Skocz do zawartości
m_jq2ak

Mity o optyce i wielkości te

Rekomendowane odpowiedzi

te kontrowersje nie są mimo wszystko powodem żeby porzucać wiarę w istnienie komórek konwekcyjnych i parametru r0

litości ... tylko nie komórka konwekcyjna http://pl.wikipedia.org/wiki/Komórka_konwekcyjna

nie mówimy o prądach wznoszących szybowce czy ptaki wędrowne tylko o rozmywaniu detali na tarczach planet lub obrazów dyfrakcyjnych gwiazd

atmosfera nad nami składa się z wielu warstw, które poruszają się względem siebie w różnych kierunkach co powoduje, że atmosfera jest turbulentna. Jeśli przyjąć, że wielkość tych turbulencji jest rzędu kilkunastu centymetrów to obserwując obiekty poza atmosferą patrzymy przez miliony takich turbulentnych komórek. Powoduje to uśrednienie zniekształceń obrazu gwiazd (dokładniej czoła fali) znane jako seeing i nie ma żadnego znaczenia czy uśrednimy milion czy 100 milionów turbulencji bo wynik będzie niemal dokładnie taki sam (kłania się statystyka matematyczna). Co innego gdybyśmy patrzyli przez jedną lub kilka ... wtedy różnica byłaby ogromna

tego co się przyśniło Dobsonme nie będę komentował bo szkoda czasu na wewnętrznie sprzeczne wygibasy, które w dodatku są matematycznie niemożliwe i prowadzą do całkowicie sprzecznych z rzeczywistością wniosków. W/g Niego w większym teleskopie obraz zawsze będzie mniej szczegółowy niż w mniejszym ... to nawet tłumaczy dlaczego do dużych teleskopów montują duże szukacze :icon_biggrin:

Prawa Powszechnego Mnożenia Częstotliwości już się boję ... dostałem płytę Trzech Tenorów i obawiam się, że usłyszę Chór Kastratów :sleepy:

pozdrawiam

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to nie jest tak, że i tak widzimy calą masę tych komórek konwekcyjnych? jeśli komórka ma decymetr, a atmosfera ileśtam kilometrów to i tak to są tysiące.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest tu zagadkowa sprawa. Wszyscy piszą o odchylaniu obrazu gwiazdy o jakiś kąt wte czy wewte.

Ale gołym okiem obraz gwiazdy, o dziwo, nie biega po niebie tylko znika! {sic}. :o

Kiedy seeing wynosi np 2-3" to gołym okiem nie zauważysz biegania w jedną czy drugą stronę, ponieważ oko nie ma takiej zdolności rozdzielczej. Widać go wyraźnie w kamerce do filmowania planet kiedy skierujesz ją na gwiazdę. A dlaczego mrugają - google Ci powie.

Parametry r0 i t0 służące do matematycznego modelowania seeingu nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w faktycznych rozmiarach turbulencji. r0 określa średnicę teleskopu powyżej której seeing jest główną przyczyną degradacji obrazu. Teleskopy o średnicy mniejszej niż r0 osiągają w danych warunkach swój limit dyfrakcyjny. t0 to czasowa stała seeingu i określa szybkość korekcji niezbędną do eliminacji seeingu (np w systemach optyki adaptacyjnej). W sieci można znaleźć co najmniej kilka modeli opisujących seeing i proponuję kontynuować dyskusję po zapoznaniu się z nimi, zamiast odkrywać Amerykę od nowa ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja z pytaniem.

Zbyt:

atmosfera nad nami składa się z wielu warstw, które poruszają się względem siebie w różnych kierunkach co powoduje, że atmosfera jest turbulentna. Jeśli przyjąć, że wielkość tych turbulencji jest rzędu kilkunastu centymetrów to obserwując obiekty poza atmosferą patrzymy przez miliony takich turbulentnych komórek. Powoduje to uśrednienie zniekształceń obrazu gwiazd (dokładniej czoła fali) znane jako seeing i nie ma żadnego znaczenia czy uśrednimy milion czy 100 milionów turbulencji bo wynik będzie niemal dokładnie taki sam (kłania się statystyka matematyczna)

