Jump to content
WydK

Soczewka, gdzie kupić ?

Recommended Posts

Cześć jestem tu nowy, trochę się zaraziłem gwiazdami a że lubię wyzwania postanowiłem zrobić sam coś do obserwacji.

 

http://astropolis.pl...ktora-152750/

Z całym zestawem nie mam problemu żeby sobie kupić lub zrobić(dostęp do maszyn) ale soczewki to nie mam zielonego pojęcia gdzie można dostać więc proszę o pomoc. jakiś adres lub telefon.Oczywiście chodzi mi o soczewkę przednią, zbierającą światło.

 

Dziekuje i pozdrawiam.

Edited by WydK

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak też zrobiłem,coś czuje że cena mnie zniechęci do DIY:) poczekamy zobaczymy

Share this post


Link to post
Share on other sites

To może w ramach owego "czekania w celu zobaczenia" warto się zastanowić nad czymś z lustrem? Budowanie teleskopów ma się nijak do ekonomii, ale jak już się w to bawić to teleskopu newtona nic nie pobije pod względem kosztów możliwości i prostoty konstrukcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wszystko ok, ale cany zwierciadeł znam a takich soczewek nie. chcę sobie porównać przekalkulować itd. podejrzewam że jak przyjdzie co do czego to kupię jakiś gotowy zestaw. Więc na razie czekam na oświecenie. :icon_surprised: jestem w kropce :icon_confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale soczewki są różne, np. te okularowe u optyka, najtańsze coś rzędu kilkudziesięciu złotych za krążek średnicy 100mm. Lecz z nich teleskopu raczej nie zbudujesz. Bo w teleskopach to nie jest już jedna "soczewka przednia", lecz zespół optyczny złożony z paru soczewek i to z różnego gatunku szkła, posiadające powłoki antyrefleksyjne, skręcone lub sklejone w całość - tworząc obiektyw.

A zaprojektowanie obiektywu teleskopu dającego dobry obraz, to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich optyków i to od wielu pokoleń. Coś jak zrobienie dobrego głośnika, raptem parę prostych elementów, ale zrobić głośnik doskonały, to ciągle się nie da, albo kosztuje majątek. To samo jest z optyką teleskopu.

Ceny zależą od konstrukcji i wielkości obiektywu, tu przykładowe, te lepsze - APO: http://www.apm-teles...in-Fassung.html

 

Znalazłem jeszcze ceny achromatów, dubletów: http://www.edmundoptics.com/optics/optical-lenses/achromatic-lenses/mgf2-coated-achromatic-lenses/1749?PageNum=1&Sort=displayOrder&Order=asc#products

Edited by sumas
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

sumas urocze te linki, tu nawet gość skarpetki musiał zastawić żeby na "soczewkę " starczyło:D

90480_1.jpg

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe chyba nie o takie ceny mi chodziło masakra, wciąż grzebie i szukam szczęścia.zobaczymy co wynajde.

P.S.

Kolo bez skarpet przeszczęśliwy ;P

Share this post


Link to post
Share on other sites

możesz poszukać też na allegro np. jakiś obiektywów do rzutników kinowych, albo wielkoformatowych Zeissa, czasem trafi się jeszcze jakieś szkiełko PZO,

ale trzeba trochę się na tym znać, a przede wszystkim, wiedzieć czego się chce

Share this post


Link to post
Share on other sites
hehe chyba nie o takie ceny mi chodziło masakra, wciąż grzebie i szukam szczęścia.zobaczymy co wynajde.

P.S.

Kolo bez skarpet przeszczęśliwy ;P

 

Witam! Mam zbędny obiektyw od refraktora SkyLux z odrośnikiem. Srednica soczewek 70mm a ogniskowa 700mm.Podobnie jak Ty miałem budować z niego refraktor achromatyczny.Już pewnie nie będę nic z niego robił bo kupiłem dwa refraktory,w tym jeden ED APO.

Obiektyw kupiłem na znanym portalu aukcyjnym za 25 zł.Jest w bardzo dobrym stanie,optyka jest idealna.Myślę że to jest to czego Szukasz.

Mogę go odstapić, bo i tak leży nie wykorzystany.

Pozdrawiam i życzę dużo uporu i samozaparcia w budowaniu własnego sprzętu do astroobserwacji!

Paweł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.