzie w zapomnienie.

Jeszcze raz gratulacje.

 

ps może jutro wywołam zbliżenie kometki do M44 to zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czekaj zdrów i wybrzydaj jak francuski piesek a kometa odleci i pomerda Ci tylko ogonkiem czego nawet nie zobzaczysz :wink: , trzeba ją łapać jak się da, kiedy się da i czym się da a warunki to tylko tło dla jej wspaniałego widoku :lol:  :lol:  :lol:

 

Januszu chodzilo mi o to ze wtedy kiedy mam mozliwosc focenia to kurde nie ma pogody, a wtedy gdy przypadkiem sie pojawi pogoda to jestem np 100km od mojego aparatu ktory ma przygotowana na ta specjalna okolicznosc 800tke, a trudno wozic ze soba aparat ze szpejami wszedzie tam gdzie akurat mam jakas prace do wykonania zwlaszcza ze nie posiadam samochodu :Ass:

Po prostu pogoda nas na poludniu nie rozpieszcza.Na szczescie mialem okazje ja juz 3 razy zobaczyc w tym raz przez lornetke.

Mam taka cicha nadzieje ze w tym tygodniu gdzie now po nocy sie panoszy pogoda nieco spusci z tonu i pozwoli sie rozkoszowac bezchmurnym niebiem.

A wtedy zawitam na gore jamna i czarne jej okolice pozwola nieco pofotografowac niebko zwlaszcza ze zblizamy sie do bialych nocek ...

 

Pozdr

AX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak jasnych kometach, klisza może śmiało stawać w szranki z CCD, które słabiej radzi sobie z dużym kontrastem pomiędzy komą a jądrem i go przepala. Jedyną radą jest zmniejszyć otwór względny, żeby światłosiła zmalała.

 

Niestety nie masz racji. Kamery (nie webcamy) maja zakres dynamiki rzedu 50.000 a klisza filmowa 50 - 200. Przepalone srodki to albo zbyt dluga ekspozycja brak umiejetnosci wykonania kompresji wlasnie tak duzej dynamiki do zakresu (256) wyswietlanego na monitorze.

 

Jedyna wada kamer to - przy tej samej optyce - znacznie mniejsze pole widzenia i mniejsza ilosc elementow obrazu (przy filmie mozna zalozyc wielkosc ziarna kilkanascie um co daje dla klatki 35mm odpowiednik 5-6M elementow obrazu).

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.