Wiki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Optyka_adaptatywna

To w końcu uśrednienie zniekształceń czy jednak konkretne zniekształcenia fali? Bo ten uśredniający milion komórek zniekształcających obraz gwiazd jakoś stoi w sprzeczności z milionami za systemy optyki adaptatywnej które działają. Gdzieś mi umyka jakiś detal, ale nie za bardzo mogę go uchwycić.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przepraszam jeżeli niewłaściwie użyłem terminu "komórka konwekcyjna", nie mam pojęcia jakiej są wielkości!

na pewno na seeing wpływa "coś", co jest wielkości takiej że nie widzimy tego "miliony" bo wtedy seeing wyglądałby jak szorstkość/matowość i rozpraszałby światło a nie wyginał jak w przy efekcie "galarety".

nazwijmy to komórkami konwekcyjnymi czy komórkami seeingowymi, czy jeszcze inaczej, ale tak się składa że "to coś" jest takiej wielkości że w odpowiednich warunkach możemy w polu widzenia śledzić widzieć poszczególne wygięcia obrazu i jest to wielkość przypadkiem taka że daje jakościowo inne efekty dla źrenicy 2mm / 50mm / 1000mm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To w końcu uśrednienie zniekształceń czy jednak konkretne zniekształcenia fali? Bo ten uśredniający milion komórek zniekształcających obraz gwiazd jakoś stoi w sprzeczności z milionami za systemy optyki adaptatywnej które działają. Gdzieś mi umyka jakiś detal, ale nie za bardzo mogę go uchwycić.

a ja nie wiem co tu jest niejasne

po przejściu przez atmosferę obraz jest zniekształcony, a że atmosfera jest w ciągłym ruchu to deformacja stale się zmienia. Nawet gdy są to miliony powoli poruszających się komórek to nie ma szans na idealne poskładanie obrazu więc setki razy na sekundę trzeba kontrolować kształt czoła fali

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na pewno na seeing wpływa "coś", co jest wielkości takiej że nie widzimy tego "miliony" bo wtedy seeing wyglądałby jak szorstkość/matowość i rozpraszałby światło a nie wyginał jak w przy efekcie "galarety".

"efekt galarety" jest spowodowany niejednorodnością powietrza na niewielkich wysokościach gdzie atmosfera ma większą gęstość. Często pochodzi od rozgrzanych budynków i drzew ale najczęściej jest spowodowany wiatrem

seeing rozmywający drobny detal pochodzi z wyższych warstw atmosfery, gdzie turbulencje powietrza o rożnej gęstości powodują niewielkie odchylenia padającego światła. Nawet wielkie teleskopy umieszczone wysoko w górach są narażone na jego wpływ i o dziwo mimo wielkiej średnicy rejestrują lepsze obrazy niż małe teleskopy :icon_wink:

pozdrawiam

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja z pytaniem.

Zbyt:

Wiki:

http://pl.wikipedia....yka_adaptatywna

Pozdrawiam.

Szkoda, że tak słabo znam angielski może ktoś się przebije: http://www.ctio.noao...part1/turb.html

http://www.ctio.noao...urb.html#SEC1.7 od wiatru i od zaburzeń turbulentnych (dobrze czytam ?!)

W sumie Zbyt wszystko napisał.

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"efekt galarety" jest spowodowany niejednorodnością powietrza na niewielkich wysokościach gdzie atmosfera ma większą gęstość. Często pochodzi od rozgrzanych budynków i drzew ale najczęściej jest spowodowany wiatrem

seeing rozmywający drobny detal pochodzi z wyższych warstw atmosfery, gdzie turbulencje powietrza o rożnej gęstości powodują niewielkie odchylenia padającego światła. Nawet wielkie teleskopy umieszczone wysoko w górach są narażone na jego wpływ i o dziwo mimo wielkiej średnicy rejestrują lepsze obrazy niż małe teleskopy :icon_wink:

Czy te zjawiska się czymś różnią (w sensie jakościowym)? Czym się różnią turbulencje powietrza o różnej gęstości od wiatru? Czy jedynie sam wiatr może powodować turbulencje będące źródłem seeingu?

To nie jest tak, że ruch powietrza "porywa" ze sobą światło i zmienia jego kierunek - sam wiatr ani ruch powietrza nie ma na to żadnego wpływu. Zniekształcenie czoła fali świetlnej biegnącej od obserwowanego obiektu pochodzi od zmian współczynnika załamania światła w zależności od gęstości powietrza (optycznej, ale bezpośrednio związanej z fizyczną) oraz w pewnym stopniu od wilgotności. Wpływ na gęstość powietrza ma ciśnienie i temperatura, jednocześnie te same czynniki powodują ruch powietrza pomiędzy różnymi miejscami zarówno w pionie jak i poziomie. Niezależnie od wysokości zjawisko seeingu atmosferycznego ma to samo źródło i różni się jedynie skalą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To, że dużym teleskopem w danych warunkach możemy co najwyżej zaobserwowac "zakłócony obraz w wyższej rozdzielczości", ale z samego obiektu nie wyciągniemy więcej niż ze stojącego obok mniejszego teleskopu, bo nie pozwoli nam na to stan atmosfery jest chyba normalne. Szczególnie dotyczy to planet. Czasami skóra nie jest warta wyprawki czyt. seeing nie jest wart telepu. Tak jest wizualu.

W astrofografii mamy jednak dużo więcej czasu na wyłapanie tych dobrych fotonów a co więcej mamy możliwość wyboru, obróbki klatek, o filtrach nie wspominając, więc duża apertura zawsze wygra z mniejszą.

Rozbiegane powietrze,tylko i wyłącznie ogranicza mozliowści dużych średnic, ale nie oznacza, że są one bardziej wrażliwe na seeing.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet wielkie teleskopy umieszczone wysoko w górach są narażone na jego wpływ i o dziwo mimo wielkiej średnicy rejestrują lepsze obrazy niż małe teleskopy :icon_wink:

rzeczywiście to dziwne że im wyżej tym mniej atmosfery i tym mniej rozdzielczość dużych teleskopów ogranicza seeing! ^_^

Szkoda, że tak słabo znam angielski może ktoś się przebije: http://www.ctio.noao...part1/turb.html

http://www.ctio.noao...urb.html#SEC1.7 od wiatru i od zaburzeń turbulentnych (dobrze czytam ?!)

no, fajne opracowanie!

takie przesuwanie małych zakłóceń też czasem wyraźnie widać w teleskopie, czyli to chyba te wiatry na dużych wysokościach? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie jest tak, że ruch powietrza "porywa" ze sobą światło i zmienia jego kierunek - sam wiatr ani ruch powietrza nie ma na to żadnego wpływu

czy chcesz powiedzieć, że wiatr i turbulencje odbywają się bez zmiany gęstości powietrza, a tym samym współczynnika załamania światła?

nie wspomniałem o tym bo wydawało mi się, że to oczywiste ... w końcu to forum poświęcone astronomii, a nie malowaniu paznokci więc jakieś minimum wiedzy z optyki obowiązuje

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czy chcesz powiedzieć, że wiatr i turbulencje odbywają się bez zmiany gęstości powietrza, a tym samym współczynnika załamania światła?

nie wspomniałem o tym bo wydawało mi się, że to oczywiste ... w końcu to forum poświęcone astronomii, a nie malowaniu paznokci więc jakieś minimum wiedzy z optyki obowiązuje

Oczywiście że wiatr może wiać bez lokalnej zmiany gęstości powietrza - jest to przepływ laminarny.

Mówienie że wiatr powoduje zmiany współczynnika załamania światła to jak mówienie że prąd powoduje świecenie żarówki. Skróty myślowe i nieprecyzyjna argumentacja rzadko prowadzą do spójnych wniosków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

rzeczywiście to dziwne że im wyżej tym mniej atmosfery i tym mniej rozdzielczość dużych teleskopów ogranicza seeing! ^_^

no właśnie ... ciekawe jaki tam musi być seeing dla małych teleskopów skoro te Wielkie Łapacze Seeingu osiągają poniżej 1". Jak powszechnie wiadomo 2 razy większa apertura łapie 4 razy więcej jednostek seeingu. Na moim poletku obserwacyjnym osiągam z Makiem 127 przeciętnie około 1,5". Gdybym miał teleskop 1270 mm osiągałbym jakieś 150" czyli 3 razy więcej niż Jowisz ... brrrrr ... jak to dobrze, że nie stać mnie na takiego potwora :laughbounce2:

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proponuję przebrnąć przez notatki do wykładu z Obserwatorium Astronomicznego UJ:

http://tau.oa.uj.edu...Wykłady/OA4.pdf...

szkoda, że problem seeingu omówiony tak pobieżnie ale przynajmniej teraz wiadomo o co chodzi

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście że wiatr może wiać bez lokalnej zmiany gęstości powietrza - jest to przepływ laminarny.

ostatnio nasi skoczkowie narciarscy całkiem nieźle sobie radzą więc obejrzyj transmisję. Pokazują czasem grafiki jak wiatr kręci w różnych kierunkach na całej skoczni

i powiadasz, że tak wygląda przepływ laminarny?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Samo zagadnienie jest dość proste i nie rozumiem dlaczego powoduje tyle kontrowersji. Nie ma znaczenia czy turbulencje w atmosferze znajdują się metr przed teleskopem czy 30 km. Jeśli obserwujemy np. za pomocą lustra o średnicy 40 cm, to fotony padające na dwie przeciwległe strony zwierciadła, zarówno metr przed tubą jak i 30 km przed nią, poruszają się po ścieżkach oddalonych od siebie o 40 cm - innymi słowy równolegle. Tym samym przechodzą przez różne komórki konwekcyjne, co powoduje że otrzymujemy rozmyty (bo uśredniony) obraz z wielu z nich.

Analogicznie łatwo sobie wyobrazić obserwacje przez obiektyw o średnicy mniejszej niż wielkość komórek konwekcyjnych.

Wszystko tłumaczy obrazek który wstawił szuu:

post-8242-0-43159000-1357089054_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ostatnio nasi skoczkowie narciarscy całkiem nieźle sobie radzą więc obejrzyj transmisję. Pokazują czasem grafiki jak wiatr kręci w różnych kierunkach na całej skoczni

i powiadasz, że tak wygląda przepływ laminarny?

Kolejny raz wyrywasz zdania z kontekstu i obracasz kota ogonem jednocześnie samemu ustosunkowujesz się tylko do pasującej Ci części argumentów. Nie napisałem że na skoczni występuje przepływ laminarny. Podobnie wcześniej nie pisałem że wiatr i turbulencje zachodzą bez zmiany ciśnienia co próbowałeś wmówić, a jedynie że sam ruch powietrza bezpośrednio nie powoduje zjawiska seeingu. Wykład na 100 stron z którego 1/3 poświęcona jest seeingowi nazywasz "pobieżnym omówieniem" tematu... Ciężko z Tobą dyskutować :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejny raz wyrywasz zdania z kontekstu i obracasz kota ogonem jednocześnie samemu ustosunkowujesz się tylko do pasującej Ci części argumentów. Nie napisałem że na skoczni występuje przepływ laminarny. Podobnie wcześniej nie pisałem że wiatr i turbulencje zachodzą bez zmiany ciśnienia co próbowałeś wmówić, a jedynie że sam ruch powietrza bezpośrednio nie powoduje zjawiska seeingu. Wykład na 100 stron z którego 1/3 poświęcona jest seeingowi nazywasz "pobieżnym omówieniem" tematu... Ciężko z Tobą dyskutować :)

Pogody życzę wszystkim pogody,... Księżyc już zaczyna wstawać o rozsądnej porze, nów się zbliża... przez ten brak pogody zaczynają wszyscy fiksować, a prawda jest taka, że jak seeing jest do kitu, to i tak jest po detalach. Rozumiem, że chodzi o dojście do prawdy, ale...

co mi po całej dyskusji, skoro moja Synta, mając teoretyczną maksymalną rozdzielczość 400x pozwoliła mi cieszyć się takim powiększeniem z dobrym obazem 2x w ciągu 6 lat. A powery 280x trafiają mi się max 4x do roku.

Seeing w naszych warunkach rządzi... i to on decyduje, co się uda dojrzeć... co innego w astrofoto planetarnym, tam rządzi wychłodzenie i apertura... przy 60kl/s seeing i termika optyki po prostu albo pozwala zarejestrować detal, albo nie...

Sytuacja przypomina mi kawał o ginekologu (nikogo nie obrażając):

"... że to generalnie dziwni faceci, bo szukają problemów tam, gdzie większość mężczyzn przyjemności..."

co prawda jestem po Polibudzie, ale pakowanie w to całej tej matematyki... to jak w tej reklamie...." ty to zawsze spłycasz Tomaszu....". Ja wolę się czuć jak ten Książe z reklamy...

jeszcze raz pogody i ciemnego nieba...

... bo ja bym sobie chętnie pomarzł pod pogodnym niebem...

Pozdrawiam

Iro

ps. a swoją drogą z ciekawości muszę przekopać się przez tego pdf'a :D

Edytowane przez Iro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi